30 Ocak 2019 Miat Olacak

• Öncelikle yeni konumuz hayırlara vesile olur İnşallah. Meteoroloji mezunu değilim. fakat ilgimi çok çeken bir dal. Özelilkle yağış olan günleri radardan takip edip izliyorum. teknik detay ve terimleri asgari boyutta biliyorum.. Bir sorum olacak İstanbul ve çevresi kış aylarında gözlemlediğime göre Güneyde gelen alçak basınç etkisi ile bol yağışlar meydana geliyor.. bu yağışlar lodos ile beraber Marmara çevresi ve İstanbul boğazından kuzeye ilerlerken birden havanın yüksek basınca dönmesi ile poyraz eserek alçak basıncın getirdiği nemli sıcak ve yağışlı havayı kar yağışına çeviriyor.. genelde sistem bu şekilde kar üretiyor. İstanbul için.

Sorum şu olacak İstanbul ve çevresine hatta kıyı ege ye direk "Sibirya" üzerinden , alçak basınç dan beslenmeden bir kar yağışı gelecek mi ? Yani kısaca sadece kuzey ve kuzey doğudan gelen bir sistem kar yağışı getirme ihtimali senede kaç sefer olabilir (İstanbul için )

şimdiden herkese teşekkür ederim selamlar saygılar :)

• Hayırlısıyla bir kar alalım efsane de gözümüz yok artık,İzlanda hakimiyeti sanki Şubat ilk haftayı da götürecek gibi ama inşallah haklı çıkarsınız.

• Sinoptiği neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bazı şeyleri kabullenmek zordur hele ki sezona sert girip, tarih vaat eden bir sinoptik ile başlayıp bahar havasına erken girmek...

Bitti demeyelim.

MART İYİDİR.

• Vallahi ben iyi Mart pek görmedim, kıytırık cılız sistem gördüm genelde. İnşallah Şubat ta olan olsun diyeceğim ama maalesef gördüğümüz kadarıyla Şubat da ılık geçecek. Bitti demeyelim ama yavaş yavaş da kabullenelim. Özellikle Avrupa'da dahi pek soğuk sistem inmedi, bu bakımdan kıta olarak ılık bir kış geçiyor. Bunun da en büyük sebebi Amerika üzerindeki soğuklar, birkaç senedir bu döngü kırılamıyor hocam. İnşallah bir dahaki kış böyle olmaz.

• Durun ya 10 Şubat sonrası değişim başlıyor diagram birden düşmeyebilir ama soğuk tarafta uzunca bir süre 10 Şubat sonrası değişim başlıyor ...