Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Küçük Ayeser ve Büyük Ayeser

• Tıpkı bizler gibi, atalarımızda hava durumuyla ilgilenmiş, yerel çapta belli başlı dönemleri özellikleriyle birlikte isimlendirip, belirlemişlerdir.

Bunlardan biri de April ya da Abrul beşi (18 Nisan) ve Armutçu kışı (24 Nisan) olarak belirlenen dönemdir. Sahil kesimler için olmasa da, iç kesimler için her yıl tehlike içeren bu dönem, bu yılda model çıktılarına bakarsak yine hareketli geçeceğe benziyor.

Geçen yıl, daha çok kuzeydoğu kesimleri etkileyen 22 Nisan soğuk salınımı da bu dönem içinde olmuştu ve sevgili Seyyah hocamla bu dönemi Doğa ve Kış Bağlantısı konusunda takip etmiştik.

Bu yıl bu dönemleri bu konu başlığı altında incelemek ve takip etmek, neden ve sonuçlarını irdelemek istiyorum naçizane.

Bu konu altından her ay içinde bulunduğumuz dönemle ilgili, tahmin, veri ve geçmiş yıllarda yaşananların arşivi, fotoğraf ve videolarını paylaşabilirsiniz.

• gecen yil 21nisan aksami 22 nisan gecesi ic bolgelerde sifirin altina dusen sicaklik dolayisiyla dona sebep olmustu basta kayisi badem ve hatta ceviz agaclarini bile soguk kavurmus vurmustu.

• Abrul 5 i için atalarımız bir de tekerleme söylemişler,

Korkma Martın kışından, kork abrulun beşinden, ala öküzü ayırır eşinden.

İlk önce bu yılla başlamak istiyorum.

Modeller Abrul beşi için ne diyor son çıktıklarında bir bakalım

Gfs 18 Z

850temp_20190409_18_192.jpg

Ecmwf 12Z

850temp_20190409_12_216 (1).jpg

Meteoroloji uzun vade ise yine soğuk tahmini var2_1.PNG

Görüyoruz ki bu yılda Abrul beşi yine hareketli. Tarım için sıkıntı oluşturabilecek soğuklar mevcut son çıktılara göre. Tabi ki vade uzun soğuk azalabilir, 0 izotermi bile zor girebilir.

Ama kesinleşen birşey var ki Abrul beşi yine soğuk ve yağışlı.

• gecen yil 21nisan aksami 22 nisan gecesi ic bolgelerde sifirin altina dusen sicaklik dolayisiyla dona sebep olmustu basta kayisi badem ve hatta ceviz agaclarini bile soguk kavurmus vurmustu.

Evet ben o dönemde yayladaydım ve 15 cm civarı kar yağmıştı.

Fakat bizim bölgemizde don hadisesi olmamıştı çok şükür.

• Geçen yıl 21 Nisanda ne olmuşta iç kesimlerde don yaşanmış bir bakalım

21 Nisan 2018

gfseu-0-6.png

gfseu-1-6.png

Peki bu yıl beklenen nedir kıyas yaparsak

gfseu-0-192.png

gfseu-1-192.png

Şu anki tahminlere göre (değişebilir tabi), hem sinoptik desen hem de 850 soğukları geçen yıldan gayet tehlikeli.

Görünen o ki kış boyu görevini hiç yapmayan İskandinav yükseği bu sefer gayet görev başında.

Birde şuna dikkat çekmek isterim geçen yıl ki salınımın sinoptik deseniyle bu yıl ki desen, İskandinav yükseği hariç neredeyse aynı

• Ecmwf de pek bozmadı. Soru şu, şu haliyle tehlike içeren bu salınım, büyük lokmayı Kafkas dağlarına çarptırmazda biraz daha batıya itekleyip, Karadeniz'deki siklona kaptırırsa neler olur. Aslında sorunun cevabını az çok biliyoruz. Takip etmeye devam.850temp_20190410_00_192.jpg

850temp_20190410_00_192 (1).jpg

• Soğuğun animasyonu çok güzel görünüyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• beyler bu sefer gardimizi aldik yazlik bahcemizdeki bi kac meyve agacimiza soguk ve dondan koruyan bitki antifirizi ile korumaya aldik insallah vurmaz bu sene dahada ileri giderse soguk olmadi agaclarin altina köz birakiriz:)

• beyler bu sefer gardimizi aldik yazlik bahcemizdeki bi kac meyve agacimiza soguk ve dondan koruyan bitki antifirizi ile korumaya aldik insallah vurmaz bu sene dahada ileri giderse soguk olmadi agaclarin altina köz birakiriz:)

Hocam ciddi bitki antifriz i diye birşey varmı varsa bizde fındığa uygulayalım

• Hocam ciddi bitki antifriz i diye birşey varmı varsa bizde fındığa uygulayalım

Var tabiki hocam.ben bu sene ilk defa kullaniyorum.kulllanip faydasini gorenler var birde agac koklerine uygulananlar var.youtube de videolari mevcut ordan izleyip bilgi sahibi olabilirsin.bizim uyguladigimiz belirli bir miktarini su ile karistirip butun agaca ozellikle cicek ve domuruklara ilac pompasiyla puskurtmek seklinde bu sekilde 15 gune kadar koruyucu oldugu bilgisi var.

• Sistem epey bir erimiş gözüküyor iki modelde de. Tabi Ecmwf de geceyi göremiyoruz belki biraz daha soğuk girişi olabilir gece.

Bu sistem daha da eriyebilir +5 izotermli sıradan bir sisteme dönebilir.

Ama sinoptik deseni öyle tehlikeli ki son düzlükte tekrar sertleşip -5 lik bir sistemede evrilebilir.

Tek gerçek var o da Abrul beşi herşeye gebe hareketli bir gün olacak gibi.850temp_20190410_12_192.jpg

• Malum dönemimizde yer sıcaklığından bir enstantane. Bana göre en çok etkisi bu gecede oluşacak bu sistemin. Bu şekilde gerçekleşirse orta rakımlarda zirai kayıplar oluşacak gibi.2mtemp_20190411_12_204.jpg

Kendi konumumun diyagramına bakıyorum. +4 ile -7 arasında kararsızlık durumu devam ediyor senaryolarda. Hala sistem etkisi son şeklini almış değil.

graphe3_1000___38.3874_40.917_Giresun (1).gif