Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mendirek ve şamandıralarda ölçülen en yüksek sıcaklıklar perşembe günü:

En yüksek sıcaklıklar

Trabzon 28.1

Artvin 27.6

Rize 27.2

Samsun 27.0

Ordu 27.7

Giresun 26.1

En düşük sıcaklıklar

Artvin 25.0

Samsun 24.4

Giresun 24.3

Trabzon 24.2

Rize 23.6

Ordu 23.6

• Aksiyonu bol extrem bir sistem bizi bekliyor ilerde uzerinde cok konusacagimiz animsatacagimiz sistem olacak buyuk ihtimal hic bir sikinti olmadan atlatiriz ins bu arada haziran kari gormek isteyenler kacirmasin bu nafta sonunu derim

• Aksiyonu bol extrem bir sistem bizi bekliyor ilerde uzerinde cok konusacagimiz animsatacagimiz sistem olacak buyuk ihtimal hic bir sikinti olmadan atlatiriz ins bu arada haziran kari gormek isteyenler kacirmasin bu nafta sonunu derim

Artık bu hafta sonunu iple çekiyorum desem yeridir bu şekilde bu ayda gelen bir sistemin neler yapabileceğini tecrübe etmek hepimiz için değişik olacağı kanısındayım. Her ne olursa olsun öncelikle can kaybına yol acacak hiçbirşeyi görmemek en büyük dileğim. Mevlam yardımcımız olsun.

• trabzon akçaabat arasında bol oraj fırtına ve yağış görülecek süreç sonunda toplam yağışın beklenildiginin aksine kısa süreli şiddetli olabailir ancak toplamda 40-45 mm den öteye geçemeyecektir, aşırı yağış kütleleri deniz üstü geçerek dikkkat edilmesi gereken yorozun batısı arsin ve doğusudur trabzon akçaabat arasi da zaman zamam etkili yağış olacak ancak aşırı etkili extrem olmayacak. En az zararla atlatmak dileğiyle

• ecmwf sabah güncellemesinde rize açıklarında ab alanı öngörmüş gibi. bu etkili yağışın yomranın doğusuna özellikle rize artvin hattında olacağını gösterir. ben trabzon merkez olarak 10-30 mm arası yağış bekliyorum.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Daha geçen ki yağış da 65 kg yağış aldı Trabzon deniz'in ne yapabileceğini kimse bilemez bu kütleler güneyden değil 27 derecelik denizden gelecek. Kesin ifadeler nasıl kullanıyorsunuz anlamıyorum.

• ecmwf sabah güncellemesinde rize açıklarında ab alanı öngörmüş gibi. bu etkili yağışın yomranın doğusuna özellikle rize artvin hattında olacağını gösterir. ben trabzon merkez olarak 10-30 mm arası yağış bekliyorum.

Reis trabzon merkezde kaç mm bekliyorsun

• Daha geçen ki yağış da 65 kg yağış aldı Trabzon deniz'in ne yapabileceğini kimse bilemez bu kütleler güneyden değil 27 derecelik denizden gelecek. Kesin ifadeler nasıl kullanıyorsunuz anlamıyorum.

geçtiğimiz iki sistemin oluş ve karaya geliş şekli çok farklıydı.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• geçtiğimiz iki sistemin oluş ve karaya geliş şekli çok farklıydı.

Rüzgar faktörü vardı onu kabul ediyorum ama bu sistemde 500 hpa -20 iken rüzgar kuzey batılı olsa dahi o sistemleri geçeceğimizi düşünüyorum. Geçen de dedim bana 60-75 kg yeter ancak 100 kg ve üstü benim için felaket olur. Beklentim toplam 105-110 kg arası Trabzon için (tahminen)

• geçenki yaşanan sistem öncesi durum geniş tabloya baktığımızda hafta sonu yaşayacak olduğumuz durumun yarısı gibi görünüyor ancak bu demek degilki trabzon beşiri civarına yagan yağış kadar aynı bölge için etkili olacak, o tamamen farklı bir oluşumdu ,etkili yağış gecişi olacak ancak trabzon akçaabat civarı zaman zaman etkili olsada 25 mm 45 mm arası değişen ölçümler olur,aşırı yağışlar beşikdüzü ve batısı ile arsin civarı ve doğusunda ve biraz daha yüksek köylerde yaşanacak.

• Yarın gün boyu kısmen Ordu, Giresun ve Trabzon'un batı ilçelerinde şiddetli yağışlar hakim olacak. Akşam saatlerinden geceye kadar olan zaman diliminde Giresun'un iç doğu kesimleri ile Trabzon'un batısında yağışlar aralıksız olarak devam edebilir. Modellerin daha fazla yağış verdiği Rize ve Artvin'e nazaran Trabzon'un batısında daha ciddi yağışlar ve sonuçlar görebiliriz.

• Yarın gün boyu kısmen Ordu, Giresun ve Trabzon'un batı ilçelerinde şiddetli yağışlar hakim olacak. Akşam saatlerinden geceye kadar olan zaman diliminde Giresun'un iç doğu kesimleri ile Trabzon'un batısında yağışlar aralıksız olarak devam edebilir. Modellerin daha fazla yağış verdiği Rize ve Artvin'e nazaran Trabzon'un batısında daha ciddi yağışlar ve sonuçlar görebiliriz.

Rize Merkez de ne zaman başlar yağış