Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen seneki ve ondan önceki iki senede görülen kışları olumsuz ve olumlu olarak üst üste koyduğumuzda insanın gözü daha yükseklerde oluyor ve şu sistemler bizi tatmin etmiyor. 2016 Ocak iki kere ve 2017 ULL sistemi ve o kış görülen sistemlerin yanında bu sistem çerez kalıyor. Umarım Karadeniz'in ayı Ocak çok iş yapsın.

• Geçen seneki ve ondan önceki iki senede görülen kışları olumsuz ve olumlu olarak üst üste koyduğumuzda insanın gözü daha yükseklerde oluyor ve şu sistemler bizi tatmin etmiyor. 2016 Ocak iki kere ve 2017 ULL sistemi ve o kış görülen sistemlerin yanında bu sistem çerez kalıyor. Umarım Karadeniz'in ayı Ocak çok iş yapsın.

Giresun 'da 1 Ocak 2016 sistemini geçirdim of diyorum ne of hayatımda geçirdiğim en büyük 2 sistem var 1. 1 ocak 2016 Giresun - 2. ULL 2017 Ocak Sonu sistemi Trabzon.

Bu tarz sistemler bu coğrafya da olağan dışı sistemlerdir ULL 12 Saatte kıyı da 70cm + örtü bırakıyor böyle bir şey biri bana söylese anlatsa imkansız derim bu sebeple mukayese etmeyelim şimdi normal kışmış gibi davranıp klasik 30cm + örtülerimizi kovalayalım.Beklenti ve tatmin seviyemiz bu 2 kış ile birlikte o kadar yükseldi ki bizi ay sonu sistemi mutlu dahi etmeyecektir ancak geçen sene akılllara gelsin ve yine de güzel diyebilelim.

• Mia hocam sizce bir tık daha güçlenir mi yani bu ihtimal kuvvetli mi ?

dün -7c olan bu akşam çıktısı kötü olmasına rağmen -9c'lere düştü -1c daha düşse bizlerin o alışılagelmiş algısını da yıkıcaz -10c olmadan kardan keyif almam algısını,

aslında sistem çok hızlı olacak ne kaparsak ne yaşarsak bizim yanımıza önce kar kalacak ardına kar ^^

• mia ecwf ye baktınmı sanki -7 var 28 inde sen ne dusünüyorsun

ecmwf bu sistem de çok pasif kaldı her güncellemesi farklı bir görüntü sundu bizlere EPS ise başka konuştu bu sebeple ecmwf'yi takip etmiyorum EPS'yi dikkate alıyorum.

500 hpa zayıflamadığı sürece bu tek günlük sistemden beklentim yüksek.

• Great Khan Hocam sizin yorumunuz nedir gelecek olan sistemden son durum nedir ?

Son durumu defalarca söyledim , kar yağar ama gündüz yağan kar tutmaz, gece yağan zar zor tutar. Tam bir sistem havası yok , sıcaklıklar sınır değerlerde ve süresi kısa.

Bahsettiğim şartlar gerçekleşirse yani ab doğu karadenizde derinleşmezse soğukları kırmazsa süresi de uzar sıcaklık da sınır değerlerde kalmaz.

Sıcaklıklar ilk sistem falan diye sınırlarda kalmıyor kimsede öyle bir düşün olmasın. Aralık sonundan bahsediyoruz deniz eskisi kadar kıramaz soğukları. Ab alanı aynı bu şekilde derinleşirse Karadenizde Şubatta gelen sistemde de sınırda kalırız. Hala umudum var , istediğimiz hale bürünebilir sabırla takip edelim.

• Great Khan hocam 240. saati nasıl yorumlarsınız?

Eps art arda veriyordu sistemleri ana çıktıda ayak uydurdu. 240. saat vade uzun endekslerdeki hareketlilik o sistemin kaderini belirler. Bu çıktıya göre nasibimizi alırdık ama az daha kuvvetli yükselse Azor 7 Ocak 2017 gibi sıcak sektörde kalma ihtimalimiz var. 2-3 güne o zamanın şartları da hafiften belli olmaya başlar.

• Mia orta Karadeniz için dusuncen ney kardeş

Orta Karadeniz D.Karadeniz'e göre daha şanslı bu sistem de soğuk Doğuya biraz törpülenerek gelsede Orta Karadeniz'de daha iyi durumda.

Kar kıyılarda var Örtü için net bişi diyemem beklentim hafifte olsa oluşacağı yönde

• Orta Karadeniz D.Karadeniz'e göre daha şanslı bu sistem de soğuk Doğuya biraz törpülenerek gelsede Orta Karadeniz'de daha iyi durumda.

Kar kıyılarda var Örtü için net bişi diyemem beklentim hafifte olsa oluşacağı yönde

saol toprak