İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Buradan dönmesi zor artık güzel yağmur alacağız geçen haftaki sistem gibi kar yağışları da olacak ve bu sefer daha fazla kar göreceğiz ne kadar yağacağı muamma şöyle örtü yapsa da biraz özlem gidersek

• Buradan dönmesi zor artık güzel yağmur alacağız geçen haftaki sistem gibi kar yağışları da olacak ve bu sefer daha fazla kar göreceğiz ne kadar yağacağı muamma şöyle örtü yapsa da biraz özlem gidersek

Pazar günü Denizliden Uşak’a gideceğim

sabahtan gitmeyi düşünüyordum. ama baktım öğleden sonra kar görme ihtimalim var yolda. çivrilden sonra bir iki yüksek tepe var.

o yüzden öğleden sonra çıkacağım yola. bakalım kendi adıma bu senenin ilk kar tanelerini görebilecek miyim?

BORN IN WINTER

• Pazar günü Denizliden Uşak’a gideceğim

sabahtan gitmeyi düşünüyordum. ama baktım öğleden sonra kar görme ihtimalim var yolda. çivrilden sonra bir iki yüksek tepe var.

o yüzden öğleden sonra çıkacağım yola. bakalım kendi adıma bu senenin ilk kar tanelerini görebilecek miyim?

İnşallah görürsünüz hocam ben de imkan bulabilirsem şehir yükseklerine çıkacağım inşallah görebiliriz

• Tam denizliden uşağa gitmeyi düşündüğüm saatler.. baya heyecanlı güzel bir yol olacak gibi inşallah

uşakta kalsam belki akşam örtü bile görebilirim ama akşam olmadan benim ufaklığı alıp oradan memlekete Alaşehir'e geçmem lazım.

iç ege bu sistemde az da olsa örtü yapacak gibi inşallah. belki bir sürpriz olur 5-10 cm olan yerler olur. ben pek anlamıyorum. ama sanki ihtimal baya yüksek gibi. sistem de baya yaklaştı. biri yorumlayabilirse çok iyi olur aslında

BORN IN WINTER

• Pazar günü siklon geçişi sonrası Ege denizinden gelen DEKleri de kovalayacağız gibi modeller İç Ege'ye kadar sokuyor. Ege'nin deniz sıcaklığı ile 850hPa arasındaki fark yer yer 25 dereceyi bulurken 500hPa ile aradaki fark da yer yer 50 dereceyi geçiyor sağlam DEY-DEK bantları oluşacak ve bunlar da kuvvetli batı-karayel rüzgarları ile Kıyı Ege kadar etkili olmasa da İç Ege'ye kadar sokulacak gibi. Modellerin verdiğinden daha güçlü olabilir bu oluşumlar.

• Pazar günü siklon geçişi sonrası Ege denizinden gelen DEKleri de kovalayacağız gibi modeller İç Ege'ye kadar sokuyor. Ege'nin deniz sıcaklığı ile 850hPa arasındaki fark yer yer 25 dereceyi bulurken 500hPa ile aradaki fark da yer yer 50 dereceyi geçiyor sağlam DEY-DEK bantları oluşacak ve bunlar da kuvvetli batı-karayel rüzgarları ile Kıyı Ege kadar etkili olmasa da İç Ege'ye kadar sokulacak gibi. Modellerin verdiğinden daha güçlü olabilir bu oluşumlar.

Dediğim olayın ECMWF modeline yansıması ve 850hPa'sı, ayrıca GFS 500hPa ve yer seviyesi/700 hpa rüzgar haritası.

• Offizieller Beitrag

Antalya Çevreleri ile Konya’nın Güneybatısında Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Antalya’nın batısından başlamak üzere, zamanla il geneli ile Konya’nın güneybatı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli (25-60 kg/m2), Antalya’nın batısının kıyı kesimleri ile doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (60-120 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların, zamanla 1800 m üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Muhtemel sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı

25.11.2023 00.00-26.11.2023 12.00

• Afyon Uşak ve Kütahya için diyagramlarda kar %100 olmuş şahsi fikrim Uşak çok daha şanslı hele ki Ege’den gelen dekler olacağı için Afyon bi yamuk yapabilir bekleyelim görelim inşallah az da olsa örtü görebiliriz Karadeniz günden güne soğuyacak Akdeniz’in kendine geleceğine inanıyorum sonra da sahne bizim olur inşallah :hfyeni (29):