Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bırakın şubat'ı bu ülkenin mart ayında bile efsanevi sistemler aldığı zamanlar oldu butür efsanevi sistemler kendini önceden pek belli etmez ansızın beliri verir şubat ve mart ayını boş geçirecez demek bana çok saçma geliyor helede buyıl.ha biseyden anlamayan bilmeyen biri olsaydım bende derdim bu aylarda bahar gelecek 😀 ama malesef diyemiyorum eski tecrübelerime dayanaraktan görünen köy kılavuz istemez diyorum.fazlada bu tartışmanın içine girecek değilim zamanı gelince hepimiz enine boyuna oturup bir değerlendirme yaparız ılıkmı geçmiş soğukmu geçmiş😊biz burdayız elhamdülillah anlımız ak yüzümüz pak..

• Sakince model takibine devam Bazen kendime diyorum nerden kapıldım bu işe. Taaa ilk okuldan beri. Köydeyken havaya bakar bulutları takip ederdim bir an önce yapraklar sararsın dökülsün isterdim kış ayına girince sizinde bildiğiniz TRT nin önce tek sonra 3 günlük rapora bakardım tele tex. TRT hava durumunda ülkemiz Karadeniz üzerinden gelecek soğuk hava etkisine giriyor cümlesini duyunca evimiz köyde önünü gören hakim yakada karşı tepe üzerinde sis şeklini alan bulutları kollardım diğer yandan dökülmeyen karayemiş ağacı yapraklarına bakardım denizde. Esmesini beklerdim ordan anlardım. Önce lodos eserdi onun lodos olduğunu bilmezdim ama kar öncesi sıcak rüzgar olduğunu bilirdim. Ve efsane Karadeniz rüzgarı başlayınca mutluluktan evin bir o camı bir bu camı koşardım. Önce sis bastırırdı çisenti yağardı artık kalın yağsın diye beklerdim halbuki önce alt seviye bulutu gelirdi radar yok nerden bilebilirdim neyse bir an önce uyuyup yarın süprizle uyanmak isterdim. Süprizi görünce sevinçten dört köşe olurdum Böyle işte

• Gelecek olan herhangibir sistem son 5 gün kala nasılda kıvırıp gelmiyorsa ocak ayından 13 gün daha varken ve sıcak tarafta kalacagız derken bakmışsınızki bir anda kar fırtınasının icinde kalmışız.onun içindirki kimse demesin ki kar sezonu bitti veya karlı günler pek yakında siz siz olun kış mevsiminin her türlü halinin zevkini cıkarmaya çalışın.benden söylemesi.

• yasin hocam şiir gibi anlattın biran duygulandım valla eski anılarım canlanı verdi gözümde😊😊eline sağlık.mum ışığında ders çalıştığım üşüyünce ateşi harladığım günler geldi aklıma 😏😏😏

• aslında burada olmak güzel birduygu birnebzede olsa yaşamın dertlerinden sıkıntılarından uzaklaşı veriyo insan😊keşke tek derdimiz kar kış olsa keşke😏😏😏😏😏negüzel olurdu..herkese hayırlı geceler dilerim bol karlı ve o özlenen sistemler bizlerle olsun..

• Gereksiz bilgi köşesi :)

-İlk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek.

-İkinci cemre 26-27 Şubat'ta suya düşecek.

-Üçüncü ve son cemre ise 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek.

İlk cemreye bir ay kadar bir süre kaldı.

• Rizede merkeze yakın 600 rakımda yarım m kar yağdı kardeşim gitti resimler onun telefon da atamadım buz da var. Demekki bölgemizin kıyıya yakın 500 m üstü efsaneyi bizde kestaneyi gördük

• Sakince model takibine devam Bazen kendime diyorum nerden kapıldım bu işe. Taaa ilk okuldan beri. Köydeyken havaya bakar bulutları takip ederdim bir an önce yapraklar sararsın dökülsün isterdim kış ayına girince sizinde bildiğiniz TRT nin önce tek sonra 3 günlük rapora bakardım tele tex. TRT hava durumunda ülkemiz Karadeniz üzerinden gelecek soğuk hava etkisine giriyor cümlesini duyunca evimiz köyde önünü gören hakim yakada karşı tepe üzerinde sis şeklini alan bulutları kollardım diğer yandan dökülmeyen karayemiş ağacı yapraklarına bakardım denizde. Esmesini beklerdim ordan anlardım. Önce lodos eserdi onun lodos olduğunu bilmezdim ama kar öncesi sıcak rüzgar olduğunu bilirdim. Ve efsane Karadeniz rüzgarı başlayınca mutluluktan evin bir o camı bir bu camı koşardım. Önce sis bastırırdı çisenti yağardı artık kalın yağsın diye beklerdim halbuki önce alt seviye bulutu gelirdi radar yok nerden bilebilirdim neyse bir an önce uyuyup yarın süprizle uyanmak isterdim. Süprizi görünce sevinçten dört köşe olurdum Böyle işte

Yasin hocam lodosu bilmemen normal ama kibleyi bilmrlisin^^

• Yasin hocama kestane dediniz olumsuz yorum yapıyor diye saldırılar oldu ama adam King. Ne dediyse doğru çıktı. Bravo.

Yasin bir kışla tüm dedikleri yanlış çıksada bölgeyi bilen iyi tahmincilerden olmaya devam edecekti. Saldırı demeyelim biz görüş ve fikir ayrılıklarını telaffuz etmeyi başaramadık.

• AO sistemin gücünü NAO sistemin yönünü belirlemede kullanılmalı. AO ne kadar aşırı negatif olursa güneye o kadar şiddetli soğuk inme potansiyeli artar. Tahmincilikte altın kuralım kutuplardaki güçlü yüksek hakimiyetinde ve güneydeki uygun sinoptik desenle destekli gelen sistemler efsane adayıdır. Geçmişte olduğu gibi göllerimizi dondurma potansiyeline sahiptir. Doğrusunu konuşmak gerekirse uzun yıllardır ülkecek efsane bir sistem alamıyoruz. Bu sene potansiyel vardı ve halen devam ediyor.