Arif Tarif'in 13-20 Şubat Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 13 Şubatta batı bölgelerde artacak bulutlanma ve Kıyı Ege’den girecek yağışlar lodos nedeniyle yükselen sıcaklıklar nedeniyle yağmur şeklinde görülecek.

14 Şubatta rüzgarın karayele dönmesiyle Balkanlar’da bulunan soğuk hava Trakya üzerinden hızla yurda giriş yapacak. Yağışlar kuvvetlenerek Marmara ve İç Ege’de kara dönüşerek doğuya doğru ilerleyecek ve gece saatlerinde Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu’yu da etkisi altına alacak. İç kesimlerde ulaşımda aksamalar yaşatabilecek bu yağışların İstanbul gibi kıyı illerinde önemli bir sıkıntı yaratmasını beklemiyorum. Halk dilinde lapa lapa denilen sulu kar görülecek, kar örtüsü oluşacak fakat çabuk eriyecektir.

15 Şubatta
    iç ve doğu bölgelerde özellikle Sivas ve Kayseri dolaylarında görülecek yoğun kar yağışlarının ardından sistem doğuya çekilecek ve zamanla yurdu terkedecektir.

16 Şubatta Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı hava kütlesine bu kez Ege üzerinde gelişen bir siklon da eşlik edecek. Kıyılarda yağmur şeklinde başlayacak yağışlar zamanla iç ve batı bölgelerin tamamında kara dönüşecek.

17 Şubatta
    Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu dışında tüm yurt yağışlı geçecek. Akdeniz kıyılarında kuvvetli gökgürültülü sağanak yağışlar sel ve su baskınlarına yol açabilir. Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ve Batı Karadeniz’de yoğun kar yağışları görülecek. Bu kar yağışları yer yer şimşek ve gökgürültüleri eşliğinde gerçekleşecektir. Denizli, Muğla merkez, Afyon, Kütahya, Uşak, Burdur Isparta, Marmara ve İç Anadolu Bölgelerinin tamamı Bolu, Kastamonu dolayları ile zamanla Zonguldak ve Bartın çevreleri kar yağışlarından en fazla etkilenecek yerlerdir. İzmir, Aydın ve Antalya çevrelerinde de kar yağışı görülecektir fakat hafif zaman zaman orta kuvvette bir kar yağışı olacaktır. Rüzgarlar Batı Karadeniz, Marmara, Ege Batı Akdeniz’de kuzey yönlerden Doğu Akdeniz’de güney yönlerden fırtına şeklinde esecektir.

18 Şubatta Trakya, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında tüm yurt yağışlı geçecek yağışlar Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, Mersin, Adana ve Antakya dolaylarında karla karışık yağmur ve kar yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacaktır.

19 Şubatta Sibirya üzerinden gelecek soğuk hava nedeniyle İstanbul, Kocaeli Sakarya, Bursa, Bilecik çevreleriyle Karadeniz, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri kar yağışlı geçecektir.

20 Şubatta Marmara’nın doğusu ve Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda görülecek kar yağışlarının ardından sistem doğuya çekilerek yurdu terkedecek şubatın son haftasında yurt genelinde bahar havası hüküm sürecektir.

Tahmini kar kalınlığı miktarları: Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Bursa Sakarya dolayları), İç Ege (Denizli dahil), Göller Yöresi (Isparta, Burdur) Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri (Bayburt Gümüşhane dolayları) İç ve Doğu Anadolu’da 50-100 cm, Trakya, Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’da 20-50 cm, İzmir Antalya, Antakya gibi yerlerde 3-5 cm. dir.

Not:Tahminler Tamamen Arif Tarif Hocamıza Aittir.

• arif abi gönüllü meteorologlar arasında bir çok uzmandan iyi bir tahmincidir

• İstanbul için 50-100 cm gerçekten çok iddialı bir tahmin olmuş, en azından sistemin güçlü olduğunu söyleyebiliriz demek ki.

• Hayırlısı Diyelim İnşallah Yağar. Ocak Sonundaki Sistemdede İstanbul 50 Cm Kar Almıştı Umarım Şimdide Böyle Birşey Olur.

• Kar kalınlığı tahminini sırfyapmak için yapmış. O kadar geniş aralıklar vermiş ki neredeyse bütün bölgeleri aynı kefede tutmuş ve kalınlık aralığı da oldukça fazla. 50 cm nerdee, 1 metre nerde. Yani kalınlığı pek gerçekçi bulmadım...

• Merhaba arkadaşlar,foruma bu sabah üye oldum,malum konu yüzünden hava olaylarına pek değinme fırsatım olmadı,yarın geniş bir açıklama yaparak,önümüzdeki haftayla ilgili bazı bilgi ve verileri sizinle paylaşacağım,uyarımı dikkate alan ve gerekli işlemi yapan sayın admin ve yetkililere teşekkür ediyorum,lütfen bundan sonra çok daha dikkatli ve titiz olalım bu konuda,Burak arkadaşımızın yaptığı hiç hoş bir davranış değildi,umarım hatasını anlamıştır ve bu ona bir ders olmuştur,kimsenin dışlanmasını ceza almasını istemem,sadece haksızlık varsa bunun ortadan kaldırılmasını isterim,hepinize iyi akşamlar diliyorum,yarın artık yavaş yavaş hava durumundan bahsetmeye başlayacağım...

• Merhaba arkadaşlar,foruma bu sabah üye oldum,malum konu yüzünden hava olaylarına pek değinme fırsatım olmadı,yarın geniş bir açıklama yaparak,önümüzdeki haftayla ilgili bazı bilgi ve verileri sizinle paylaşacağım,uyarımı dikkate alan ve gerekli işlemi yapan sayın admin ve yetkililere teşekkür ediyorum,lütfen bundan sonra çok daha dikkatli ve titiz olalım bu konuda,Burak arkadaşımızın yaptığı hiç hoş bir davranış değildi,umarım hatasını anlamıştır ve bu ona bir ders olmuştur,kimsenin dışlanmasını ceza almasını istemem,sadece haksızlık varsa bunun ortadan kaldırılmasını isterim,hepinize iyi akşamlar diliyorum,yarın artık yavaş yavaş hava durumundan bahsetmeye başlayacağım...

bizlerde yapılanlara üzüldük bir daha inşallah tekrarlanmaz,aramızda hoşgeldin tahminlerinizi merakla bekliyoruz

• Perşembe denizlide kar yağışı görülecek mi görülecekse sence nasıl olur , şöyle üniversiteleri liseleri tatil edecek kadar yağarmı yani haftasonu tatiline bir gün önceden başlayabiliriz miyiz ,
    ah şu cuma bir tatil olsa

• H.gldin kardeşim snowcemm insanlar blgilerinden m.ediyor tahminem inş. her sey dediğimiz gibi güzel geer şu burak olayına da gelirsek gerçek yasamında profersörlüğü göstersinn