İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1 mart 2018 den bu yana tutan bir kar yagısı görcem sonunda

inşallah arkadaşlar hepimizin psikolojisi bozuldu gerçekten buna ihtiyacımız var. Ama bakın ben size bir şey söyleyeyim mi bu sene istanbul için kar yağdırma potansiyeli olan sistemlerin etki, süre ve yerde kar biriktirme potansiyellerine göre bir grafik çalışması yapılsa bilin ki bu bir trend grafik olacaktır. Eğimi pozitif olacaktır. Lineer mi değil mi bilemiyoruz şu anda belki de quadratic veya parabolik bir grafik olur ve bir de bakmışsınız kapanışımız bir efsane ile olmuş. Yazın bunu bir yere. Mikro bazda gıdım gıdım gelen sistemler makro olarak da bu trendi izlerse bu seneyi çok ama çok mutlu kapatabiliriz İstanbul adına...

• beylikdüzünde kar küresinde misali tatlı bir kar geçişleri oluyor ara ara güneybatıda bir güneş parlıyor öyle böyle değil kuzeyden bir kara kara bulutlar yaklaşıyor sanırsınız ki fırtına öncesi sessizlik! Hadi bakalım hayırlısı sonumuz ne olacak🤪 beklemedeyiz⛄☃️⛄☃️⛄☃️

• Rüzgarın karayelden yıldıza dirse etmesiyle birlikte karadeniz üzerinde oluşmayan başlayan zayıf bantlar radara yansıyacaktır. Bu arada rüzgarın isobarların sıklaşması neticesinde giderek şiddetini artırmasını bekliyorum. Hissedilen sıcaklık ile ilgili uyarı yapılması gerekiyor.

• Rüzgarın karayelden yıldıza dirse etmesiyle birlikte karadeniz üzerinde oluşmayan başlayan zayıf bantlar radara yansıyacaktır. Bu arada rüzgarın isobarların sıklaşması neticesinde giderek şiddetini artırmasını bekliyorum. Hissedilen sıcaklık ile ilgili uyarı yapılması gerekiyor.

Hocam yoğun kar yağışı ne zaman başlar

• 2015 ve 2017'den sonra şimdi de 2019'da 6 Ocak kartpostallarını sizinle paylaşmak istiyorum :)

af4e38b80d12c08dc9.jpg

Yola Yakacık ormanından başlıyoruz, rakım 290 metre

ac41b44d7.jpg

Aydos ormanından tepeye doğru yola çıktıktan sonra yaklaşık 350 metrede kar başlıyor. Bu fotoğraf kuzeydoğu kanadı 400 metreden

7245db3ce668dc6b0.jpg

450 metrede sevimli bir dostumuzla karşılaştık keyfi oldukça yerindeydi :) kar kalınlığı bu noktada 30cm civarında. Yerler buzlanmaya başladı.

d07d29cc4ed3ef16f11.jpg

Nihayet tepeye ulaştık, işte karşınızda Adalar :)

07051.jpg

Burada Kayışdağının en tepesinde bir kar örtüsü olduğunu görüyoruz.

86957ce.jpg

Uzakta Alemdağın tepesindeki örtüyü görüyoruz.

9e5d5fe6d.jpg

Yerler tamamen buz tutmuş ve 330 metredeki Aydos istasyonu 0.4 dereceyken, 520 metrelik zirvede sıcaklık -2 derece.

6195df3d5c862c5cb5766030.jpg

Ağaçlar mükemmel, tam kartpostallık halde buz tutmuşlar :)

f0b254b5da53ddbde729.jpg

Kar kalınlığı zirvede 50cm'yi devirmiş :)

Bırakın sahilleri 300 metrede bile en ufak kar birikimi yokken, sadece 200 metre daha yukarıda kayak merkezi gibi bir ortam var. Bugün bu güzel havada Aydosa çıkarak 2 yıllık kar hasretimi giderdim. Bir karsever bunu neden kaçırsın ki?

Kar bastırmadan yola düşün derim :)

Samet hocam hazır kar beklerken, sosyal medya hesaplarından biraz sinerji mi yapsanız acaba? :)

76bbeca3fddb795990b.jpg

• inşallah arkadaşlar hepimizin psikolojisi bozuldu gerçekten buna ihtiyacımız var. Ama bakın ben size bir şey söyleyeyim mi bu sene istanbul için kar yağdırma potansiyeli olan sistemlerin etki, süre ve yerde kar biriktirme potansiyellerine göre bir grafik çalışması yapılsa bilin ki bu bir trend grafik olacaktır. Eğimi pozitif olacaktır. Lineer mi değil mi bilemiyoruz şu anda belki de quadratic veya parabolik bir grafik olur ve bir de bakmışsınız kapanışımız bir efsane ile olmuş. Yazın bunu bir yere. Mikro bazda gıdım gıdım gelen sistemler makro olarak da bu trendi izlerse bu seneyi çok ama çok mutlu kapatabiliriz İstanbul adına...

doğru söylüyorsun kardeşim, uzun yıllardan sonra ilk defa bu sene bukadar soğuk bir dönem yakaladık ve geçiriyoruz. İnş uygun sistemler ile bu seneyi çok güzel tamamlarız. Bütün coğrafya oldukça soğuk ve gelecek her yağışı kar olarak alma ihtimalimiz yüksek.uzays3271653126uzays3271653126uzays3271653126 iyi forumlar:thumbup:

• 7 Ocak gecesi muazzam şekilde kar alacağız, artık geri dönüş YOK.

Sadece yarın sabah kar istediğimiz kadar olmazsa hemen moral bozup ılıkçıların eline koz vermeyin lütfen. Çünkü 7 Ocak Pazartesi günü yağış akşama doğru artacak, gün içince ekstra fazla yağış var diyemem...

YARIN GECE UYKU MUYKU YOK.

Şu an Esenyurt tarafında kar atıştırmaya başladığını da belirteyim.