15 Ağustos Doğu Marmara&Batı Karadeniz'de Şiddetli Orajlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostlar, bu geceden itibaren yurdumuzu etkilemeye başlayan ULL, yarın Marmara'nın bir çok noktasında gökgürültülü fırtınalara neden olacak. Özellikle Edirne ve Bilecik-Sakarya hattında şiddetli yağışlar görebileceğiz.

1aq51yy.gif

15 Ağustos sabahına geldiğimizde Marmara Bölgesi'nin tamamında çoklu hücreler ve süperhücrelerin tomurcuklandığını göreceğiz. Ancak -6 lifted index ve 1500 J/Kg CAPE değerleriyle Kocaeli-Sakarya ve Bilecik çevresinde durumlar tehlikeli görünüyor. İri dolu, sık yıldırım düşmesi, hortum, kuvvetli rüzgar hamlesi, downburst gibi aşırı hava fenomenleri görülebilir.

İstanbulunda 14 Ağustos gecesi ve 15 Ağustos sabahında orajlar görmesini bekliyorum. Bursa'da aynı şekilde.

Fırtınalar işe gidiş saatlerine denk geleceği için trafik ekstra kilitlenebilir.

Düzce-Bolu ve Zonguldak hattı da süperhücreye ve dolu yağışlarına müsait bir hava profili var. Bu bölgedekilerde çok dikkatli olmalı.

Kazasız belasız can kayıpsız atlatmamız dileğiyle.

Haritalı tahmin eklenmiştir. Bolu-Bilecik-Düzce-Sakarya hattında yüksek kararsızlık değerleriyle beslenen organize süperhücreler dolu fırtınalarına sebebiyet verebilir. Bu dolu fırtınaları kar gibi yerde bir kaç saatliğine birikim yapabilecek kuvvette olabilir!

nRxWSv.png

Tahmin aralığı: 14 Ağustos 18:00-15 Ağustos 21:00

• Arkadaşlar baş gönderide de editledim fırtına işe gidiş saatlerine denk geleceği için pazartesi İstanbulda trafik sabah erken saatlerde tamamen felç olabilir.

İşe geç kalmamanız için özellikle uzun mesafe ve toplu taşıma kullananların normalde çıktıkları zamandan daha erkenden çıkmasında fayda var.

grapheens0_0001_0_0_28.979_41.015_istanbul.gif

• Offizieller Beitrag

Öğleden sonra sosyal medya hesaplarından duyurulari yaparız. Temkinli davrandık çünkü sistemin potansiyeli yüksek ve net konum belirsiz hocam. Tesekkurler

• Öğleden sonra sosyal medya hesaplarından duyurulari yaparız. Temkinli davrandık çünkü sistemin potansiyeli yüksek ve net konum belirsiz hocam. Tesekkurler

Evet temkinli olmakta fayda var, son şiddetli yağış beklentisinin fos çıkmasından sonra özellikle.

• Haritalı tahmin eklendi arkadaşlar. Son güncellemelere göre Bursa merkez İstanbul'dan bir adım daha avantajlı görünüyor. Ve İstanbul'da da hücrelerin daha çok Anadolu Yakasını etkilemesi bekleniyor. Sabahın ilk saatlerinde 05:00-09:00 arasında sistem en güçlü halinde olacak ve Doğu Marmara ile Batı Karadenizde iri dolu bırakmaya hazır süperhücreler oluşabilir.

• Haritalı tahmin eklendi arkadaşlar. Son güncellemelere göre Bursa merkez İstanbul'dan bir adım daha avantajlı görünüyor. Ve İstanbul'da da hücrelerin daha çok Anadolu Yakasını etkilemesi bekleniyor. Sabahın ilk saatlerinde 05:00-09:00 arasında sistem en güçlü halinde olacak ve Doğu Marmara ile Batı Karadenizde iri dolu bırakmaya hazır süperhücreler oluşabilir.

Bilecik tarafındaki işimi erteledim ama kırmızının dışında kalmaya yetmedi.