🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aslında bu durum çok açık halkımız diyor ki: Beni eve kapatmazsan ben ne yapar eder yine de işimi görürüm.

Bence hiçte öyle demiyor. Diyor ki;

sokağa çıkmam serbest ,karnımı doyuracağım ,çayımı içececeğim yer açık olursa ,ben gider alır bir şekilde yer ,bir şekilde içerim. Böyle kısıtlama olmaz. Hafta sonu bizi komple eve kapatın. Avm kapansın. Yoksa biz bir şekilde sosyalleşiriz.

berkay_tuku yorumunu tam okumamışım. Hemen hemen aynı şeyi yazmışız. Kusura bakma.

2 Mal editiert, zuletzt von karasah ()

• Edirne'de yeni açılan bir süpermarketin önünde kalabalık hat safhadaydı bugün

İndirim kampanyası varmış

Virüs , sosyal mesafe hak getire..

Dönerciler masaları kaldırmış ama millet eline alıp yakınındaki parkta bir taş bulup oturup yiyor.

Kafeler,kıraathaneler kapalı ama çay ocakları açık.

İnsanlar plastik bardakta çay ve kahvelerini alıp etrafta oturacak bir yer arıyorlardı.

Bilenler vardır Saraçlar caddesindeki mağazalar dışarıdan farkedilecek düzeyde hınca hınç insan dolu..

Oturup vakit geçirilecek yerler kapalı olsa da millet boş boş gezinmek için bile olsa bir şekilde çıkıyor.

Şehrimizde vaka ve hasta sayıları son iki haftada ikiye katlamış olmasına rağmen durum böyle..

Bugün bazı ihtiyaçlarım olmasa hayatta dışarıya çıkmazdım.

Kısacası tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı olmadan bu işin önüne geçmek neredeyse imkansız..

• Hocam bu konu üyelere kapatıldığından beri daha az veri - bilgi paylaşılır oldu. Önceden daha hareketli idi.(Siyaset hariç) #samet hocadan son bir kez istisna talep ediyoruz

Gayette paylaşılıyor, veriden kastınız nedir, bu bu kadar vaka olduğunu açıkladı, şu kişi günlük vakanın 90 bin olduğunu söyledi, Bakan yalan söylüyor günlük vaka bu kadar felan mı? Ben bir tek o paylaşımlarda azalma görüyorum

• Evet maalesef öyle . Devletimiz mecburiyetten kademeli kapanma yapacak belli ki. Adım adım gidecek.

Ama vatandaşa ne demeli. Sağda solda yemek yemek, çay içmek . Sosyalleşmek. Oturun evinizde ölmezsiniz. Biz 5 kişi yaklaşık 30 gündür evdeyiz. Netflix de dizi bırakmadı çocuklar . Benim seyretmediğim balıkçılık videosu kalmadı. Hanım bütün dizileri seyretti. Vallahi hepimiz kafayı yedik, ama yinede dışarı çıkalım demedik demiyoruz. Ne kadar zor bu iş? Anlamıyorum. Sözden anlamayanın hakkı kötektir , o da yakındır.

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• Evet maalesef öyle . Devletimiz mecburiyetten kademeli kapanma yapacak belli ki. Adım adım gidecek.

Ama vatandaşa ne demeli. Sağda solda yemek yemek, çay içmek . Sosyalleşmek. Oturun evinizde ölmezsiniz. Biz 5 kişi yaklaşık 30 gündür evdeyiz. Netflix de dizi bırakmadı çocuklar . Benim seyretmediğim balıkçılık videosu kalmadı. Hanım bütün dizileri seyretti. Vallahi hepimiz kafayı yedik, ama yinede dışarı çıkalım demedik demiyoruz. Ne kadar zor bu iş? Anlamıyorum. Sözden anlamayanın hakkı kötektir , o da yakındır.

İnsanlarımız kendisinin ya da bir yakınının başına gelmediği sürece olayı idrak edemiyor ne yazık ki..

• İnsanlarımız kendisinin ya da bir yakınının başına gelmediği sürece olayı idrak edemiyor ne yazık ki..

Zamanında katıldığım bir sohbette anlatıcı bir örnek vermişti. Demişti ki;

İnsanoğlunun çoğu bildiğin sığır gibidir. Kurban kesim yerlerinde görmüşsünüzdür , sığırlardan biri kesilir , sıradaki sığırlar ona bakarak geviş getirir , gördüğü olayı yorumlayamaz . aklını kullanamaz demişti. İnsanoğlu da böyledir demişti.

Hakikaten öyle değil mi? İdrak için en yakınlarımıza bir şey mi olması gerekiyor.

Gördüklerimiz duyduklarımız yetmiyor mu?

Einmal editiert, zuletzt von karasah ()

• Teşbihte hata olmaz.

İlla bir çoban tarafından güdülmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Hal böyle olmasa toplum bu işi sahiplenmiş olsa şahsen bu geniş çaplı yasakları savunmazdım.

Fakat başka çare kalmıyor.

Einmal editiert, zuletzt von Enis 22 ()

• Fease kardeşim şimdi toplam vaka rakam ı30103 +6714 = 36817 mi ? Yoksa 30103 mü?

Hocam, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi en başta tabloya vaka+hasta diye girmişti. Ondan sonra vaka sayısını silip sadece hasta sayısını eklediler. Yani kesin olarak bilmiyorum. Ama bakanın açıklamasına göre hasta sayısı da vaka sayısına dahil.

Einmal editiert, zuletzt von Fease ()

• Test ve vaka sayısında rekorlar geliyor. Bulaş çarpanı git gide yükseliyor. Bulaşı engellememiz lazım. Umarım salı günü kanayan yaraya ,pansuman olabilecek tedbirler açıklanır. Bu halk bilinci ile bu iş olmayacak.

• Cok sukur. Bugun 7.gunum. Tam olarak iyilestim diyemem. Agrilarim azaldi. Maalesef hafif gecirenlerden olmadim ama bunada sukur. Insallah bundan sonra agirlasmam. Sonradan agitrlasinca geri donusu zor oluyor sanirim.

Allah korusun hocam 9. günüde atlattıktan sonra korkmayın artık.