GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son verileri ışığında vasat bir sisteme döndük.Fırtınayla yağışa bir lafım yok !.. Ama o kadar fırtına ve yağışa rağmen cıvık ince bir kar örtüsü oluşucak gibi !.. Başka bir değişle boşa gidecek.Oda zaten hemen arkasından yağmura çevirmesiyle son bulacak . Neyse şükür diyelim , geçtiğimiz kışları unutmayalım yüksek basınçlı pis kurak havadan iyidir.. Yanlış anlaşımasın benim bulunduğun Sarıyer ilçesini mgm hala yoğun KAR yağışı göstermesine rağmendir bu yorumum.. Artık oturup göresellikte olsa keyfini çıkarmaya çalışalım, belkide bu kışın son sistemi olacaktır ( KARLI) !..

• valla siz burda karalar bağlayın arkadaşın biride kalkmış istanbulun merkez ilçeleri için vasat bi sistem olacak demiş gözünü 2 mart sistemine dikmiş bu arkadaş günlerdir istanbul kıyılar örtü tutmaz yağış kky olur falan diye saçmalıyodu gereken cevabı verecek istanbul ben içim çok rahat şuan arkama yaslandım sistemin giriş yapmasını bekliyorum valla bakırköy ve avcılar avrupa yakasında bostancı caddebostan suadiye hattı anadolu yakasında sahil kesimler en az kar alan yerlerdir ama onun dışında tüm boğaz semtleri kıyı kesimler şov yapar üsküdardan beykoza ve beşiktaştan sarıyere kadar sahil kesimler coşar yüksekleri zaten söylememe gerek yok

• ayrıca gfsyi çözemeyen arkadaşlar var siz sanıyosunuzki gfs her güncellemede sistemleri indircek türkiyeye yok öyle bişey yorum işini ustalara bırakın gfs ısrarla 3-4 gündür 17-18 şubat sistemine dikkat çekiyo bi güncellemede hemen sistemler yok oldu diye kışı bitirdiniz yazık valla akşam yine gfs sistemleri indirdimi coşarsınız yine gfsyi dikkatle takip ediyorum 3-4 gündür ısrarla sistemi indiriyo 17-18 şubatta bu akşam muhtemelen yine indirir sistemleri istikrarlı gidiyo çok şükür 17-18 şubat sistemi artık kesindir

• modelde basınç sistemlerinde hareketleri inceledim laf olsun diye yazmıyorum 16 şubat sistemi gecikmeli modellerde yeniden türeyebilir kuzeydeki yb ve avrupadaki ab çok aktif değil vede yerinde uzun vade çakılı değil ALLAH ın izniyle

Einmal editiert, zuletzt von yasin5385 ()

• ayrıca gfsyi çözemeyen arkadaşlar var siz sanıyosunuzki gfs her güncellemede sistemleri indircek türkiyeye yok öyle bişey yorum işini ustalara bırakın gfs ısrarla 3-4 gündür 17-18 şubat sistemine dikkat çekiyo bi güncellemede hemen sistemler yok oldu diye kışı bitirdiniz yazık valla akşam yine gfs sistemleri indirdimi coşarsınız yine gfsyi dikkatle takip ediyorum 3-4 gündür ısrarla sistemi indiriyo 17-18 şubatta bu akşam muhtemelen yine indirir sistemleri istikrarlı gidiyo çok şükür 17-18 şubat sistemi artık kesindir

Wallahi bu kadar umutlu olmana bir itirazım yok açıkcası, saygı duyuyorum. İnşallah dediğin gibi olsun.. Ama herkesin kafasında şüpheler var artık.. Bu dakikadan artık atmosfer konuşacak biz göreceğiz gibi bir hal aldı durum.. :)

Einmal editiert, zuletzt von Murat ()

Dostum siteye dün üye olmuşsun hayırlı olsun öncelikle.. GFS 2 Gün önce Türkiye tüm yurduna en az -10 luk soğuk sokmuş Kuzey bölgelere -12-14 ler yerleştirmişti. Ve yağış ta muazzamdı. Şimdi bugün ki gfs ye bakıyoruz -2 ler yani kar yapma imkanı yok. Ve yaklaşık 10-15 günlük periyotun göstergesi bu. Demem o ki evet Azor dikleştiği an sistem inecektir ama ne zaman ? 2-3 sistem alacağımız yerde 1 sistemle yetinecez sorun o .

• valla siz burda karalar bağlayın arkadaşın biride kalkmış istanbulun merkez ilçeleri için vasat bi sistem olacak demiş gözünü 2 mart sistemine dikmiş bu arkadaş günlerdir istanbul kıyılar örtü tutmaz yağış kky olur falan diye saçmalıyodu gereken cevabı verecek istanbul ben içim çok rahat şuan arkama yaslandım sistemin giriş yapmasını bekliyorum valla bakırköy ve avcılar avrupa yakasında bostancı caddebostan suadiye hattı anadolu yakasında sahil kesimler en az kar alan yerlerdir ama onun dışında tüm boğaz semtleri kıyı kesimler şov yapar üsküdardan beykoza ve beşiktaştan sarıyere kadar sahil kesimler coşar yüksekleri zaten söylememe gerek yok

o çığırtkan dediğin arkadaş çoğu sistemi doğru bildi gayet gerçekçi, yağacaksa yağacak yoksa yok diyen bi arkadaş verilere göre konuştu hep, inşallahla olmaz bu işler her söylediği tuttu.. benim düşüncemdir..

• yahu dün şu denmedimi pazartesi yağmur yağacak öğleden sonra akşama doğru kara çevirecek!!! akşam oldu saat 5 e geliyo! arkadaş nası tahmin yapılıyo 1gün kala bile söylenenler tutmadı! pazartesi yağmur dediniz yok, akşam kkyağmur dendi o da yok!

[w]Üst üste mesaj paylaşmak forum kurallarına aykırıdır.Dikkat edelim.[/w]

Einmal editiert, zuletzt von Samet ()

• yahu dün şu denmedimi pazartesi yağmur yağacak öğleden sonra akşama doğru kara çevirecek!!! akşam oldu saat 5 e geliyo! arkadaş nası tahmin yapılıyo 1gün kala bile söylenenler tutmadı! pazartesi yağmur dediniz yok, akşam kkyağmur dendi o da yok!

Şuan gece dimi arkadaşım

• dün sıcaklık haritası paylaşıldığında söylemiştim gündüz istanbul 2-4 derecelere çıkıyor gece hafif tutacak kar gündüz eriyecek 2 gün böyle durum, bu sisteme 2 gün önce efsane diyenler vardı, hep aynı şeyi yapıyorlar bu sefer kaydettim..:)

• dün sıcaklık haritası paylaşıldığında söylemiştim gündüz istanbul 2-4 derecelere çıkıyor gece hafif tutacak kar gündüz eriyecek 2 gün böyle durum, bu sisteme 2 gün önce efsane diyenler vardı, hep aynı şeyi yapıyorlar bu sefer kaydettim..:)

2 gün önceki modellere göre efsane olurdu yalnız :)

• 2 gün önceki modellere göre efsane olurdu yalnız :)

abi hep aynı şey ya ne zaman baksam takip etsem gelecek sistemde gelmiyor!:)eskiden ne güzeldi ya bi gün be bakardık kar başlamış, ne haber alırdık önceden ne biri söylerdi) bi sabah bakmışsın kar başlamış en güzeli oydu galiba..

• bu kadar oynak bir alçak basınç sisteminden çok bir nane olmayacağını ben bile biiliyorum(amatörüm) trollükle milleti suçyacağınıza hafif kulak kabartsaydınız...

Ben kar tutmayacak diyen hiçbir arkadaşa troll demedim,sadece güneşli geçecek,kış bitti diyenlere dedim.Yoksa başından beri benimde örtü konusunda çekincelerim vardı