Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2011-2012 kışında da ilk kar yağışımızı 24 aralık 2011 de aldık diye hatırlıyorum. 15 ocak 2012 den mart sonuna kadar her yer bembeyaz geçti. 2011 kasım ayı aynı bu sene gibi soğuk geçmişti.

2013 yılı nasıl geçmişti birde 2014 bu yıllar yağışlı geçmişti diye hatırlıyorum

• 2013 ocak ayi basinda sincan haric tüm ulkenin kara battığı sistemden ankara merkez de baya etkilenmişti. O sene baska iyi kar yağmadı diye hatırlıyorum. Ancak 2013 genel olarak bol yagıslıydi. 2014 ise hem kurak hem yagıssizdi. Sadece 2013 aralık ayinda 1 sistem geldi. Arkasindan da 3 hafta aşırı ayaz oldu. O gelen sistemdeki 5- 10 cm kar 3 hafta erimedi. Sonrası ise tum ülke adına berbattı

• 2013 ocak ayi basinda sincan haric tüm ulkenin kara battığı sistemden ankara merkez de baya etkilenmişti. O sene baska iyi kar yağmadı diye hatırlıyorum. Ancak 2013 genel olarak bol yagıslıydi. 2014 ise hem kurak hem yagıssizdi. Sadece 2013 aralık ayinda 1 sistem geldi. Arkasindan da 3 hafta aşırı ayaz oldu. O gelen sistemdeki 5- 10 cm kar 3 hafta erimedi. Sonrası ise tum ülke adına berbattı

bu sene nasıl geçer sence nisan mayıs ayları yağışlı geçer umarım

• Model yorumuna da yazdım, 23-24 sisteminden hoşlanmamıştım zaten. Bana göre gelse bile büyük ihtimalle kuru soğukla geçecek. Kuru soğuk ve sonrasında üzerimize yb oturacak. Bence o sistem gelmesin, sonrasında diğer veriler uygun olduğu için tüm ülkeye yararlı olacak bir sistemin önü açılır.

• mevsime gore bu soguk ataklar belkide ay sonundaki sistemin zeminin hazirliyor olabilir.sabirla takibe devam ediyoruz.once 19unda sonrasinda isinma olmadam 22 24 sistemi geliyor.muhtemelen kuru soguk gibi.yagis zaten az miktardaydi bi var bi yok oluyor.

• mevsime gore bu soguk ataklar belkide ay sonundaki sistemin zeminin hazirliyor olabilir.sabirla takibe devam ediyoruz.once 19unda sonrasinda isinma olmadam 22 24 sistemi geliyor.muhtemelen kuru soguk gibi.yagis zaten az miktardaydi bi var bi yok oluyor.

inşallah ay bitmeden gelsin bi sistem

• Bir şeyler olacak ama ... Göreceğiz . Öncelikle 22-25 Aralık tarihlerin de gözüken ull şuan görünene göre kuru soğuktan fazlası değil . Ecmwf de bunu onaylıyor . Ama bazı senaryolar az da olsa yağış öngormüsler . Değişime açık , ne olacağı hiç belli olmaz .

Gfs 18z diyagram ;

Gem 12z diyagramı ;

20 Aralık - 10 ocak dönemine giriş yapıyoruz . Kar açısından Bizim için en bereketli dönem . Hadi inşallah diyelim .

• Seymen hocam benim anladığım 96.Saatte soğuk geliyor ama yağış yok, ayın 26sında yağış var ama soğuk yok. Modellerle diagram örtüşmüyor kar noktasında.

Marmara ve batı karadenizde bir şeyler olacak gibi görünüyor. Eğer modeller değişmezse ayın 25inden sonra trakya çok şanslı.

Şu an tek tesellim moddellerin sürekli değişiyor olması. Umarım zaman ilerledikçe kesin sonuçlar lehimize olur.:(3232

• Bir kaç gündür Gfs diyagramın da ayın 19u için ufak bir yağış ihtimali beliriyordu ;

Euro4 modelini inceledim ve euro4 de cumartesi günü gece ile oglen saatleri arasında bu hafif yağışları görmüş ;

Sıcaklıkların durumuna göre bu görünen yağışlar eğer gerçekleşirse kar olarak düşme ihtimali var . Tabi bahsettiğimiz yagis çok ufak bir miktar . Yağışlar Karadeniz yağışı olduğu için kuzey ilcelerimiz de bu ihtimal daha fazla .