Ocak sonu sistemi ve Efsane adayı "Şubat" 2013 / Genel Tartışma Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şahsen şubat ayı içerisinde -20 gibi uçuk kaçık senaryolar beklemiyorum. Ocak sonu gibi bekliyordum ama o hayal oldu :) Şubatta o tip bir oluşum bana göre ve son verilere göre imkansız. Ama şubatın efsane olmasına çok yüksek ihtimal gözüyle bakmaktayım, neredeyse eminim hatta. Fakat efsane her zaman -20'lerle olmaz, ard arda -10'larla gelen 4 dalgalı bir sistem de efsane olur. En fazla -16 girer bence şubatta. Fazlası zor, ama olursa da şaşırmayın, tadını çıkarın :) Beklentim uzun uzun, zevkini bol bol çıkaracağımız karlı bir sistem, veya sistemler dizini. Hiç endişelenmeyin, bence enfes bir şubat bizi bekliyor :)[hr]
    Moderatörler nerede? Hala yukarıda küfürlü mesaj duruyor...

• Şahsen şubat ayı içerisinde -20 gibi uçuk kaçık senaryolar beklemiyorum. Ocak sonu gibi bekliyordum ama o hayal oldu :) Şubatta o tip bir oluşum bana göre ve son verilere göre imkansız. Ama şubatın efsane olmasına çok yüksek ihtimal gözüyle bakmaktayım, neredeyse eminim hatta. Fakat efsane her zaman -20'lerle olmaz, ard arda -10'larla gelen 4 dalgalı bir sistem de efsane olur. En fazla -16 girer bence şubatta. Fazlası zor, ama olursa da şaşırmayın, tadını çıkarın :) Beklentim uzun uzun, zevkini bol bol çıkaracağımız karlı bir sistem, veya sistemler dizini. Hiç endişelenmeyin, bence enfes bir şubat bizi bekliyor :)[hr]
    Moderatörler nerede? Hala yukarıda küfürlü mesaj duruyor...

Uzaklaştırıldı :)

• Süper tahminler, teşekkürler de bu videodaki ilk baştaki müzik nedir :D sırf en baştaki 10 saniyelik müzik için tüm videoyu +10 kez izliyorum. :hfyeni (11):

Einmal editiert, zuletzt von Vengeance ()

• Bugün önemli bir gün. 9. Yıldönümü bugün 2004 ocak efsanesinin. Herkesi 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyor, şubatta beklediğim efsanenin 2004'ü yakalayabileceğini ve hatta geçebileceğini belirterek huzrunuzdan ayrılıyorum :)[hr]
    Bu arada ocak sonu sisteminin tekrar can bulması ile bu yıl 2004'e çok benziyor tezimizi de attığımız çöp kutusundan geri aldık :) belki ocak sonu efsane olmayacak ama bir umut bekleyişimiz devam etsin, umudumuzu yitirmeyelim ocak içinde efsane için arkadaşlar, hep beraber indirelim akşam güncellemesinde -10'ları ülkemize :)

• Bugün önemli bir gün. 9. Yıldönümü bugün 2004 ocak efsanesinin. Herkesi 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyor, şubatta beklediğim efsanenin 2004'ü yakalayabileceğini ve hatta geçebileceğini belirterek huzrunuzdan ayrılıyorum :)[hr]
    Bu arada ocak sonu sisteminin tekrar can bulması ile bu yıl 2004'e çok benziyor tezimizi de attığımız çöp kutusundan geri aldık :) belki ocak sonu efsane olmayacak ama bir umut bekleyişimiz devam etsin, umudumuzu yitirmeyelim ocak içinde efsane için arkadaşlar, hep beraber indirelim akşam güncellemesinde -10'ları ülkemize :)

bizim için yani antakya içinde gecen senenin yıl dönümü gecen sene bugün kara gömülmüştük ama şimdi derece 10 larda seyrediyor :(

• Arkadaşlar açıklamalarınızı okuyorum fakat söylediğim gibi şubat ayı karşılayacağımız sistem marmara ege batı karadeniz gibi bölgelerde 20 aralık sistemine yaklaşırsa sevinin. Ocak sonu sistemine gelirsek gündüz sıcaklığı istanbul gibi bir metropolde +3 derecenin altına inmeyecek ve kky belki yüksek bölgelere direk kar yağışı bırakacaktır bu sene istanbulun güney kıyı kesimleri 5 cm den yukarı kar görmesi imkansız bu benim en büyük iddaam şubat'dan sonra bu tahminim için beni kutlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür etmekteyim :))

• GFS değiştirmiş yine soğuklar zayıflamış.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Gfs'nin suçu ne basınçlar bir türlü istediğimiz gibi gelişmiyor bu durum uzun süre değişmeyecek şubat efsanelerin geri dönmeyeceği çok fazla hareketliliğin yaşanmayacağı bir ay olacak mevsimin neredeyse tamamını karla geçiren bölgeler dışında ilk ciddi soğuk muhtemelen 7 şubattan sonra gerçekleşecek....

• Arkadaşlar açıklamalarınızı okuyorum fakat söylediğim gibi şubat ayı karşılayacağımız sistem marmara ege batı karadeniz gibi bölgelerde 20 aralık sistemine yaklaşırsa sevinin. Ocak sonu sistemine gelirsek gündüz sıcaklığı istanbul gibi bir metropolde +3 derecenin altına inmeyecek ve kky belki yüksek bölgelere direk kar yağışı bırakacaktır bu sene istanbulun güney kıyı kesimleri 5 cm den yukarı kar görmesi imkansız bu benim en büyük iddaam şubat'dan sonra bu tahminim için beni kutlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür etmekteyim :))

Hiç kusura bakma dostum ama sen bize ne bir dayanak ne de bu tahminin gerçekleşeceğini destekleyen bir oluşum gösteriyorsun. Bu şekilde yapılan şey tahmin değil, fikir yürütmedir. Kabaca sallamadır. Bize verileri sun hele, şu şöyle olacak bu böyle olacak diye sonra bu cümlelerine saygı duyalım, gerçekleşirse de seni tebrik edelim. Senin sadece fikir yürütmekten oluşan bu mesajına tahmin demek, onlarca veriyi inceleyip burada paylaşanların mesajlarına bir hakarettir bence ;)2323 [hr]
    Lütfen veriler eşliğinde veya nedenlerini yazarak tahmin yapalım, aksi taktirde kalite düşüyor bence. @dmin üstadımızın da bu konuda bana katıldığını düşünüyorum. Verisiz veya neden-sebepsiz yazılar, çaysız kayvaltıya benzer ;)2323[hr]
    Sakın şubattan şüphe etmeyin, kestane olmaz. Zaten kestane şu zamanda çok pahalı, azor güçlenirken, iskandinav ve sibirya uyanırken İzlanda beş parasız haliyle bize kestane alamaz merak etmeyin :D :D :D

• Hiç kusura bakma dostum ama sen bize ne bir dayanak ne de bu tahminin gerçekleşeceğini destekleyen bir oluşum gösteriyorsun. Bu şekilde yapılan şey tahmin değil, fikir yürütmedir. Kabaca sallamadır. Bize verileri sun hele, şu şöyle olacak bu böyle olacak diye sonra bu cümlelerine saygı duyalım, gerçekleşirse de seni tebrik edelim. Senin sadece fikir yürütmekten oluşan bu mesajına tahmin demek, onlarca veriyi inceleyip burada paylaşanların mesajlarına bir hakarettir bence ;)2323 [hr]
    Lütfen veriler eşliğinde veya nedenlerini yazarak tahmin yapalım, aksi taktirde kalite düşüyor bence. @dmin üstadımızın da bu konuda bana katıldığını düşünüyorum. Verisiz veya neden-sebepsiz yazılar, çaysız kayvaltıya benzer ;)2323[hr]
    Sakın şubattan şüphe etmeyin, kestane olmaz. Zaten kestane şu zamanda çok pahalı, azor güçlenirken, iskandinav ve sibirya uyanırken İzlanda beş parasız haliyle bize kestane alamaz merak etmeyin :D :D :D

Mesajiniza saygim var ve herkesin yorumlarinada sayfim var, fakat belirtmek istedigim seylerden biri modellere hicbir zaman guvenmedim ve guvenmeyecegim. Tahminim sallamasyon bosuna konusma degildir. Bunu goreceksiniz kendi gozlerinizle kis eskiden kisti dunya uzerindeki isinmadan turkiye fazlasiyla nasipleniyor ozellikle guney kiyilari bu kistan umidini keserse bence iyi olacaktir.

• Ben de size hatırlatmak istiyorum ki Pa Acıbadem, amatör meteorolojinin tek veri kaynağı modeller değildir, ben de modellere güvenmem AO ve NAO endekslerine göre tahminlerimi şekillendiririm, diyagramları da kullanırım, atmosfer verilerini de. Yani siz hala bana bir veri sunmadınız, sadece "göreceğiz bakalım ben haklıyım" tarzı söylevler ile kendinizin haklı olduğunu kanıtlamaya çalıştınız. Kısacası aynı tas, aynı hamam. Hala benim gözümde bir tahmin değeri yok. Tabii diğer arkadaşlarımı veya tahmincileri bilemem, belki onların gözünde bu tahmindir ama benim gözümde değil. Eğer beni de takmıyorsanız, "banane ister inan ister inanma" diyorsanız da orası size kalmış, oraya karışamam.
    Eski kışlar bitti felan krişe sözlerdir. Isı adası gibi terimlere uzanır, geçen yıl ocak sonunda 850hpa'da -12 girdi ve sistem bir Sibirya sistemiydi, gördük ısı adasını, gündüz bile en yüksek sıcaklık -3 oldu. Aynı zamanda İstanbul'un geçmişteki hallerini araştırmış ve iyi bilen biri olarak söylerim ki size, 1980'lerde belki de ısı adası denen şey daha da fazlaydı. Neden mi? O zamanlar tamamen soba kullanılırdı. Büyüklerinize de sorarsanız anlatırlar diye umuyorum, İstanbul'un üzerinde her kış kalın bulut tabakasına benzer bir oluşum gözlenirdi. Kalın bir karbonmonoksit tabakası... Hem sağlığa zararlı hem de havanın ısısını tutan ve sıcaklığın artmasına neden olan bir gaz. Sizce şimdi mi ısı adası daha kuvvetli yoksa o sobalardan çıkan zehirli gazların sera etkisi yarattığı zamanda mı? Eski kışlar artık yokmuş, pehhh. Hala var sadece insanlar kara daha fazla müdahale istiyor, belediye çok fazla müdahale yapıyor ve aynı zamanda arabalar da yere tutunmuş olan kar yağışını heba ediyor. Eski İstanbul bu kadar gelişmiş değildi ve bu kadar çok arabaya ev sahipliği yapmıyordu. Dünya üzerindeki ısınmaya dahi şuan bilim adamları şüpheyle bakmaya başladı, dünyadaki küresel ısınma adını verdiğimiz ve benim hiç inanmadığım şeyin durduğu söyleniyor bu bilim adamları tarafından. Peki kutuplardaki buzulların erimesi küresel ısınmayı kanıtlamaz mı? Diye sorabilirsiniz, bunu hemen kendi teorimle açıklayayım, (teorilerin kesinliği yoktur ve kesinliği kanıtlanana kadar sadece bir fikir öne sürmedir)
    Biliyoruz ki Rusya, dünyanın en büyük doğalgaz satıcılarından biri. Kendi ülkesindeki doğalgaz veya petrol her neyse, bittiğinde sömürgeleriyle -ki pek de sömürgesi yok- kalır. Şahsi görüşüm, kutup noktalarında, eskiden yaşamış olan kutup canlılarının oluşturduğu petrole ulaşmak için Rusya'nın bir gayret göstereceği yönünde. Bu ulaşım da yalnızca buz tabakalarını eriterek mümkün. Bilimadamlarının bu daha hızlı buz eritme çalışmalarını da Jüpiter'in bir uydusu olan Europa için yaptıklarını düşündürüp öyle yansıtıyorlar medyaya veya insanlara. Europa ne? Diye afallamış olabilirsiniz, bu normal bir şey. Europa jüpiter'in buzlarla kaplı olan bir uydusu. Bilim insanları bu uydudaki buz tabakasının altında yaşayan organizmaların olabildiğini düşünüyorlar. Yani kısaca, Rusya, Amerika ve diğer kuvvetli ülkelerin uydurduğu ve aslında kendilerinin oluşturduğu, doğayla ilgisi olmayan bir durum kutupların erimesi bence. Hem bakacak olursak neden her küresel ısınma dendiğinde aklımıza kutup ayısı geliyor. Kutup ayısı kuzey kutbunda yaşar, Rusya gibi ülkelerin kolay ulaşacağı yerlerde. Güney kutbuna ise çok dikkat edilmez çünkü orada henüz böyle bir sorun yoktur. Hiç penguenleri konu alan bir küresel ısınma belgeseli gördünüz mü?(sadece benim görüşüm ve teorimdir, gerçeklik payı henüz yoktur)
    birkaç konuyu açıklığa getirdikten sonra son olarak sistemle ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum. 4-5 şubat gibi gelecek olan 2. prova ve bence 14-15 şubat civarı gözlemlenebilecek bir efsane oluşum mümkündür.
    Saygılar...

• Bu arada Trakyalı arkadaşlara müjde, ECMWF ve GFS'nin sabah güncellemeleri tam onlar için yapılmış cinsten, yine marmara şanslı, bu görüntülerde Trakya 20cm rahat alır ama maalesef değişime açıktır. Umalım da değişmesin, bol bol kar alsın Trakyalı dostlarımız :)

• 4-5 şubat sistem olabilir mi gerçekten.:)
    Konuyu sık sık resimlerle destekleseniz olmaz mı? Sadece yazlar olmuyor.Çeşitlilik olur en azından.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Istanbul ve kocaeli için ay sonu sisteminde kar yağışları kesinleşti pazar akşamından ihtibaren 1.5 - 2 gün süreli kar yağışları görmemiz çok olası. yalnız sıcaklık değerlerinin gündüz 0 ın üzerinde kalması bir çok bölgede geçtiğimiz sistemler kadar örtü bırakmamasına sebep olabilir. şubat başındaki sisteme göre oldukça kısa soluklu bir sistem olucak. en azından ocak ayını boş geçirmek istemeyenlere müjde niyetinde herkese bol şans :)

• Son AO ve NAO verilerine göre ay sonu sisteminin kuvvetlenme ihtimali devam ediyor ama olsa olsa -10 850hpa'da olur. Kendi beklentimi söylemiştim dün -5 ile -10 arası olacağa benziyor. Aynı zamanda son AO güncellemesi 8'inden sonra negatife meyil sinyali vermiş, bu iyiye işaret sayılır, şubatın bol sistemli geçmesi için AO'nun dalgalı seyir izlemesi gerekiyor, dün de söylediğim gibi ayın 12'si civarı tekrar nötre yükselmesini beklemekteyim AO endeksinin, bunun etkisi 14 şubat civarı bize yansır, efsane oluşum mümkündür. Şu şubat ayına küçük küçük 5 sistem sığar herhalde belki de 6 sistem sığar belli olmaz, bol sistemli efsanevi bir şubat bekliyorum, kim ne derse desin ;)2323

• Öncelikle herkezin Mevlit Kandili Mübarek olsun , Nice Kandillere İnşallah. . bu geleck sistemin istanbula bi onceki sistem kadar etki yapacagnı zannetmiyorum İnsallah yanılırm.

• Aynı fikirdeyim, 7 ocak sistemini ŞUAN Kİ GÖRÜNTÜSÜYLE geçemez, neyse ki değişime açık :D GFS öğlen güncellemesinde pek değiştirmeyecek gibi. Bu sistemin tek artısı bol kar olacağı, kar yağışı belki 7 ocak sistemini geçer ama sıcaklık öğle saatlerinde 0'ın üzerinde göründüğü için çok da tutmayacaktır. Bu nedenle hem tatmin etme hem de örtü olarak bundan önceki sistemin gerisinde, hem kar kar yağışı miktarı hem de süre bakımından önceki sistemin önünde olacak gibi ;)2323 Yarın akşam neler olacağı kesinlik kazanır ;)2323[hr]
    Öğle güncellemesini bir yandan beğendim, bir yandan beğenmedim ama beğenmediğim taraf daha yakın vadede olduğu için o daha ağır basıyor :) neyse ki öğlen güncellemesi bir "ara güncelleme" :) diyagramları, akşam GFS'sini ve akşam ECMWF'sini bekleyelim :) bu arada sanki polar koridor açılıyor he? :) [hr]
    GFS utanmasa Azor yb'sinin taşıdığı sıcak havayı kutuplara çıkaracak :D Azor yb'si şuan İskandinavya'ya kadar yükseldi, biraz daha yükselirse kutbun ortasına bayrağını dikecek mübarek :D