Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben Sivas/Hafik'liyim bizim köyde böyle bir şeye inanılırmış şimdi hem yazılı hem resimli anlatacağım . :smile:

Yağmur Toplaması
    1-) Karabulutlar gelir ve yağış başlar.
    15:00
    2-) Yağış 16:00da sona erir , kara bulutlar gider beyaz bulutlar gelir ve güneş tepeye çıkar hava açar.
    3-) 16:30 - 16:45 gibi ıslanan yerler kurur .
    4-) 16:55-17:00 arası güneş gider parçalı bulutlu hava bir anda yok olur adeta kapkara bulutlar gelir ve yağış yeniden başlar .
    5-) Bu olay bir gün 3-4 kez tekrarlandı ancak bir kere şey olmuştu .
    6-) Yağış durur güneş açmaz ve yağış bayağı ara verir.
    7-) Bunun hakkında bir şey bilen var mı ? Birde bu olayı hayatım boyunca hep yaşadım elbette hep değil %65 oranında gerçekleşen bir durum.

Resimli Anlatım

İlginiz için teşekkürler ... :yes:

• Ben kar olayında duymuştum ama yağmurda da baya rastlanan bir olay bu doğanın tabi ki yağmur toplamak için yaptığı bir şey olduğunu zannetmiyorum sadece o an ki bulutların haraketine bağlı bir durum güneş açtığında ise yerdeki ıslak su buharlaşarak tekrar yağışa dönüşüyor ve su buharı olarak yere iniyor.

• Gercek öyle hava diyorduk.Kar yagdı hava açtı kar topladı.Bu olay ahmetin dediginin aynısı su buharlaşarak gök yüzüne çıkıyor.Hava soğuksa kar olarak düşüyor.Sıcaksa yağmur.Bu gercek :d

(*)ŞAMPİYON GALATASARAY(*)

• Bence bunun nedeni yağmur yağdığında yerler ıslak olur sonra güneş açar ve sonra yerdeki sular buharlaşır ve hava kapanır sonrada yağmur yağar bu olay 3-4 kere teklarlanır

• Bu olaylar antepte fazla yaşanmaz.o yüzden bilmiyorum.ama bence yerdeki suyun buarlaşıp yağmur olması o kadar kısa sürede olmaz.zaten havada bulunan nemin,bulut ve rüzgar üçlüsü böyle yağışlar oluşturabilir