Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sonbaharı özellikle Körfez çok kurak geçirdi.Önümüzde ki 10 gün için öngörüler şükür ki güzel şu durumda

ECMWF

GFS

• Bu yağışların devamını kar ve soğuk ile süslersek çok güzel olur, barajlara ilaç olur. Barajlar için önümüzdeki 1.5 aylık süreçte 2-3 tane bu tür yağışlı sistem almak şart.

• Bu yağışların devamını kar ve soğuk ile süslersek çok güzel olur, barajlara ilaç olur. Barajlar için önümüzdeki 1.5 aylık süreçte 2-3 tane bu tür yağışlı sistem almak şart.

İzlanda Bol bol gelsin senelerdir söverken ağzımız burnumuz yamulurken şimdi mumla arar olduk.Tabi Aralık 23 itibariyle de Balkanlardan çok istek yapıcam (Ben resmiyetçiyimdir:hfyeni (18):)

• İzlanda Bol bol gelsin senelerdir söverken ağzımız burnumuz yamulurken şimdi mumla arar olduk.Tabi Aralık 23 itibariyle de Balkanlardan çok istek yapıcam (Ben resmiyetçiyimdir:hfyeni (18):)

Gerçekten İzlanda'yı arayacağımız aklıma gelmezdi bile. Belki de sinoptik olarak Kuzey Avrupa'ya sokulacak olan İzlanda, Kuzeybatı Sibirya'dan soğukları çekebilir 20'si sonrası.

• Gerçekten İzlanda'yı arayacağımız aklıma gelmezdi bile. Belki de sinoptik olarak Kuzey Avrupa'ya sokulacak olan İzlanda, Kuzeybatı Sibirya'dan soğukları çekebilir 20'si sonrası.

Yağış konusunda durum vahim gerçekten ben evin bahçesinden bakınca iyi iyi diyorum da köye gidince durumun ciddiyetine iyice vardım.Buğday yerleri takır takır olmuş ben hiç hatırlamıyorum Aralık'ta takır takır çatlamış kurumuş yer.Soğuk elbet olucak belki tepki de çekecem ama mümkünse Balkan kökenli olsun kar, sulu kar, yağmur yağış bol olsun komşum ,Kırım bana yarasa 15 km öteme yaramıyor ki banada her zaman yaramıyor:boat:

• Yağış konusunda durum vahim gerçekten ben evin bahçesinden bakınca iyi iyi diyorum da köye gidince durumun ciddiyetine iyice vardım.Buğday yerleri takır takır olmuş ben hiç hatırlamıyorum Aralık'ta takır takır çatlamış kurumuş yer.Soğuk elbet olucak belki tepki de çekecem ama mümkünse Balkan kökenli olsun kar, sulu kar, yağmur yağış bol olsun komşum ,Kırım bana yarasa 15 km öteme yaramıyor ki banada her zaman yaramıyor:boat:

Şu süreçte bol siklon şart çünkü başka türlü toparlamak zor. Kar konusu bir kenara koyarak konuşuyorum kuzey kıyılar zaten siklon geldiğinde de dek, dey alabiliyor. Dek, dey'den yararlanamayan yada yararlanıp ta yetmeyen yerler için siklon şart en azından kışın ilk yarısına kadar.

Psikolojik olarak bu dönemde kafada evet sonbahar bitti kışa giriyoruz yağış olması lazım diyoruz ancak bu dönemler bu kadar boş geçince insan ruhen de etkileniyor.

• Şu süreçte bol siklon şart çünkü başka türlü toparlamak zor. Kar konusu bir kenara koyarak konuşuyorum kuzey kıyılar zaten siklon geldiğinde de dek, dey alabiliyor. Dek, dey'den yararlanamayan yada yararlanıp ta yetmeyen yerler için siklon şart en azından kışın ilk yarısına kadar.

Psikolojik olarak bu dönemde kafada evet sonbahar bitti kışa giriyoruz yağış olması lazım diyoruz ancak bu dönemler bu kadar boş geçince insan ruhen de etkileniyor.

Kesinlikle komşum hiç bir belgeye kanıta dayanmıyor ama aklımda kaldığı kadarıyla döngü genel olarak şu şekildeydi.Sonbaharda siklonik sistemlerin bolluğuyla Batı Marmara-Güney Marmara yağış ihtiyacının büyük bir bölümünü çıkarıp kışında bir kaç siklonik karla sezonu rahat bir şekilde tamamlıyordu.Son bir kaç senedir sonbahar yağışları dibe vurdu kışın 2017'den beri siklonik sistem almadık desem yalan olmaz siklonik kar demiyorum sonbahar kış siklonik sistem alamaz olduk.Kışın da Ege, Akdeniz uyuyunca elde kaldı bir bahar yağışı.

• Kesinlikle komşum hiç bir belgeye kanıta dayanmıyor ama aklımda kaldığı kadarıyla döngü genel olarak şu şekildeydi.Sonbaharda siklonik sistemlerin bolluğuyla Batı Marmara-Güney Marmara yağış ihtiyacının büyük bir bölümünü çıkarıp kışında bir kaç siklonik karla sezonu rahat bir şekilde tamamlıyordu.Son bir kaç senedir sonbahar yağışları dibe vurdu kışın 2017'den beri siklonik sistem almadık desem yalan olmaz siklonik kar demiyorum sonbahar kış siklonik sistem alamaz olduk.Kışın da Ege, Akdeniz uyuyunca elde kaldı bir bahar yağışı.

Özellikle eylül ve ekimi kaybettik. Kasımda azalma trendi devam ediyor ve bu sene pik noktasına ulaştı. Kış şuanlık bir nebze kurtarıyor. Allah sonumuzu hayır etsin...

İşin ucu eninde sonunda küresel ısınmaya bağlanacak elbet. Küresel ısınma ile küçük bir özet geçeyim. Eskiden Dünyanın, bu zamanki Dünya'ya göre daha sıcak olduğu dönemler olmuş( Kutup oluşumundan önce mi sonra mı orasını tam bilmiyorum). Dünyanın kendi içindeki sıcak soğuk döngüsünde 15.000 yılda tamamlanıp geçilecek olan sıcak dönem biz insanlar sayesinde 1500 yılda geçiş yapılıyor. Bu ani diye nitelendirebileceğimiz ısınmanın sonunu kestirmek henüz mümkün değil. Genel olarak dünyanın doğal döngüsü hariç insan kaynaklı ısınmanın sebebi sera gazlarının emisyonu ve bu emisyonun gittikçe artması da insan nüfusuna bağlı. Nüfus azalmadıkça bu sorunun üstesinden gelmek kısa süre içerisinde zor gözüküyor. Dünya kendi dinamikleri, iklimsel sürücüleri ile bir gün soğuk döneme geçecek ama ne zaman geçer onu bilmiyoruz onun için iyi bir simulasyonu'nu yapmak lazım.

• Özellikle eylül ve ekimi kaybettik. Kasımda azalma trendi devam ediyor ve bu sene pik noktasına ulaştı. Kış şuanlık bir nebze kurtarıyor. Allah sonumuzu hayır etsin...

İşin ucu eninde sonunda küresel ısınmaya bağlanacak elbet. Küresel ısınma ile küçük bir özet geçeyim. Eskiden Dünyanın, bu zamanki Dünya'ya göre daha sıcak olduğu dönemler olmuş( Kutup oluşumundan önce mi sonra mı orasını tam bilmiyorum). Dünyanın kendi içindeki sıcak soğuk döngüsünde 15.000 yılda tamamlanıp geçilecek olan sıcak dönem biz insanlar sayesinde 1500 yılda geçiş yapılıyor. Bu ani diye nitelendirebileceğimiz ısınmanın sonunu kestirmek henüz mümkün değil. Genel olarak dünyanın doğal döngüsü hariç insan kaynaklı ısınmanın sebebi sera gazlarının emisyonu ve bu emisyonun gittikçe artması da insan nüfusuna bağlı. Nüfus azalmadıkça bu sorunun üstesinden kısa süre içerisinde zor gözüküyor. Dünya kendi dinamikleri, iklimsel sürücüleri ile bir gün soğuk döneme geçecek ama ne zaman geçer onu bilmiyoruz onun için iyi bir simulasyonu'nu yapmak lazım.

Gerçekten öyle Allah sonumuzu hayır etsin demeden bir şeyler yapmak gerek ama bu durum saman alevi gibi senle benle olacak bir iş değil.Küresel ısınma mevzusunu Bünyamin Sürmeli'nin YouTube kanalından takip ediyorum , açtığı projeksiyonlarla durumun ciddiyeti daha da anlaşılıyor ama insanımız vurdumduymaz bazısı farkında onunda bir kulağından giriyor bir kulağından çıkıyor

• Bu sayfanın sorumlusu eskiden harita çizerdi tablo yapardı şimdi İskandinavya videoları paylaşıyor. Tromsö sorumlusu mu Marmara sorumlusu mu belli değil :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Bu sayfanın sorumlusu eskiden harita çizerdi tablo yapardı şimdi İskandinavya videoları paylaşıyor. Tromsö sorumlusu mu Marmara sorumlusu mu belli değil :)

Çanakkale'yi terk edecek zaten yakında o taraflardan kendi fotoğraflarını atacak bu gidişle :hfyeni (18):

• Çanakkale'yi terk edecek zaten yakında o taraflardan kendi fotoğraflarını atacak bu gidişle :hfyeni (18):

İhtilal yakındır ey ümmeti Muhammed :) bunu sürgüne Nijere yollayalım bırak kar görmeyi iki damla yağmura hasret kalsın

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Gerçekten öyle Allah sonumuzu hayır etsin demeden bir şeyler yapmak gerek ama bu durum saman alevi gibi senle benle olacak bir iş değil.Küresel ısınma mevzusunu Bünyamin Sürmeli'nin YouTube kanalından takip ediyorum , açtığı projeksiyonlarla durumun ciddiyeti daha da anlaşılıyor ama insanımız vurdumduymaz bazısı farkında onunda bir kulağından giriyor bir kulağından çıkıyor

Mesela güneş lekelerine bakılıp şöyle başlıklar atılırdı; Mini Buzul Çağı Geliyor...

Eskiden olsaydı bunu demek normal karşılanırdı. Çünkü verilere baktığımızda güneş lekelerinin dip yaptığı dönemler dünyanın soğuduğu dönemlerdi. Ancak co2 ve türevleri gibi sera gazı etkisini artıran gazlar artık Dünyanın iklim sürücülerinden biri olan güneş lekelerini absorbe etmeye başladı. Dünyadaki ülkeler iyi bir nüfus politikası uygulamazsa gelecek gördüğün projeksiyonlardaki gibi daha da kötü olacak.

Bizi kurtarabilecek olan senaryo sadece güneş lekesi açısından bakarsak Maunder minimum gibi bir süreç diyebilirim

Güneş lekeleri

Sunspot_Numbers.png

Co2(Olaya sadece co2 olarak değil de sera gazları olarak bakalım)

graph_grid.png

Sıcaklık

Global_Temperature_Anomaly.svg

Ve Güneş lekelerini absorbe olduğunu anlayabileceğimiz bir grafik

The-thin-lines-show-monthly-sunspot-numbers-red-since-1960-and-HadCRUT4-monthly-values.png

• Gerçekten öyle Allah sonumuzu hayır etsin demeden bir şeyler yapmak gerek ama bu durum saman alevi gibi senle benle olacak bir iş değil.Küresel ısınma mevzusunu Bünyamin Sürmeli'nin YouTube kanalından takip ediyorum , açtığı projeksiyonlarla durumun ciddiyeti daha da anlaşılıyor ama insanımız vurdumduymaz bazısı farkında onunda bir kulağından giriyor bir kulağından çıkıyor

Şu videoyu herkese ulaştırabilsek keşke. .

Valla abi sistem gelsin bütün haritalı tahminler senin.

Çanakkale'yi terk edecek zaten yakında o taraflardan kendi fotoğraflarını atacak bu gidişle :hfyeni (18):

Önceki sene ekim bir tur attım nerelere kapak atarız diye bir sonrakine uzun uzadıya kalabilirim vallahi hiç belli olmaz :D

Fotoğrafım var ama atmıyorum :D

• Nispet olmasın diye şahsileri atmadım ama çektiklerimi attım diye hatırlıyorum foruma :D

Sadece güney tarafında bulunabildim o süreçte. Bir dahaki sefere nasip olursa kuzeye çıkacağım inşallah.

İnşallah komşum HF elçisi her noktaya şart zaten sana Marmara elçiliği yakışmıyor sen onu bana bırak git Norveç mi olur Finlandiya mı olur artık :hfyeni (18):

• İnşallah komşum HF elçisi her noktaya şart zaten sana Marmara elçiliği yakışmıyor sen onu bana bırak git Norveç mi olur Finlandiya mı olur artık :hfyeni (18):

Bizim gibi manyakların bu süreçte meteorolojik olarak kafası rahat yaşayabileceği yerler oralar vallahi. Vintersaga hocamızıda alıcam oda İsveç diye yanıp tutuşuyor :D

• Bizim gibi manyakların bu süreçte meteorolojik olarak kafası rahat yaşayabileceği yerler oralar vallahi. Vintersaga hocamızıda alıcam oda İsveç diye yanıp tutuşuyor :D

Onun yangını başka hahahahhahaha