Metorolojik Modeller Ve Diyagramlar nasıl Okunur Sistem geleceği Nasıl Tahmin Edilir??

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba benim ismim Berkay Nişancı bu gün sizlere modellerin ve diyagramların nasıl okunacağını ve sistem gelceğini nasıl tahmin edilir ile ilgili bir yazı yazıcağım;

1.Bizim ve dünyanında takip ettiği 2 önemli model vardır GFS VE ECMWF Modeleridir bu modeller nelerdir Gfs amerikan modeli Ecmwf ise avrupa modelidir

2.Biz bu modelleri nasıl yorumluyoruz nasıl tahmin ediyoruz?

Biz bu modelleri temel bilgilere dayanar yorumluyoruz

Yüksek basınç nedir?

Yüksek basınç ve antisiklon,1013 milibardan yüksek basınçlara denir genellikle yağış olmaz hava pusludur

Alçak basınç nedir?

Alçak basınçlar ise 1013 milibardan düşük basınçlara denir hava genelikle kapalı ve yağışlı olur ve nem seviyesi yüksektir hava genelikle yükselici bir haraket gösterir

Yüksek ve alçak basınç bu iki temel bilgi çok önemlidir

Şimdi modellerde göstereyim

5ee67195.jpg

Modelde gördüğünüz 1013 milibardan düşük olanlara alçak basınç yüksek olanra ise yüksek basınç denir.

Herkesinde Kışın sıkça duyduğu bir kelime vardır Azor bu azor nedir?

Bizim Azor dediğimiz şey atlantik denizi üzerinde dünyanın dönüş haraketi ile oluşan yüksek basınçtır ve ara ara iskandinavya ingiltere hattına yükselir işte bu azor bu hatta yükseldiği zaman türkiyeye sistem iner nasıl iner??

f66da4c9fd0f81.jpg

Haritada gördüğünüz üzere azor ingilterenin doğusuna yükseliyor ve Türkiye ye sistem iniyor eğer bu azor biraz daha batılı yükselişte bulunsaydı sistem marmaraya inerdi ama resimde de gördüğünüz üzere orta ve doğu karadenize iniyor.

Diyagramlar Nasıl okunur?

9fbdf0ce6d2ef.jpg

Burda gördüğünüz en üstekü zigzaglı çizgiler 850hp bir atındaki 500hp onunda altındaki ise yağış mm yi göstermektedir soldaki sayılar sıcalık sağdaki ise yağış mm dir

Umarım anlamışınızdır bana sorular sorup yorum yapıp yazımı beğenebilirsiniz.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Minik bir düzeltme, AB'nin tanımı 1013'ün altı olması değildir, 1013 sadece bir sayıdır deneyleri standardize etmek için bilim camiası tarafından belirlenen.

• Bir yerde yazım hattası yapmışım kusura bakmayaın yazıda AZOR DOĞULU YÜKSELİŞ DEĞİL BATILI YÜKSELİŞ yapsaydı diyecektim:)

• Minik bir düzeltme, AB'nin tanımı 1013'ün altı olması değildir, 1013 sadece bir sayıdır deneyleri standardize etmek için bilim camiası tarafından belirlenen.

peki hocam tamam sadece ortalama bir rakam olduğu için yazdım.:)