Forum Kuralları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Official Post

  FORUM KURALLARI:

  Madde 1: Forumumuzda kanuna, ahlak ve adaba aykırı yazılar yazmak(küfür etmek), müstehcen resimler eklemek ya da Link vermek kesinlikle yasaktır.


  Madde 2: Forumumuz üzerinden alınan herhangi bilgi veya dosyanın doğuracağı problemlerden kullanıcının kendisi mesuldür. Forumumuz bir bilgi paylaşım platformudur ve buradan edinilen bilgi veya dosyaları kullanmak özgürlüğü tamamen kullanıcıya aittir.


  Madde 3: Forumun resmi dili Türkçe'dir. Türkçe dışında hiçbir dile izin verilmemektedir. Forumumuzda yazım kurallarına uyulması gerekmektedir.


  Madde 4: Yöneticiler her yazılan mesajı göremeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir Mesajla karşılaştığınızda lütfen bizlerle iletişim kurunuz.


  Madde 5: Türkçe yazım kurallarına uymayan, küçük harfle başlayan konu başlıkları ve cümleler kilitlenip çöp(arşiv) bölümüne taşınacaktır.


  Madde 6: Mesaj yazarken sadece büyük harf kullanmak bağırmak ve saygısızlık anlamına geleceği için cümlenizin tamamını kesinlikle büyük harf kullanarak yazmayınız. Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden, özetleyen şekilde seçmeniz gerekmektedir. Konu ile alakalı olmayan başlıklar silinebilir. Buna yapılan itirazlar gözönüne alınmayacaktır.


  Madde 7: Üye olurken ahlaksız isim seçmek, imzalara siyasi amaçlı yazılar yazmak, Reklam yapmak yasaktır. Resim(Avatar) olarak kesinlikle müstehcen ya da siyasi resimler seçilmemeli ve kesinlikle bir siyasi partinin simgesi olan logolar kullanılmamalıdır.


  Madde 8: Yöneticiler, yazılan Yazının Konusuyla ilgili olmayan bir Bölümde yazıldığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi veya cevaplandırılması Yönetici inisiyatifindedir.


  Madde 9: Forum yönetimi tarafından, aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, farklı kişilermiş gibi aynı konuda görüş belirttiğinin tespit edilmesi; özetle birden fazla kullanıcı adına sahip olduğu tespit edilirse yeni tarihli kayıdı silinir, eski tarihli kaydına ise 1 günlük uzaklaştırma cezası verilir.


  Madde 10: Site ve Forumun işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek Adminlerin veya moderatörlerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır. Kuralları bilmemek mazeret değildir.


  Madde 11: Hiç bir forum hakkında (özellikle bu forum hakkında) veya kişi ve kurumları karalayıcı, yöneticilerini küçük düşürücü, aşağılayıcı kelimeler kullanılamaz.


  Madde 12: Başka bir üye için ahlaka aykırı veya aşağılayıcı kelimeler kullanan, ya da forumun huzurunu kaçırmak isteyen kullanıcılar hakkında da ceza işlemi uygulanır.


  Madde 13: Forum Kurallarına uymayan katılımcıların forumda yazı yazması engellenecektir. Bu işlem ihtarda bulunulmaksızın da yapılabılır. Forum Kuralları her zaman değiştirebilir ve değiştikten sonra geçerli hale gelir.


  Madde 14: Kullanıcıların kişisel bilgileri ile ilgili seçimlerinden site yönetimi sorumlu değildir.


  Madde 15: Verilen HF Üyelikler kullanıcının bunu kötü amaçlı kullandığı tespit edildiği an geri alınır. (Gereksiz konular açması v.s)


  Madde 16: Kullanıcı açmış olduğu konu veya yazmış olduğu mesajında alıntı bilgiler mevcutsa, bu alıntı bilgileri kaynak şeklinde göstermek zorundadır. Kaynak gösterilirken, eğer bu internet sitesinden alınmışsa kaynağın mevcut olduğu adresin tam linki , internet sitesi dışı kaynak mevcutsa bu kaynak bir kitap,makale,dergi olabilir ;kaynakla ilgilii olarak ad, soyad, kitap ise kitabın adı veya makale ise makalenin adı ve tarihi konu içinde en altta olacak şekilde belirtilmedir. Kullanıcının bu kurala uymaması durumunda sorumluluk tamamen kullanıcının kendisine aittir, sitemiz bu kuralın kullanıcı tarafından ihlali durumunda hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir*.


  Ek: Hava Forum bir bilgi paylaşma platformudur, kullanıcılar Hava Forum iradesi dışında(onay yöntemi olmaksızın) anlık olarak forum içinde bilgiler paylaşmaktadır. Bu bilgilerin hepsini Hava Forum yönetiminin tek tek denetlemesi oldukça zor ve geç işleyen bir yöntemdir. Dolayısıyla Hava Forum yönetimin denetimden kaçan durumlar olabilmektedir. Böyle bir durumda kaynak/hak sahibinin bu ihlali görmesi durumunda site yönetimiyle irtibata geçmesi gerekir. Site yönetimiyle irtibata geçmeyen hak sahibi yukarıda yazılan gerekçelerden dolayı sitemizi değil ancak kullanıcıyı sorumlu tutabilir.


  Madde 17: Hava Forum, üyelerin yorumlarını ve tahminlerini serbestçe yazabildiği bir forum platformudur. Ancak bu yorumların ve tahminlerin yazılması forumda mesaj ve bilgi kirliliğinin önüne geçilebilmesi adına belirli kurallar ile sınırlandırılmıştır. Forumda özellikle tahminlerini paylaşmak isteyen üyeler mesajlarına “şahsi fikrimdir” veya “kişisel tahminimdir” şeklinde bir ibareye yer vermek zorundadır. Şayet “karalama tahtası” konusu dışında herhangi bir konuda tahmin paylaşmış olup yukarıda yazan ibarelerden birine yer vermeyen üyenin mesajı tespit edilirse mesajı silinecektir. İlk ihlalde herhangi bir uyarı puanı verilmezken, tekrarı halinde her ihlalde 2 puan uyarı cezası verilecektir.


  Madde 18: Hava Forum’da özellikle kış aylarında model ve diyagram yorumlama konusuna çok sayıda mesaj gelmektedir. Konuda mesaj ve bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına şehir bazlı diyagramların yorumlanması yasaktır. Şehir bazlı diyagram ve model yorumlamaları ile tahminleri İstanbul, Ankara ve İzmir için özel açılmış konu başlıklarında veya bölgelere özel açılmış konu başlıklarında yapılmaktadır. Bu hususla ilgili ihlal gerçekleştiren üyenin mesajı silinecektir. İlk ihlalde herhangi bir uyarı puanı verilmezken, tekrarı halinde her ihlalde 2 puan uyarı cezası verilecektir. Model ve diyagram konusunda yazarların, moderatörlerin ve bölge sorumlularının mesajlarına itibar ediniz.

  • Official Post

  KURAL İHLALLERİNE KARŞI FORUM YAPTIRIMLARI:

  Basit Küfür içeren mesajlar:

  • İhlalde; 2 puandan 4 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 4 puandan 8 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 9 Puandan Uyarı Cezası veya 1 Günlük Uzaklaştırma Cezası
  • İhlalde; 2 Günden 5 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası
  • İhlal ve sonraki ihlallerde; 6 Günden, davranışa göre sınırsız uzaklaştırmaya kadar varabilecek Uzaklaştırma Cezası


  Ağır Küfür, Müstehcen resimler içeren mesajlar:

  • İhlalde; 3 haftadan başlayarak, sınırsız uzaklaştırmaya kadar uzanabilecek Uzaklaştırma Cezası


  Küfür dışında hakaret içeren, rencide edici mesajlar:

  • İhlalde; 1 puandan 3 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 4 puandan 8 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 9 puan Uyarı Cezası veya 1 Günlük Uzaklaştırma Cezası
  • İhlalde; 2 Günden 5 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası
  • İhlal ve sonraki ihlallerde; 6 Günden 15 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası


  Türkçe dışında başka dilde yazmak : (Yabancı uyruklu üyeler istisna)

  • İhlalde; 1 puandan 2 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 3 puandan 7 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 8 puandan 9 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 1 Günden 4 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası
  • İhlal ve sonraki ihlallerde; 4 Günden 10 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası  Birden fazla hesap sahibi olmak:

  • İhlalde; yeni tarihli ikinci hesabı silinir. İlk hesabına 1 günlük uzaklaştırma cezası verilir.
  • İhlalde; yeni tarihli ikinci hesabı silinir. İlk hesabına 7 günden 15 güne kadar uzaklaştırma cezası verilir.
  • İhlalde; yeni tarihli ikinci hesabı silinir. İlk hesabına 15 günden 30 güne kadar uzaklaştırma cezası verilir.
  • İhlalde; yeni tarihli ikinci hesabı silinir. İlk hesabına 2 aydan 1 yıla kadar uzaklaştırma cezası verilir.
  • İhlalde; yeni tarihli ikinci hesabı silinir. İlk hesabına sınırsız uzaklaştırma cezası verilir.


  Hava Forum yöneticileriyle alay geçme, küçük düşürme:

  • İhlalde; 4 puandan 8 puana kadar Uyarı Cezası
  • İhlalde; 8 puandan 9 puana kadar Uyarı Cezası veya 1 günlük Uzaklaştırma Cezası
  • İhlalde; 2 Günden 5 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası
  • İhlal ve sonraki ihlallerde; 5 Günden 15 Güne Kadar Uzaklaştırma Cezası
  • İhlal ve sonraki ihlallerde; 16 günden , davranışa göre sınırsız uzaklaştırmaya kadar varabilecek Uzaklaştırma Cezası


  Uyarı cezası puanında/seviyesinde 10 Puana / %100'e ulaşmak:

  Birbirinden bağımsız kural ihlalleri neticesinde 10 puan / %100 seviyesine ulaşılmışsa 1 günlük uzaklaştırma cezası verilir.


  Foruma kayıt olan kullanıcı bahsedilen tüm yasal uyarı ve forum kurallarını kabul etmiştir.

 • Aykut53

  Closed the thread.