Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hava o kadar boğucu ki balkonda nefes alamıyorum.zaten ciğerde sıkıntı var.böyle havalarda tam vuruyor..

sanki yağmur bayağı vuracak.bu hava yağmurun havası gibi

• :!:ÖNEMLİ METEOROLOJİK UYARI :!:

06.05.2020 Çarşamba günü bölgelerimizde görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların; Erzurum ve Elazığ'ın güney ve doğu ilçeleri, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak ile Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olacağı ve metrekareye 20-50 kg yağış bırakacağı tahmin ediliyor. Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteorolojik Hadisenin Tahmini Başlama ve Bitiş Zamanı

06.05.2020 00:00-06.05.2020 20:00

• vallahi billahi tıllahi ben bu gece boğuldum aslında gün boyu boğuldum.ama gerçekten gittikçe daha da hava çok ağıırr basıkk bulanıık oluyor inşallah yarın bunun acısını çıkarır

• vallahi billahi tıllahi ben bu gece boğuldum aslında gün boyu boğuldum.ama gerçekten gittikçe daha da hava çok ağıırr basıkk bulanıık oluyor inşallah yarın bunun acısını çıkarır

Gece saatleri itibariyle yağış geliyor, sıcaklıkta yarın bugüne göre 6 ila 10 derece düşmüş olacak.

• Hocam aynı zamanda bahsi gecen illere sarı alırımda verilmiş... (mgm)

• Hocam aynı zamanda bahsi gecen illere sarı alırımda verilmiş... (mgm)

Evet, orada Elazığ'ın güneydoğusu-Bingöl-Diyarbakır ve Mardin uyarıda yoktu beklentim doğrultusunda bu illeri de ekledim birde orada sabah başlatıyordu uyarıyı ben gece yarısı başlattım. Zaten gece yarısından beride tamda Mardin-Diyarbakır-Bingöl hattı ile Elazığ'ın güneydoğusunda yağış geçişi devam ediyor. Bu geçişler bizlere hafif gelebilir ancak toplam olarak bakmamız gerekiyor o zaman 20-30 mm leri buluyor ki buda 15-20 saatlik bir vade için bence iyi bir rakam. :)

• ılısu baraj gölünün yağışa etkisi olur mu?sanki oluyor gibi sizce?

Olur hem de nasıl.Afyon'da merkezde güneybatıda kalan erkmen göleti var.Merkezde tık yokken erkmeni sel aldığını çok gördüm gene erkmene yakın mahalleler iyi yağış alırken uzak mahalleler az alıyor.Eğer Ilısu barajı yağışlo hava sisteminin geliş güzergahında ise daha da fazla artar.

• Olur hem de nasıl.Afyon'da merkezde güneybatıda kalan erkmen göleti var.Merkezde tık yokken erkmeni sel aldığını çok gördüm gene erkmene yakın mahalleler iyi yağış alırken uzak mahalleler az alıyor.Eğer Ilısu barajı yağışlo hava sisteminin geliş güzergahında ise daha da fazla artar.

Baraj tam da yağışın güzergahı üzerine kurulu dikkat ediyorum geçen seneye göre yağışlar çok daha şiddetli akdeniz fırtınaları gibi yağıyor..zaten şehrin hem kuzeyi hem güneyi baraj batısı da nehir