7-11 Kasım sistemi..

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 7 Kasım'da öğle saatlerinde Marmara ve Ege'den başlayacak yağışların ayın 11'ine kadar ülkemizi etkilemesi bekleniyor.. GFS ana çıktısının sabah güncellemesi de bunu destekler nitelikte....

7 Kasım yağış modeli..

7 Kasım 850hpa sıcaklık haritası...

Gördüğünüz gibi soğuma henüz sınırda...

8 Kasım yağış modeli..

Yağışların batıda tehlikeli olacağı yukarıdaki modelde görünüyor..

8 Kasım 850hpa sıcaklık haritası..

Soğuma yavaş yavaş giriş yapıyor...

9 Kasım yağış modeli..

Yağış batıda tehlikeli düzeyde ve yavaş yavaş doğuya kayıyor...

9 Kasım 850hpa sıcaklık haritası..

Soğuma girişini tamamladı.. Bu durumda kayak merkezleri ve bazı dağlar karla buluşabilir..

10 Kasım yağış modeli...

Batı bölgeler asıl sistemden ayrıldı fakat yeni küçük bir sisteme hazırlanıyor.. Doğu ise sistemden az etkilenip yağışa veda ediyor... Fakat sistem Doğu Anadolu'da bir süre daha oyalanacak ve etkili lokal yağışlar bırakacak gibi..

10 Kasım 850hpa sıcaklık haritası...

Bu arada bu güncellemeyi tuhaf kılan ve güvenilirliğini azaltan bir özellik var. Aşağıdaki modellerden anlayabilirsiniz zaten..

11 Kasım sabah güncellemesi..

11 Kasım öğlen güncellemesi..

Aradaki farkı açıklamama gerek yok sanırım :D Pastırma yazı uçmuş resmen :D Fakat bu güncellemenin güvenilirliğinin az olduğunu düşünüyorum.

Nice güzel yağışlı ve soğuk sistemlere inşaallah. Sağlıcakla kalın...

NOT: Bu sadece bir tahmindir. Elbet en iyisini Allah bilir...

• Gerçekten güzel bir sistem şu ana kadar gelen sistemlerden en güvendiğim sistemlerden ama bazı arkadaşlar bu sistemin marmaraya kar getireceğine inanıyorlar benim öyle bir tahminim yok soğuma yeterli değil fakat yağış için tek kelime ile ''Mükemmel'' bir sistem olacak.

• Aynı fikirdeyim tam anlamıyla mükemmel bir sistem. Ardında yeni sistemler de görülüyor fakat görüntü henüz flu.. Bu sistem marmaraya kesinlikle kar getirmeyecektir.:D kar için aralığı beklemeliyiz..

• Benimde öyle kar yapacak tahminim yok ama bazı model ve diyagramlar kar vermiş 10-11 ine ama yükseklere ve trakyaya

• Evet yurdun batısı bol yağışlarla nasiplenecek büyük ihtimal marmara ardın kuzey ege bol yağışlı sağlam yağmur geliyor inşallah:d
    Kışın daha bol yağışlı ve daha uzun sistemler dileğiyle.:D

İlk Allah bilir.

• Çanakkale son gûnlerde çok yagmur aldi ve dahada alacak gibi bu sistemden en çok Marmara ve Orta Karadeniz etkilenecek gibi...

• Tahminlere yeteri kadar ilgi gösterilmediği için ara vermiştim bu sistem için yarın başlıyorum , gümbür gümbür geliyor sistem :D

Site olarak detaylı tahminlerimizi bizler de kış sezonunda yayınlayacağız, geçmiş yıllardaki gibi.