2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • evet hocam cok dogru söylüyorsunuz. Bu bir duygusal olmayan cok realist bir tespit kutluyorum sizi.ben böyle dedigimde msj silinmişti. 0cak 20 kadar cik zor

• Döngünün kırılması için asıl olması gerekenin Azor'un hakimiyet kurmasını beklemektense Sibirya'nın Yakutsk ile Doğu Sibirya Denizi arasındaki doğal yerine dönmesi ve İskandinavya'da basıncın yükselerek polar atak almamızı sağlamasıdır. Yoksa işimiz zor...

• evet hocam cok dogru söylüyorsunuz. Bu bir duygusal olmayan cok realist bir tespit kutluyorum sizi.ben böyle dedigimde msj silinmişti. 0cak 20 kadar cik zor

Siz de gerekçenizi yazdınız mı mesajınızda? Normalde bu site her türlü düşünceye altını doldurmanız suretiyle açıktır.

• tabiki hocam.bu sibirya yükseğinin tam manasıyla genişlemeyip asılı kalma seneryosuna sevinmemek gerekir.cogu zaman bize faydadan cok zararı olur.bizim icin mâkul seneryolar ingtetere uzerinden yukselen azorla aldığımız polar ataklardır. Bence.tskler.

• Çoğunlukla gfs, Ecmwf e uyar . Şuan ECM bizim için daha olumlu görüntüler ortaya koyuyor olsa da tersi durumda yine Ecmwf derdim.

Maalesef EMCWF giderek GFS ye uymaya başlamış görünüyor. Nedense ABD ile Avrupa söz konusu olunca modeller istikrarlı şekilde soğukların bu coğrafyalara indiğini gösterirken bizim için tam tersi durum söz konusu oluyor sürekli. İnsan bazen gerçekten de soğuyor. Sanki Türkiye'yi sırtlayıp yengeç dönencesine güneye taşımışız!. Çok ama çok ilginç. Tamam basınç yerleşimlerine çok duyarlı bir coğrafyamız var ancak üst üste birkaç yıl da birbirinin neredeyse kopyası gibi geçer mi arkadaş yahu!.X(X(

• tabiki hocam.bu sibirya yükseğinin tam manasıyla genişlemeyip asılı kalma seneryosuna sevinmemek gerekir.cogu zaman bize faydadan cok zararı olur.bizim icin mâkul seneryolar ingtetere uzerinden yukselen azorla aldığımız polar ataklardır. Bence.tskler.

Sibirya doğu Avrupa üzerine kadar genişlemeyip Moskova taraflarında takılı kalırsa bize kesinlikle zararı olur. Çünkü polar bölge kaynaklı soğuk hava akımlarını kesmeye başlar. Eğer Sibirya orta Avrupa- balkanlar hattında Azor yükseği ile blokaj yaparsa çok işimize yarar.Ya da en güvenli senaryo sizin de belirttiğiniz üzere Azor yükseği yardımıyla polar soğuk hava akımlarını almaktır.Yani Azor bizim için her daim Sibirya'dan daha önemlidir. Azor lehimize çalışırsa ciddi sıkıntı yaşanmaz.

• Sibirya doğu Avrupa üzerine kadar genişlemeyip Moskova taraflarında takılı kalırsa bize kesinlikle zararı olur. Çünkü polar bölge kaynaklı soğuk hava akımlarını kesmeye başlar. Eğer Sibirya orta Avrupa- balkanlar hattında Azor yükseği ile blokaj yaparsa çok işimize yarar.Ya da en güvenli senaryo sizin de belirttiğiniz üzere Azor yükseği yardımıyla polar soğuk hava akımlarını almaktır.Yani Azor bizim için her daim Sibirya'dan daha önemlidir. Azor lehimize çalışırsa ciddi sıkıntı yaşanmaz.

Aynen öyle değerli kardeşim

• Ben çok üzülmeye başladım üniversiteye hazırlanıyorum biraz heves olurdu önceden ders çalışırken en azından dışarda yağmur yağar onun sesiyle çalışırdım şimdi kup kuru hiç bir şeyin tadı yok en kısa zamanda düzelir inşallah.

Sizin bir öngörünüz var mı abi ?

• Ben çok üzülmeye başladım üniversiteye hazırlanıyorum biraz heves olurdu önceden ders çalışırken en azından dışarda yağmur yağar onun sesiyle çalışırdım şimdi kup kuru hiç bir şeyin tadı yok en kısa zamanda düzelir inşallah.

Sizin bir öngörünüz var mı abi ?

Ders başka şey. Kendini motive edecekse aç YouTube dan şakır şakır yağmur videosu oraj eşliğinde otur dersini çalış. Ocak ilk haftasına kadar iyice hazırlan sonra dışarıdan içeri girmek zor gelecek günler gelir inşallah.

• Hep siz mi soracaksınız :S Hazır ortada sistem yokken konunuza birkaç ok atayım dedim...

1- Bazen kümülonimbus bulutlarının gece oluşuyor, bu bulutlar gece vakti nasıl oluşur? Gece termaller en büyük etkeni güneş(ısı) yok iken nasıl bu kadar güçlü olup böyle bir buluta sebebiyet verebilir? Bunu tetikleyen şeyler nelerdir?

2- Bir kümülüs bulutunun dikey olarak gelişmesinde gizli ısının rol sahibi oynadığı biliniyor. Nasıl ki su, buhar halinde iken sıvıya dönüştüğünde havaya ısı veriyorsa aynı şekilde atmosferde damlacıklar oluştuğunda da etrafa ısı verir ve çevredeki hava biraz daha ısınarak havanın daha genleşmesine, dolayısıyla daha yukarı doğru yükselmesine yol açar ve bu duruma da gizli ısı denir.

Fakat benim anlamadığım şey şu; sıcak ve nemli hava yukarı doğru yükselirken, titreşimi daha fazla olan taneciklerin(sıcak hava) titreşimi daha az taneciklere çarparken(soğuk hava) daha az titreşime sahip olan soğuk havada neden daha önce bulutlaşma olmamış? Sıcak havadaki moleküller daha yukarıdaki "soğuk havadaki moleküllere" çarpıyorsa buradaki soğuk havada olan moleküller neden birleşip bir bulutsu oluşturmuyor? Çünkü daha yukarıda az da olsa soğuk ve nemli bir alan varmış.

3- Rüzgar, alçak ve yüksek basınç farkı ile oluşuyorsa ve alçak basıncın ortaya çıkmasının sebebi termal yükselişi ise ve termalin kökü de soğuk havanın sıcak havayı yukarı doğru ittirmesi ise o halde bu sıcak ve nemli hava yukarıda kümülüs yada bir bulut cinsi oluşturmaz mı? O halde rüzgarlı ama bulutsuz bir gün nasıl açıklanır?

4- Güneşten gelen ışınımların, bulut tipleri üzerindeki değişimleri nasıl meydana gelir?

Genelde bulutlardaki su damlacıkları daha çok ışınımı uzun kızılötesi dalga boylarını emerken; kısa morötesi ışığı da geri yansıtırlar. Bulut örtülerinin, güneş ışığının büyük ölçüde kısa dalga boyundaki ışınımları geri yansıtması ve bu süreçte ısınmaması(?) sayesinde gündüzlerin daha serin olmasına ve Dünya'dan yayılan uzun, kızılötesi dalga boyundaki ışınımı emmesi ve bunun bir kısmını yeniden Dünya'ya göndermesi yüzünden gecelerin de ılık geçmesine yol açması bu yüzdenmiş.
    Benim anlamadığım birincisi, su damlacıklarının kızılötesi ışınların emmesi veya morötesi ışınlarının geriye yansıtmasındaki olay nasıl gerçekleşir?
    İkincisi ise bulut örtüleri, güneşten gelen morötesi dalgalarca ısınmaması nasıl oluyor? Eğer morötesi ışınlar geri yansıyorsa(demek ki su tanecikleriyle etkileşime girmiş) o halde su tanecikleri bu etkileşimde ısı almaz mı(morötesi ışınlarının frekansı gereği), etkilenmez mi?

5- Su buharının bulut olarak yoğunlaşabilmesi ve su moleküllerin yağmuru oluşturacak şekilde büyümesi için, üzerlerinde toplanabilecekleri bir çekirdeğe ihtiyaç duyarlar. Bu çekirdeklere de yoğunlaşma çekirdeği denir.
    Su buharının bulut olarak yoğuşması için havada neden bir parçacık/kum tanesi gerekir? Su moleküllerin birleşebilmesi için neden üzerinde birleşebilecekleri bir çekirdeğe ihtiyaç duyarlar? Bunun molekül düzeyinde açıklaması nedir?
    Bir de atmosferdeki partikül oranını ve bu partiküllerin hangi maddelerden oluştuğunu nasıl bilebiliriz, bunu anlık gösteren veya belirten bir site benzeri bir şey biliyor musunuz?

6- Atmosferin 50-80 km yüksekliğinde, mezozferde oluşan Noktilusent bulutları nasıl oluşur? Bu bölgenin oldukça kuru olduğunu düşünürsek, o halde bu nem nereden gelmiş olabilir? Acaba atmosferde parçalanmış meteorların buna etkisi var mıdır?

7- Bazı bulutlar konveksiyon yoluyla belli bir yükseklik sırasına göre oluşabilir. Mesela bir kümülüs mediocris, kümülüs kongestus'a, kongestus da giderek kümülonimbus'a dönüşebilir. Görüldüğü gibi buradaki bulut oluşumları aşağı seviyeden yukarı seviyeye doğru yükselir. Fakat bazen bu durum ters işleyebiliyor; sirrüs bulutu, sirrostratüs'e; sirrostratüs, altostratüs'e; altostratüs'de nimbostratüs'e dönüşüyor ve böylece sirrüsten başlayıp nimbostratüs'e dönüşen bir sistem oluşuyor, yani yukarı seviyeden aşağı seviyeye bulut oluşumu.
    Bu ters oluşuma sebep olan şeyler nelerdir? Yani sirrüslerin nimbostratüs'e nasıl dönüşür, bu dönüşümde neler olur? Yani soru kısaca sirrüslerin nasıl nimbostratüslere dönüşebildiği?

8- Bulut tohumlamanın insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi var mı? Genelde tohumlamada gümüş iyodür kullanılır, bu bileşik insan sağlığı açısından zararlı ise, o halde bu tip tohumlamaların da zararlarından söz edebilir miyiz? Çünkü tohumlama ile birlikte yağan yağmur, bu bileşikle birlikte yeryüzüne iniyor ve karışıyor.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat soruların tamamını şimdi okuyabildim. Keşke tamamını oturup günlerce araştırıp tartışma fırsatımız olsa biz bunları araştırırken devletimiz de bize bu araştırmaları yaptığımız için para verse biz daha çok araştırsak yeni şeyler araştırsak ama gelecek kaygısı duymadan sadece bilim odaklı yani çocuğunun önümüzdeki sene okul parasına ne kadar zam yaparlar ve ben bunu karşılayabilir miyim endişesi taşımaya gerek duymadan...

• @4 Şubat soruların tamamını şimdi okuyabildim. Keşke tamamını oturup günlerce araştırıp tartışma fırsatımız olsa biz bunları araştırırken devletimiz de bize bu araştırmaları yaptığımız için para verse biz daha çok araştırsak yeni şeyler araştırsak ama gelecek kaygısı duymadan sadece bilim odaklı yani çocuğunun önümüzdeki sene okul parasına ne kadar zam yaparlar ve ben bunu karşılayabilir miyim endişesi taşımaya gerek duymadan...

Kesinlikle abi bir yandan sınav kaygısıyla boğuşurken bir yandan başka şehirde kendime bakabilir miyim diye düşünüyorum, keşke biraz destek alsak da her şeye hevesimiz olsa.

• Grönland blokajı riski var ciddi şekilde. En kötüsü Grönland blokajı çok güçlü olabiliyor ve uzun süreli olabiliyor. Kutup bölgesi basınç anomalisi kuvvetli yükselişe başlıyor. Dolayısıyla polar girdap zayıflayacak ve soğuk kaçağı kendisine yakın olan Avrupa kıtasının batısına hareket edecek gibi görünüyor zira kutup bölgesi basınç anomalisi İzlanda siklonunun giderek daha fazla örümcek ağları örmeye başlayacaktır. Atlantik üzerinde güneye doğru artacak alçak basınç oluşumları ister kutup merkezli ister Sibirya merkezli olsun soğuk havayı batı Avrupa'ya doğru hareket etmesini sağlayacak. Yine Grönland üzerindeki güçlü soğuk hava akımı ise kuvvetle muhtemel olarak kuzey ve doğu ABD' yi vuracak. Biz ise bu basınç paterninin ılıman tarafında kalarak bol lodos yiyeceğiz.

• Atmosfer bu ne endeks dinler ne La Nina ne SSW ne başka birşey. Tek başına bu değişkenler bakış açınızı köreltir.

Yılbaşı akşamı güncellemeye kadar ara veriyorum sadece izlemede kalacağım.

Sakin kalın, atmosfer gerilir gerilir öyle bir çöker ki üzerinize bu yazılanlar mazide kalır unutulur ama bu yazılanları unutturanlar hep hatırlanır fotoğrafları paylaşılır yıllar sonra bile.