11-13 Aralık Gıdım Gıdım Sistemi ( İstanbul Örtü Alır mı?)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso Güneye vermesi sahil kıyısı olan benim gibi konumdakiler için DEK mekanizmasının devreye gireceği anlamını taşır mı ? Yoksa siklon sayesinde mi olacak?

bu tür sorulara inanın net cevap vermek çok zor , 28 şubat gecesi süpriz Marmara dek’leri görmüştük de biraz rahatlamıştık , 12 Aralık gecesi olasılıklar özellikle Boğaz hattı ve Anadolu yakası için sözkonusu , Karadeniz de Marmara da çalışabilir , yada siklondan kopmuş geç bir kütlecik bile bizi sevindirebilir

• Yeni bir 21 Aralık 2012 veya yanlış hatırlıyor olabilirim tarihi 12 Ocak 2015 niye olmasın? :) Bu 2015'dekinde Çamlıcadaydim güzel lapa lapa yağmıştı modeller yağışın çoğunluğunu yağmur veriyor iken lapa lapa kar yağıp örtü bile yapmıştı Çamlıca'da

• İstanbul’da ağaçlarda nerdeyse yaprak kalmadı

Bu neyin habercisi acaba

Gerçekten modellerden , ondan bundan bağımsız soruyorum

Bu hafta olağanüstü hızla yapraklar döküldü , hadi gel de doğanın dilini bu sistem ve sonrası için hayra yorma 😀

• İstanbul’da ağaçlarda nerdeyse yaprak kalmadı

Bu neyin habercisi acaba

Gerçekten modellerden , ondan bundan bağımsız soruyorum

Bu hafta olağanüstü hızla yapraklar döküldü , hadi gel de doğanın dilini bu sistem ve sonrası için hayra yorma 😀

hocam son gelen 2 sistem özellikle son sistemde poyraz oldukça güçlüydü neredeyse bütün yaprakları döktü ağaçlardaki. Bence artık kışa hazırız diyorlar:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu sistem bana 12 Ocak 2015'i hatırlatıyor.O da İzlanda kökenliydi.Islak kar yağmıştı hatta Pendik'te o ıslak karlar önce tutup sonra erimişti ve karayolunu sel basmıştı.Hızlı ve öfkeli bir sistem olabilir.Umarım İstanbul olarak ilk kar tanelerini görürüz artık.

• Yeni bir 21 Aralık 2012 veya yanlış hatırlıyor olabilirim tarihi 12Ocak 2015 niye olmasın? :) Bu 2015'dekinde Çamlıcadaydim güzel lapa lapa yağmıştı modeller yağışın çoğunluğunu yağmur veriyor iken lapa lapa kar yağıp örtü bile yapmıştı Çamlıca'da

şu an daha iyi durumdayız hocam

Allah ne takdir ederse başımızın üstünde 6bdd0ec43d03f5dd3c4e0e.png

• benim anlamadığım sisteme daha 72 saat varken , İstanbul’a kesin kar yağmaz diyenler ne amaçlıyor

Meteoroloji hesap makinası bilimi değildir

Biz çok az olan olasılık aza çıkar mı diye bu sistemin gıdım gıdım artmasını öngörerek ve izleyerek buralara geldik

Çok azdan , aza terfi ettik

Sistem ta Londra’dan İstanbul Sofya arasına oturdu

Tadını çıkarmamız lazım

Şimdi az olan olasılığı makul bir olasılığa çekmek neden olmasın

• Önemli olan bize yansıması. -40 olup kar yağmayacağına -30 olup kar yağsın.

o ayrı birşeyde 500 hpa önemli bir veri, 850 hpa da -10 -12 leri görürsünüz ama 500 hpa nız iyi değilse istediğinizi yapın doğru düzgün yağış olmaz. Bunuda göz önünde bulundurmak lazım

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN