Virga Nedir ve Nasıl Oluşur?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • VİRGA

Bulutun alt tabanına bitişik olarak görülen fakat yere kadar uzanmayan yağış demeti, aşağıya doğru sarkan yağış çubukları için kullanılan terim. Buluttan ayrılan su veya buz parçacıkları yere ulaşamadan havada buharlaştığı için bu görüntüye neden olur. Uzaktan bulutun görüntüsü baca buluta veya hortuma benzer. Virga, bir yağış türüdür. Kısaca, yeryüzüne ulaşamadan buharlaşan yağmur olarak özetlenebilir. Virga radarda gözükürken bizler onu yere yağmur bırakan cinsten göremeyiz. Daha dün karşılaştığım bu olay beni bu yazıyı yazmaya itti. Bilgilendirdiği için DoquKaradeniz28 Tayfun abime çok teşekkür ederim.

su0pwnx.jpg

İbrahim Melih Gökçek on Twitter
    “ÖZÜR DİLERİM DANIŞMANIMIN YAPTIĞI HATADAN HEMEN HABERİM OLDU VE BU AÇIKLAMAYI YAPTIM.”
    twitter.com

VİRGA NELERDE GÖRÜLÜR?

Virga, yüksek sıcaklıklar bulutların yağmur üretmesi durumunda sıklıkla görülür. Özellikle çöllerin hava koşulları virga üretmeye çok uygundur. Ayrıca, yüksek rakımlarda virga görmek mümkündür ve bu tür koşullarda yağış oluşumu genellikle buz kristalleri şeklinde başlar. Virga, Batı Amerika, Kanada sahilleri, Ortadoğu, Avustralya ve Kuzey Afrika'da yaygın olarak görülür. Virga, gündoğumu veya günbatımında özellikle çarpıcı bir görüntüler ortaya çıkmasına neden olur.

Bazı çarpıcı virga fotoğrafları:

d8kgsvn.jpg

dt0p8sd.jpg

3yj6srt.jpg

Kaynak:

De Marke Sports on Twitter
    “Galatasaray, Andrea Belotti’ye yıllık 4.5 milyon euro ve imza ücreti teklif etti. (Alfredo Pedulla)”
    twitter.com

BPT on Twitter
    “Melih Gökçek, fotomontajla orgeneral forması giydirilmiş Beşiktaş'ın eski golcüsü Aboubakar'ı şehit sandı.”
    twitter.com

İleri Haber on Twitter
    “Ayçiçek yağında yapılan 1 TL'lik indirimi "müjde" gibi duyurmaya çalışan Ülke TV sunucusu hesap makinesi kullandı”
    twitter.com

Buzz Spor on Twitter
    “Mbappé, Neymar hariç tüm PSG'deki takım arkadaşlarını özel davetlerine çağırırdı. Mbappe, takım arkadaşlarını Neymar'a karşı dolduruşa getirmeye çalıştı.…
    twitter.com

ibrahim Haskoloğlu on Twitter
    “Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in parti görüntüleri paylaşıldı. Hükümeti yönetmek yerine, Müzik festivallerine daha fazla zaman harcadığını söyleyen bazı…
    twitter.com

Rusya Harkov'u vurdu: 7 ölü, 18 yaralı
    Haberin detayları için tıklayınız
    www.haberturk.com

EPL Günlükleri on Twitter
    “❌ Burnley futbol kulübünün iki taraftarı, ısrarla ayakta maç izledikleri için stadyumda maç izlemekten men edildi.”
    twitter.com

Birkaç gündür yazı yazamıyordum kusuruma bakmayın. Konu bulamıyordum yazmak için ancak sonunda buldum. Okuduğunuz için teşekkür ederim :saint: