2013 Kış Mevsiminde Hangi Sistemler Bize Uğrayabilir?<1>(Açıklama)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu konuda uzun detaya girmek istemiyorum ama sizlere bir kaç anekdot paylaşarak bu seneki kış mevsiminde hangi basınçlardan bize sistem gelir onları özetleyerek paylaşacağım hemen birinci bölümümüze sibirya ile balkanlardan başlayalım;

Sibirya Alçak Basıncı ve Balkanlardan Gelen Soğuk Hava:

Bu sene oldukça fazla aktif olamasada özellikle akdeniz alçak basıncının kuzeydeki soğumaya eşlik etmesiyle 2013de sık sık balkanlar üzerinden ve sibiryadan gelen siddetli soğuk hava haberlerini alabiliriz.ama tabii sonrasında kar ne kadar yağar nerelerde örtü bırakır bunları söylemek çok zor ama sibirya destekli balkanlar üzerinden bize ulaşan soğuk havaların batıya mutlaka kar getirdiği görülmüştür.zira geçen senelerdeki 2004 sistemide yine kırım ile sibirya siklonuyla beraber balkanlar üzerinden yurdumuza akmıştır.işte kısaca bunuda vurgularsak eğer batıya sağlam kar bir gelecekse bu ya balkanlardan olmalı ya sibirya kökenli olmalıdır,yoksa her gelen ukrayna kırım izlanda basınclı soğuk havalar ne marmaraya yarar ne de egeye ne de trakyaya güneydoğuya bunun özellikle altını çizmek istiyorum.

Üsttede belirttim burdan çıkaralacak ilk sonuç şu dur balkanlardan gelecek soğuk havaya her zaman muhtacız,ama sibirya olmadanda yoğun kar görmemiz imkansızdır.ikinci bölümde kırım-ukrayna kökenli iskandinav basınc sistemini anlatacağım.

karsever ugur..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Yararlı bilgiler için sağol :smile: