İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben üstümüzde mora bu derece yakın tonları gördüğümü hiç hatırlamıyorum çok sıradışı bi yağış hayretle tadını çıkarıyorum

• Mgm nin uyarı yaptığı dün neredeyse damla düşmezken uyarı yapmadığı bugün morumsu kütle aldık ek olarak weather.com yağışı çok iyi tahmin etti hakkını vermek lazım

• Yağışımız yaklaşık 1,5 saattir devam ediyor bunlara ek istasyon şu an sarı kütle alırken arkadan turuncu kütle yaklaşıyor maşallah akıyor bugün :D2

• Bugün babamla eve gelirken 99 dan beri Afyondayım böyle bi yağmur yağdığını hatırlamıyorum dedi bunun ardından 99 dan günümüze kadar ki tüm verileri döktüm ve bulunduğumuz ayın ve aldığımız bu yağışın büyüklüğünü gördüm

Afyonun 2000 yılından günümüze kadar ki bir günde aldığı en çok yağış 4 Şubat 2002 tarihinde 60.7 mm olarak kayıtlara geçmiş ardından ise;

-Bugünkü aldığımız yağış geliyor 44.35 mm

-En yakın takipçisi ise 41.4 mm ile 5 Aralık 2007

-3. Bir başka gün ise 39.8 mm ile 27 Mart 2015

-4.İse en can alııcı kısım geçmiş günlerde almış olduğumuz 39.6 mm ile 12 Mayıs 2023 (Bu yağışta istasyonun bir miktar yağış kaçırdığını belirteyim)

Bir başka baktığım istatistik ise en çok yağış alınan ay burada ise gözüme çarpan 2015 Haziran ayı oldu 170.5 mm ile bu aydan sonra ise 2001 Aralık 149.2 mm

Belki de yeni bir rekor geliyor Afyon adına şu anda 23 Mayıs bugünü de dahil ettiğimizde Mayıs ayında 150 mm i geride bıraktık önümüzdeki günlerdeki yağış olasılığını da göz önüne alırsak 170 mm i rahatlıkla geride bırakacağımızı düşünüyorum

Sonuç,Bu Mayıs ayı Afyon adına kendini tarihe yazdıracak bir ay oldu belki de uzun bi süre bu derecelerde yağış alınacak bi ay geçirmeyeceğiz bu kışın acısı fazlasıyla çıktı diyebiliriz :D (Gözümden kaçmış günler veya aylar olabilir kusura bakmayın var ise,içinde bulunduğumuz ayın yaşadığım şehir için ne kadar bereketli olduğunu belirtmek için yazdım)

• Ah ben de çözebilsem. İstasyonun beslendiği hatlarda genel olarak tembellik var. Yağış üretmiyorlar haliyle istasyonda alamıyor. Beslendiği hat Büyükkalecik civarı ya da Salar-Karaaslan civarıdır. O bölgeler yağış üretmediği için zayıf kalıyor. Şans mans değil hocam 3-4 sene olur 7 sene uzun bir süre. Ben bu arada 1 ay yokum yaklaşık buralarda 1 aylığına Amasya'dayım askerlik için. Bordo bedelliye başvurduk. ^^ Haftaya da mülakat açıklanacak. Seçim var ben de askere tam zamanında gidiyorum. ^^

Hocam hayırlı teskereler siz Afyon'dan gideliden beri tarihin en yağışlı aylarından birini yaşıyoruz sorun sizdeymis galiba ^^

• Afyon merkez istasyonu dün 45.9 mm bugün muhtemelen 25 mm aldı 45.9 mm SnowLover03 'un de belirttiği gibi 21 senedir görülmüyordu. Modellere göre mayıs ayını bitirmeden 300 mm' ye ulaşma ihtimalimiz bile var

• Bi şey daha dikkatimi çekti yağışları normalde istasyon ıskalardı ancak bu son yağışlarla makus talihini bi nebze de olsa atlatmışa benziyor Tınaztepe civarında merkeze yönelen açık yeşil sarıya evrilebilecek bi kütle var merkeze uğrarsa 30 u bulabilir istasyon ek olarak Lion03 hocamın da dediği gibi önümüzdeki yağışlarla 300 ü zorlarız seçim günü ciddi bi yağış gözüküyor

Kısa bi kıyaslama yaparsak afyonun yıllık bazda aldığı yağış yaklaşık 450 mm Mayıs ayında 300 mm yağış almak demek yıllık yağışın neredeyse %70 i

• Birkaç şey daha eklemek istiyorum yazıma biraz daha derine indim istatistiki anlamda 1980 yılına kadar İnfoclimatta bu tarihe kadar en fazla

3 adet hayali veri girilmiş günlük 198 110 100 mm olmak üzere yanlış girildiği için önemsemedim bakanlığın sitesinde bir günde alınan en çok yağış 79.5 mm çünkü ve hiçbir ayda bu derece bi yağış olmamış gözüme çarpan 150 mm civarı oldu

2 ve 3 Mayıs 1982 günleri 70 ve 70.1 mm yağış düşmüş biraz daha gerçekçi geldi bana diğerlerine göre şu an o tipte bi yağış olsa neler olur düşünemiyorum

Sonuç olarak şu an 168 mm deyiz ve bu Mayıs ayı alacağımız yağışlarla 1980 sonrası en çok yağış alınan ay olacak gözümden kaçan herhangi bir ay yok ise