Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar 200 metre yükseğimiz iyi kar alır yok 500 metre yarım metreyi devirir sözlerini bırakalım. Bize deniz kenarına yağan kar lazım. Evimin camından dışarı bakınca beyaz bır dünya lazım. Yoksa 2300 rakımda yayla evim var. Çıkarım oraya kalırım 1 ay. 3-4 metre kar. Önemli olan kapımın önüne yağması.

• Arkadaslar. Gfs eskiden uzun vade kraliydi. Ecmwf ise orta ve yakin vade kralidir. Simdi diyorsunuzki gfs yakin vade. Ozaman 144 h a kadar paylassin gfs dimi. Resmi olarak gfs uzun vadede daha basarili. Ama son zamanlarda cok oynak.herhalde atmosferin azizliginin arkasina siginiyor.

Resmi olarak ecmwf yakin vadede daha basarili.

ondan mı ecm sabah akşam 180 derece dönüyo

• ondan mı ecm sabah akşam 180 derece dönüyo

Ben Türkce konusmuyormuyum.? Eskiden anlattigim durum buydu. Son zamanlarda yani son 1-2 senedie modellerin fazla degisimi fazla atmosferin degiskenlik gostermesiyle farkli farkli veriler sunuyor.

Yani resmi olarak ecmwf yakin ve orta vadede daha basarili.

Gfs ise uzun vadede ama son 2 senedir hic biri basarili degil kanımca.

• Ben Türkce konusmuyormuyum.? Eskiden anlattigim durum buydu. Son zamanlarda yani son 1-2 senedie modellerin fazla degisimi fazla atmosferin degiskenlik gostermesiyle farkli farkli veriler sunuyor.

Yani resmi olarak ecmwf yakin ve orta vadede daha basarili.

Gfs ise uzun vadede ama son 2 senedir hic biri basarili degil kanımca.

sisteme 120 saat kala gfs her güncelleme bölgemize örtü veriyor ama ecm bir -6 bir -5 bir -7 sokuyo bence şuan gfs daha başarılı kısa vadede

• Arkadaslar. Gfs eskiden uzun vade kraliydi. Ecmwf ise orta ve yakin vade kralidir. Simdi diyorsunuzki gfs yakin vade. Ozaman 144 h a kadar paylassin gfs dimi. Resmi olarak gfs uzun vadede daha basarili. Ama son zamanlarda cok oynak.herhalde atmosferin azizliginin arkasina siginiyor.

Resmi olarak ecmwf yakin vadede daha basarili.

Resmi olarak NOAA tarafından açıklanan en başarılı model FV-3 GFS yani paraleldir.

Resmi olmayan bilgileri resmiymiş gibi göstermemeye özen gösterelim öznel ve duygusal yorumlarınıza bilimsellik eklememelisiniz.

• Resmi olarak NOAA tarafından açıklanan en başarılı model FV-3 GFS yani paraleldir.

Resmi olmayan bilgileri resmiymiş gibi göstermemeye özen gösterelim öznel ve duygusal yorumlarınıza bilimsellik eklememelisiniz.

ben heralde yine anlatamiyorum. O noaa hersene birseyler aciklar. Hani nasil ronaldo dunya yildizidir. Ama yilin futbolcusu nebilim.neymar secilir gibi durum.bu.

Eskiden gfs uzun vadede baş tacimizdi. Ecmwf ise daha cok yakin vade ve orta vadede. Simdi ben nebiliyim hangi model uzun vadede ve yakin vadede basarili. Her model faekli.kafada. insanlarda seyir zevki kalmadi.

• Şuanki ecmwf ye göre Giresun ve Doğusu kıyı şeridi örtü çok zor bol bol sulu kar. Gfs ye göre örtü lapa lupa. Artık son saatlere gelindi radikal bir değişim için sistem arkasının güçlü olması gerekiyor. Balon bi sistem. 20-25 arası gelirse balon olmaz

• Arkadaşlar 200 metre yükseğimiz iyi kar alır yok 500 metre yarım metreyi devirir sözlerini bırakalım. Bize deniz kenarına yağan kar lazım. Evimin camından dışarı bakınca beyaz bır dünya lazım. Yoksa 2300 rakımda yayla evim var. Çıkarım oraya kalırım 1 ay. 3-4 metre kar. Önemli olan kapımın önüne yağması.

Şebinkarahisar Doğu Karadeniz değil mi ama? Rakımımız 1350 civarı. Benimde bu sistemden ne kadar kar alabileceğimizi öğrenmem gerekmez mi? Tahmin de olsa iç kesimde de ne kadar yağacağını merak ediyoruz en nihayetinde. Biraz daha genel düşünüp konuşmak gerekli.

• eğer bu kararlı gözüken diyagram ortalaması öğle güncellemesinden gece çıktısına kadar -5 civarına doğru köklü değişim geçirirse sistemi sahiller için bitiriyorum. gfs diyagramının kararlı duruşu dahi bu sene güven vermedi bu bildiğimiz birşey. burda kalsın bakalım.

a2809058178e97095e549.gif

• Gfs başlamak üzere. Öğlen güncellemesi ne gösterirse çok dikkate almayın. Önemli olan akşam güncellemesi. Bu akşam noktayı koyuyoruz nasipse. Yani sistemin gücü ve nereleri etkileyeceği belli olacak. Salı akşamı yağış, rüzgar vs gibi ayrıntıları netleştireceğiz. Herkese güzel Pazar’lar olsun...

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...