Mart Sistemleri (Olası sistemler hakkında genel tartışma konusu)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bu konu başlığı altından Mart Sistemleri hakkında konuşabilirsiniz.

Forumda konu kirliliği olmaması için tek konu üzerinden tartışmalar yürütülecektir.

İl bazında özel tahminler : İstanbul - Ankara - İzmir - Diğer İller

• Ayın 4 ünden sonra bir soğuma gözüküyor,sadece 2 günlük bir ısınma periyodu var sonra tekrar kış değerlerine düşecek sıcaklıklar ve ayın 5 inden sonra Marmarada kar alabilir..Takipteyiz.

• Bence 4 6 mart sistemi pek etkili olmuyacak yağış değerleri düşük görünüyor ama bence şu an ingiltere üzerinden batı avrupayı etkileyecek olan sistem yavaş yavaş doğuya kayıp 11-16 arası türkiyeyi etkileyebilir sistem giderek derinleşiyor.kuvvetli olabilir.

• 5 mart sisteminde ben çok etkili bir kar olacağını zannetmiyorum çünkü yağış sıkıntılı gibi ama 15 Martta ciddi bir sistem gözüküyor Havaturkadan değerli abimiz Arif abi şu sistemi tek cümleyle özetlemiş bulunmakta :''İstanbul'a metrelik kar geliyor.'' :)

• 5 mart sisteminde ben çok etkili bir kar olacağını zannetmiyorum çünkü yağış sıkıntılı gibi ama 15 Martta ciddi bir sistem gözüküyor Havaturkadan değerli abimiz Arif abi şu sistemi tek cümleyle özetlemiş bulunmakta :''İstanbul'a metrelik kar geliyor.'' :)

arif tarif metrelik kar cümlesini 5-10 mart sistemi için kullanmış değil mi ?

• Arif Tarif daha önce de 50-100 cm arası beklenti belirtmişti fakat 5 cm bile olmamıştı.Kişisel olarak söylemiyorum, o sistemde çok beklentiler vardı zaten havaforum tahminlerinde bile.Demek istediğim adı üstünde tahmin, hele ki uzun vadede düşündüğümüzde değişkenlik ve yanılma payı iyice artıyor.Sistem netleşene kadar abartmamak lazım bence.

• Arif Tarif daha önce de 50-100 cm arası beklenti belirtmişti fakat 5 cm bile olmamıştı.Kişisel olarak söylemiyorum, o sistemde çok beklentiler vardı zaten havaforum tahminlerinde bile.Demek istediğim adı üstünde tahmin, hele ki uzun vadede düşündüğümüzde değişkenlik ve yanılma payı iyice artıyor.Sistem netleşene kadar abartmamak lazım bence.

Şu vakitte "metrelerce kar" tabiri kullanmak için çok çok erken. Bekleyip iyice analiz edip öyle bilgilendirmek gerekir insanları.

• Merhaba arkadaşlar,
    Siteye yeni katıldım. Size bir sorum olacak: Modellerde gözüken sistem (7 Mart ve ilerisi için) ne diyorsunuz?

şu an tartışma halindeyiz net bir sonuca varamadık gelir gelmez deniliyor ama bana kalırsa gelecek bu sistem :D