Kışa Dair Düşüncelerim


 • Storm Chaser hocam bu veriyi halk dilinde nasil aciklayabilirsiniz? Yani tam olarak ne anlayabiliriz,neden 45i gormeli?

  İskandinav yükseğinin aktif olduğunu gösterir. İskandinav yükseği de kutuplardaki soğukları çekmede enlem avantajı olduğundan Azordan çok daha iyidir. Ama İskandinav yükseğinin dezavantajı üst seviyede batılı rüzgarı sevmez. Şu sıralarda ise İzlandanın enleminde 10 hPadan 500 hPaya kadar kuvvetli rüzgar kaçağı var her şeyi alt üst etti o.

  compday.w9rymhVr3b.gif

  ecmwfzm_u_f24.gif

 • Storm Chaser hocam negatif endeks konusunda hala ısrarcı mısınız? vorteksin güçlü bir şekilde güney enlemlere salınma ihtimali var mı?

  Nötre bile düşse yeter ama düşmedi. Pozitiften pozitife sistemlerde genelde daha günübirlik Azor desteksiz rastgele trof inişleri olur. Böyle bir trof inişi kovalayacağız 24'ü için Kafkaslara gideceğine bize gelse en azından havada kar görürüz.

 • Nötre bile düşse yeter ama düşmedi. Pozitiften pozitife sistemlerde genelde daha günübirlik Azor desteksiz rastgele trof inişleri olur. Böyle bir trof inişi kovalayacağız 24'ü için Kafkaslara gideceğine bize gelse en azından havada kar görürüz.

  hocam havada kar kesmez bizi. şöyle -10 yada -12'leri görebileceğimiz sistemlere ihtiyacımız var.

 • hocam havada kar kesmez bizi. şöyle -10 yada -12'leri görebileceğimiz sistemlere ihtiyacımız var.

  Onun için MJO'daki spini bekle. Faz 7 - İskandinav korelasyonuna birde batılı rüzgarda zayıflama eşlik edecek üst enlemlerde. Daha güzel gelişmeler olacak Şubat başı.

  FebruaryPhase7gt12mT.gif