Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • paralel nr yapmiş be öyle. Dogu karadeniz sahilde genellikle -6 -8 ler var. Bu durum yer seviyesi daha soguk olacagindan ozellikle aksamlari direk kar yagisina sebep olacaktir. Örtü de olusur. Şuandaki görüntü bu.

• arkadaşlar bu arada meteociel sitesi Trabzon gfs diyagramını 405m rakımdan alıyor. koordinatları değiştirerek 88m rakımdan diyagram alarak en doğru sonucu ulaşmaya çalıştım.kar ihtimallerinin nasıl değiştiğini göreceksiniz. alt. 405m yazan altitude yani rakımın ingilizce kısaltması.

gfs diyagramı

v6LG6z.gif

benim girdiğim koordinatlar sonucu oluşan diyagram

16kb6j.gif

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Kötü değil aman aman da değil ama serin bir döneme benziyor. Ecmf de düşük sıcaklık yüksek yağış tahmini verdi. Azor avrupaya bu kadar girmiş iken muhakkak yukardan bir şeyler inmeli...

• bazı kişiler varken asla manik yoksa bende burda mutluyum heyecanlı zamanlar geliyor bazıları bi kaç yorum bakiyor başka sayfadan yok gelmiyor yok etmiyor ne bu arkadas sorsan azor hangisi modelde bilmez ab nedir sibirya kutup yükseğini ama salla babam salla yapanlar çok şunlara az gfs paraleli göstersen 240 tan son saatlere kadar blokaj var sende görmüştürsün müthiş şeyler olabilir ama bazi insanlar bilmediği şeylere yorum yapıyorlar

• arkadaş bazı arkadaşlar modelden anlamiyor gelmiyor etmiyor diyorlar şaka gibi bazı kişiler sırf bu yüzden yazasım gelmiyor buraya giresunlu olsamda

işin garip kısmı 3 saatte bir gelmiyor diyip ardına geliyor diye yorum yazanlarda var bunlar daha enteresan değil mi ?

Modele göre değişmekte nesi herkes buraya yorum yazabilir paylaşım yapabilir bilgilerini aktarabilir ancak burada herkes birbirinin mesajları görüyor kimsenin karamsarlığını modelden modele dansöz gibi değişen yorumlarını okumak zorunda değil daha sistem 240 saate girmemişken her güncellemede farkı şeyler söyleyenler yüzünden bu arkadaşın serzenişte bulunmasını haklı görüyorum.

İnsan tahmin yapar derki ay sonu sistemini beklemiyorum burada kimse çıkıpta birşey diyemez.Modeller güncellendikçe bir geliyor bi gidiyor tarzı yorumlardan uzak kalalım ki izleyici modda ki arkadaşları bu platformdan soğutmayalım katılımını sağlayalım.

• bakın arkadaşlar bu akşam gfs ecwf muhteşem şeyler verirse acaba ne dicek bazı kişiler çok merak ediyorum gfs 28 inden sonra paralel gibi gösterirse bakalım ne dicek bazı kişiler burda model yorumlayan insanlara haksızlık saygisizlik geliyor bana bazı yorumlar gerçekten

• İNŞALLAH ay sonu birşeyler olurda insanlar keyiflenir. Zaten Yılbaşı Salı Pazartesi de tatil olabilirmiş haberde okudum iki günde hafta sonundan alsana dörtgün Cuma akşamından kar başlasa tadından yenmez

• arkadaş bazı arkadaşlar modelden anlamiyor gelmiyor etmiyor diyorlar şaka gibi bazı kişiler sırf bu yüzden yazasım gelmiyor buraya giresunlu olsamda

Dostum kim olduğunu açık açık yaz, bilelim kime ne söyleniyor. Kimseyi zan altında bırakmasın kimse. Bence doğru olan bu. Açıkça etiketle kim ise, söyle böyle böyle yapma olsun bitsin.