20 Ocaktan sonra endekslerde sizce değişim olurmu?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • konumuzdada belirttiğim gibi 20 ocaktan itibaren endekslerde değisim olabilir mi? *(ao nötr seviyeye inerse akdeniz siklonu çalışır mı,sibiryanın aktif olması icin endekslerin -5 olması şartmıdır vs.vs?)*kanaatimizce bir cok arkadaşımız bu tarz söylemlere hayır olmaz deselerde biz yinede bu konuyu takibe alarak siz arkadaşlarımızın begenisine sunduk ve simdide bizzat danışmak istedik.evet kısaca fikirlerinizi ve düsüncelerinizi alalım sizce 20 ocaktan sonra endeksler ve modellerde önemli değisimler olabilir mi?

Unutmadan istanbulda 20 ocaktan sonrası neolacak bunuda bu konu üzerinden tartışmaya açabilirsiniz.

Güncelleme:04 Ocak 2011 00:51

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Öncelikle güzel bir konu açmışsın , ben içeriği hakkında şimdi bilgi vermicem konu ile bağlantılı başka konu hakkında bilgilendirme yapacam.

Vermiş olduğun o tarih civarında gelmesi muhtemel sistemin tartışma konusu mevcuttur, forumda konuları bölme yapmamakta fayda var , ziyaretçilerimiz nereye yorum yazacaklarını şaşırabiliyorlar.

Bu konuyuda ek olarak veriyim.
    http://www.havaforum.com/konu-…usu--117?pid=1472#pid1472

Teşekkürler.

• kar sever iyi yapmışsın meteoroloji mühendisi arkadaşlar var sitede onlar sana gereken bilgiyi verirler bence bilimsel bilgi edinmek istemişssin sanırsam

sitedeki meteoroloji mühendislerinin görevleride ağır iş ortamında pek vakit bulamıyorlar o da geçrke ama ben de yorum yapacam , arif beye baktığımda o da şüphe ile yaklaşıyor çünkü geçmişte ağzı yandı. özellikle geçen sene mart ayında, bu ocak ayında 15 ine kadar soğuk var demişti öncesinde sonra değiştirdi v.s şuan için bence herşey dğeişecek karma karışık bir hal almış ne dersek tersi olabilir gairp yorum bile yapılmıyor

• Şu an endeksler karma karışık.20 Ocakta beklediğimiz sistem için en önemli soru işaretlerinden biri bu eğer endeksler ayın 20sinde istediğimiz gibi oluşursa güzel bir sistem olabilir.Ama olmaz ise soğuma yeterli olmaz yine yağmur veya kky'la geçiririz sistemi.

• Şu an endeksler karma karışık.20 Ocakta beklediğimiz sistem için en önemli soru işaretlerinden biri bu eğer endeksler ayın 20sinde istediğimiz gibi oluşursa güzel bir sistem olabilir.Ama olmaz ise soğuma yeterli olmaz yine yağmur veya kky'la geçiririz sistemi.

Adim gibi eminimki soguma yeterli olacaktir modellerde +10da gorseniz heyecanlamyin - 20de onlar duzelecektir bundan eminim kac gun onceden soledigim gibi endesklerde gorulmeye basladi avrupa son demlerinde son 1-2 sistemleri kaldi .Bununla beraber polonya cok ama coook soguyacak

[size=large]Istanbul için ilk kar tahminim:22 Ocak [/size]

• değişiklik olması her zaman ihtimal dahilinde ama ben sistemi tamamen ortadan kaldıracak yada etkisini iyice azaltacak kadar bir değişme beklemiyorum

• değişiklik olması her zaman ihtimal dahilinde ama ben sistemi tamamen ortadan kaldıracak yada etkisini iyice azaltacak kadar bir değişme beklemiyorum

İnşallah dediğin gibi olur ben de öyle tahmin ediyorum ama sabredelim ana sayfadaki gibi bize sabır lazım.

• BU KONUYU AÇTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. ama değinmem gereken şeyler var. şu ana kadar gelen sistemler oldu daha doğrusu gelemedi o sistemler. tam gelicekken bir jet akımı geliyor bir bakıyoruz rüzgar bir yandan güneye dönüyor türkiyeye kalan kuru bir soğuk. bakıyoruz şimdi dmi'ye kar gösteriyor hava sıcaklıklarını düşük gösteriyor bir bakıyoruz diğer gün yaptıkları yorumlarda ne kar kalıyor bunu geçelim hava sıcaklığı 3-4 dereceden 12 dereceye çıkmış. cnntürkü açıyoruz bünyamin sürmeliyi dinliyorum(ki gerçekten çok seviyorum bünyamin beyi) bir bakıyorum pzt salı çarş. karlı gösteriyor seviniyorum sistemlere bakıyorum sonra diğersi gün geliyor herşey tepe taklak. kar denen birşey yok ortada. arif bey zaten ısrarla söylemesine rağmen 4-5 sistemini fazlasıyla yanıldı zaten. şimdi önümüzde daha farklı sistemler var. özellikle benm beklediğim sistem 15in gecesinden sonra oluşacak ama bu sistem teğette geçme ihtimali var. bunu 2-3 gün sonra bakıcam. asıl yağış ayın 20sinden sonra geliyor ki bu öyle ufak denen cinsten değil baya kuvvetli bir yağış diyebiliriz ama 20sinden sonrada ufak bir sürpriz olabilir.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• diyagram saplantısı bu sene tüm uzmanları ters köşe etti.ama biz ne diyoruz diyagrama bakarak tahmin yapmayın.fakat hala nedense bazı uzmanlar 15 günlük tahminler yerine ısrarla aylık tahminler yapmaya cesaret ediyorlar.iste sorun da bu yüzden oluyor maalesef anlatabildim.öte yandan 20 ocak sonrası icin su an konusmak cok erken. ama modeller zaman icerisinde dengeye oturursa tahminlerimizi elbette paylasacagız tabi bundan asla kuşkunuz olmasın tamam.herkese iyi günler dilerim.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur