Bazı Uzmanlara Göre Türkiye'de Bu Kış Kurak Geçebilir.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Orhan Şen'den tutunda Bünyamin Sürmeli'ye kadar bir çok meteoroloji uzmanı ülkemizin bu kış mevsimi yeniden la nina'nın etkisi altında kalacağını söylüyorlar.peki la nina 2011 yılında görüldüğü halde niye hala Türkiye'yi terk etmedi,hemen nedenlerini açıklayalım;

1-Akdeniz'e sağlam bir y.b oturunca ülkemizde ılıman hava koşulları oluşmaya başladı.

2-Kuzey bölgelerimizde özellikle Karadeniz'de görülen yağış azlığı Türkiye'nin kışa kurak girmesine neden oldu

3-Balkanlar İzlanda alçak basıncı etkisi altında kaldığı için bu sene kışa ılık ve kurak girdi.

4-Sibirya a.b alanı yeterince soğuyamadığı için soğuklar Doğu Anadolu sınırında takılı kaldı

5-Afrika üzerindeki sıcak hava güney bölgelerimizi yani Akdeniz'e sıcak hava getirdiğinden soğuk ve karlı bir kışa bir türlü merhaba diyemedik ve nem olmayınca yağmurlarda az görüldü

Evet 2012 kışına belkide bu nedenlerden dolayı kurak girebiliriz.bakın bunu ben iddia etmiyorum sunduğum veriler ve parametreler gerçekleri ortaya çıkartıyor.o nedenle kimse şimdi buradan kendine özgü bir anlam çıkartarak Türkiye'de kışın komple ılık geçeceğini düşündüğümü söylemesin,çünkü kurak dediysek kuru soğuk manasında kuraklık olacak demek istedik.neyse öngörüler bu yöndeydi ümid ederizki uzmanların dedikleri inşallah çıkmaz.güzel bir kış geçirmemiz beklentisiyle hepinize bol karlı kışlar dilerim

karsever ugur

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• şimdiki veriler türkiyeni tüm batısında 10 gün yağış gösteriyor ve kuraklık olacağını sanmıyorum

Aralık ortasında olmamıza rağmen sonbahar havası yaşıyoruz yağışlar ise eskisi gibi 2-3 gün değil sadece 1 gün etkili oluyor.eskiden olsaydı bu kadar etkisiz yağışlı havalar görürmüydük hiç sanmıyorum o yüzden isterseniz biz önce şu karamsar giden havaları bir sorgulayalım sonra kuraklık olur mu olmaz mı onuda bir şekilde sonuca bağlarız tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Aci gercek, Hata malesef eskstrem Kurak coook Kurak gecme ihtimali var. Hava soguk olacak, arada yogun kar yagislarida olacak ama,tabloya genel baktiginizda sonuc ekstrem kuraklik verecek gibi gosteriyor. Umarim ben yanilirimda sizinde dediginiz gibi 180 derece donerim :)

• Aci gercek, Hata malesef eskstrem Kurak coook Kurak gecme ihtimali var. Hava soguk olacak, arada yogun kar yagislarida olacak ama,tabloya genel baktiginizda sonuc ekstrem kuraklik verecek gibi gosteriyor. Umarim ben yanilirimda sizinde dediginiz gibi 180 derece donerim :)

Tamam 20 aralıkta soğuk hava gelmezse sizde 180 derece dönersiniz öyleyse sayın moderatör:)

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Gidişat o yönde kurak bir sezondan bahsediliyor ancak uzun vadede taminler asıl önümüzdeki senenin kurak bir döneme denk geleceği ve büyük kuraklıklar yaşanacağı ayrıca ciddi su sıkıntısı sorunlarının gündeme getireceğe benziyor.

• Gidişat o yönde kurak bir sezondan bahsediliyor ancak uzun vadede taminler asıl önümüzdeki senenin kurak bir döneme denk geleceği ve büyük kuraklıklar yaşanacağı ayrıca ciddi su sıkıntısı sorunlarının gündeme getireceğe benziyor.

Uzmanlar Bilemiyor hiçbirşeyi kaç yıldır aynı şeyler deniliyor rekor yağışlar alıyor çoğu il bu senede öyle olacak Ocak ayının başındaki sistemler o kadar kuvvetli olacak ki İzmir de kar alacak

Bu Millet Kar yağışı Bekliyor

• Uzmanlar Bilemiyor hiçbirşeyi kaç yıldır aynı şeyler deniliyor rekor yağışlar alıyor çoğu il bu senede öyle olacak Ocak ayının başındaki sistemler o kadar kuvvetli olacak ki İzmir de kar alacak

Bazı uzmanlar her sene Türkiye en sert kışını geçirecek diyor. Bazıları en kurak bu yıl diyorlar. En iyisi bunlara inanmamak :D

Istediğim Sadece Karlı Bir Sistem

Saygılarımla...

Kuntays

• Uzmanlar Bilemiyor hiçbirşeyi kaç yıldır aynı şeyler deniliyor rekor yağışlar alıyor çoğu il bu senede öyle olacak Ocak ayının başındaki sistemler o kadar kuvvetli olacak ki İzmir de kar alacak

( Ocak ayının başındaki sistemler o kadar kuvvetli olacak ki İzmir de kar alacak ) bunu neye dayanarak yorumladınız acaba ?