Genel Tartışma & Yorum Sayfası - 1 (Kilitli)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Atak helikopteri alın benimde dediğim gibi motoru filan başka ülkeden alırsın diğer ülkelerin çoğuda bazı parçaları yurt dışından alıyor ama çoğu Türk yapımı ve A129un bir üst hali daha gelişmiş hali öyle helikopteri dışardan alma başkalarına yaptırma yok

ben parçaların çoğu ithal dedim farklı birşey demiyorumki, oyle motor türk falan demeyin kardeşler, şuan türkiyede motor üretmek henüz akademik çalışmalar ölçüsünde, hatırlayın başbakan çıkın yapın üretin dedi bi babayiit ben yaparım diyemedi bunun maliyet hesabı var, yapamaz çok maliyetli çünkü çoğu parça ithal..

• Samet hocam ɞɞ Bilal ʚʚ benim eski ıp numaramdan bakabilirsiniz hesabım onun şifresini felan herşeyini unutmuştum pc yi formatladıktan sonraunuttum hesapta gitti bu hesabı açtım gerçi bununda şifresini unuttum bana bi yardım etsek 2 hesabı birleştirebilirmiyiz ?

İki hesap olmaz hangisini kullanmak isterseniz onun şifresini sıfırlayabilirim.

• Asıl sen şakamı yapıyosun sağdan soldan duyduklarınızla burda atıp tutuyosunuz Aselsan ile Roketsan boş boş oturuyomu kendimiz tasarlıyoruz işte daha neyi alıp veremiyosunuz satın alma filan yok kendi mühendislerimiz tasarlıyor bunu bilin

hayır kardş kendi mühendislerimiz yapmıyor yukarıda belirtmiştim, hala anlamadınızmı şunu diyorum, sen süper bir silahta üretsen adam üretemezsin benden alacaksın diyor anlaşmalar var, amerika f16 konusunda her yıl benden 5 adet alacaksın ve bu 10 yıl sürecek diyor anlaşmada!:)demek istediim bu tartışma bitmez çünkü, gerçek üretici olman lazım bu dünyada yani birşeyler üretmen lazım, bu nedemek yani sanayin olacak ancak öyle güçlü olursun örnek vereyim dünya krize girdiğinde bu mortgate olayında falan dünyada kim sağlam durdu? tabiki merkel neden çünkü sanayisi var sanayisi olmayan avrupa ülkeleri krize girdi 5 büyük ülkeye almanya kredi sağlamıştır ve anlaşmalar yapıldığında altında hep merkelin imzası vardı şunu şöyle yapacaksınız diye yani onun düdüğü öttü çünkü üretiyor sanayisi çok güçlü hatırlayın ispanya fransa ve yunanistan kredi vermiştir almanya:)neyse uzar gider dediğim gibi.. hoşçakalın..

• Almanya çok istikrarlı ve güçlü büyüyor çin gibi değil.Çin sonunda balon gibi patlayacak nüfusları yaşlanıyor.

katılıyorum kardş, aslında yukarıdaki yazımda onu anlatmak istedim, sıkıntılı süreclerde zaten kendini belli ediyor durum, sanayisi üretimi güçlü ülkeler öne çıkıyor kendiliğinden, çünkü dışa bağımlı değil, almanya örneği bundandı, 70 km boyunca bacalar var tarlalarda bunların ne olduğunu sonra öğrendim 70 km boyunca yeraltında silah ve arge fabrikaları var adamların sanırım köln dışındaydı.. düşünebiliyormusun 70 km! yanlış hatırlamıyorsam 14 fabrika yanyanaymış..

çin örneğini verdiğin de iyi olmuş dediğin gibi bu tip ülkeler üretim ve sanayisi olmadığı için mahkumdur, ama sanayiye geçebilirse büyük güç yalnız üretmek kurtarır..
    hem sanayin olmasın hiçbirşey üretme hemde çok çok güçlüyüm de!:)yok öyle bişey..

Einmal editiert, zuletzt von kostanza ()

• katılıyorum kardş, aslında yukarıdaki yazımda onu anlatmak istedim, sıkıntılı süreclerde zaten kendini belli ediyor durum, sanayisi üretimi güçlü ülkeler öne çıkıyor kendiliğinden, çünkü dışa bağımlı değil, almanya örneği bundandı, 70 km boyunca bacalar var tarlalarda bunların ne olduğunu sonra öğrendim 70 km boyunca yeraltında silah ve arge fabrikaları var adamların sanırım köln dışındaydı.. düşünebiliyormusun 70 km! yanlış hatırlamıyorsam 14 fabrika yanyanaymış..

çin örneğini verdiğin de iyi olmuş dediğin gibi bu tip ülkeler üretim ve sanayisi olmadığı için mahkumdur, ama sanayiye geçebilirse büyük güç yalnız üretmek kurtarır..
    hem sanayin olmasın hiçbirşey üretme hemde çok çok güçlüyüm de!:)yok öyle bişey..

Sanayi ordudan sonra en iyi olduğumuz konu.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• olurmu!) sanayimiz yokki bizim ağır sanayi yani hammadde üretimi bahsettiğim, mesela demir üretiyoruz ama hammaddesini dışarıdan alıyoruz sıkıntı bu..

Demir bizdede çıkıyor yeterli gelmiyor olabilir o yüzden hammaddeyi dışarıdan almak normal önemli olan ağır teknoloji isteyen işleri kendi kendine yapabilmen yoksa sakaryadaki oto fabrikalarında bir amblem yapıştırıp karın %70ni alıyor oto firmaları.Önemli olan yerli markan ve teknolojin olması ama bence sanayimiz o kadar kötü değil nede olsa biz türklerin ruhunda süper güç olmak var bunu tarihe bakınca anlıyoruz.Belkide yeni bir başbuğ ile yeniden yükseleceğiz.

• ben parçaların çoğu ithal dedim farklı birşey demiyorumki, oyle motor türk falan demeyin kardeşler, şuan türkiyede motor üretmek henüz akademik çalışmalar ölçüsünde, hatırlayın başbakan çıkın yapın üretin dedi bi babayiit ben yaparım diyemedi bunun maliyet hesabı var, yapamaz çok maliyetli çünkü çoğu parça ithal..

Bende yazmıştımki motor filan başka ülkeden alınmış olabilir ama tasarlama bizim amerika bile bazen farklı yerlerden motor alabiliyor önemli olan başka ülkeye yaptırmamak başka ülkeden almamak

• Motor filan unutun boşverin eğer biz yapıyosak dışardan aldığımız malların pekde önemi yok o atak helikopteri avusturalya A129 helikopterinin geliştirilmiş hali ne güzel bir helikopteri geliştiriyoruz diğerlerine bakarsakda yine %70-%90 Türk yapımı bazı parçalar dışardan alınabilir sorun yok önemli olan onu bizim yapmamız

• Bende yazmıştımki motor filan başka ülkeden alınmış olabilir ama tasarlama bizim amerika bile bazen farklı yerlerden motor alabiliyor önemli olan başka ülkeye yaptırmamak başka ülkeden almamak

Tasarımdan önemli olan o motoru yapacak teknolojinin olması malesef buda bizde yok ABD başka yerlerden almıyor iş gücünün yüksek olduğu çin gibi yerlere fabrika kuruyor hem daha az para ödüyor hemde daha çok kazanıyor biz ise teknolojimiz olmadığından dolayı dışarıya yaptırıyoruz.