İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hacıbaba Dağına çıkan dağcılardan birisi de bendim.İki metre yok ama yer yer 1 metre kar var.Zaten tipiden ve buzlanmadan dolayı tam zirveye varamadık. Zirvenin yirmi metre altından döndük.Hacıbaba dağı güzel bir dağ ama rotası çok uzun.1500 metre irtifa alman gerekiyor tırmanmak için.Biz Türkiyedeki 3000 metrelik dağların çoğunda böyle bir irtifa almıyoruz.Hacıbaba Dağı Karaman'ın en yüksek zirvesi ayrıca İç Anadolu'nun Bölgesinin Konya Bölümü'nün en yüksek zirvesi.

Haci baba dagina kayak merkezi neden yapilmiyor karaman konya yolu ustunde 2485 mt ayrica zirvesinden karadag hasan dagi geyik dagi bati toros lar gozukuyor bi adi da pusula dagi zaten hem o dagda haci baba nin mezarida var gercekden guzel bi dag cogu zaman o insan boyunu asan agac lar gozukmuyor

• Hacıbaba Dağına çıkan dağcılardan birisi de bendim.İki metre yok ama yer yer 1 metre kar var.Zaten tipiden ve buzlanmadan dolayı tam zirveye varamadık. Zirvenin yirmi metre altından döndük.Hacıbaba dağı güzel bir dağ ama rotası çok uzun.1500 metre irtifa alman gerekiyor tırmanmak için.Biz Türkiyedeki 3000 metrelik dağların çoğunda böyle bir irtifa almıyoruz.Hacıbaba Dağı Karaman'ın en yüksek zirvesi ayrıca İç Anadolu'nun Bölgesinin Konya Bölümü'nün en yüksek zirvesi.

Eminmisin

• belkide 87 den sonra en sert mart başı sistemini alacağız.2020 mart ta etkiliydi fakat soğuk yönünden bu daha sert gelecek gibi. 7 sinde kuzeyd kesimlerde baslayacak yagislar.8 inde az bolumde etkili olacak.8 i gece veya 9 u sabahından itibaren ise soguklar etkili olmaya başlayacak.bolgemizin nerdeyse her yerinin kar dan nasibini alacağını düşünüyorum. Yağış etki kismi 10 undan sonra baslayacak.500 hpa sogugun akdenize inmesi 13 ünü bulabilir buda sistemin 14 hatta 15 inr kadar uzamasina sebebeiyet verebilir.a.b konusu daha net degil simdilik doğu daha sansli dursa da ben batıdan itibaren supurecegini düşünüyorum.

• İnşallah şöyle belimize kadar kar yağarsa tadından yenmez son nokta atışı yapmış oluruz tüm bölgemiz adına ⛄️❄️❄️❄️⛄️

• Evet Kılanlı hocam yoğun kar yağışları alacakmıyız yüksek kar birikimi alcaz mı? İl il tahmini kar kalınlığı yapar mısın ?

• Evet Kılanlı hocam yoğun kar yağışları alacakmıyız yüksek kar birikimi alcaz mı? İl il tahmini kar kalınlığı yapar mısın ?

sistem başta doğulu olsada ben batıdan itibaren supureceğini düşünmüştüm yavaş yavaş dönmeler başladı.evt özellikle yükseklerde iyi birikimler olacaktır.ama mart ayındayız ve nem yüklü bir sistem silsilesi şuan yok.bunun temel sebepleri ise 500 hpa nın çok soğuk olması daha az soğuk olup 850 hpa nın daha soğuk olması bize avantj sağlardı. ama sistemin uzun vadeli olması 12 13 ünden sonraki a.b belirsiz olması sebebiyle surpriz kar yağışları olacaktır. mesela 1997 nisan ayında yüksek kesimlerde 1 metreye varan yağı atacağım bakacak olursanız 850 hpa iyyiken 500 hpa çok soğuk değil ve üstten y.b baskısı yok.forum.havaforum.com/attachment/148969/

forum.havaforum.com/attachment/148970/

cm tahmini için erken çünkü sistem biraz batılyacak