İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Ecm toplam yağış haritası.Afyon ne kadar kötü durumda.Diğer yerler iyi kötü alacak 20-40 mm. Antalya il geneli ciddi yağışlarla karşı karşıya 75-150 mm. Yağış bekleniyor ortalama.

• Ecm toplam yağış haritası.Afyon ne kadar kötü durumda.Diğer yerler iyi kötü alacak 20-40 mm. Antalya il geneli ciddi yağışlarla karşı karşıya 75-150 mm. Yağış bekleniyor ortalama.

Nasıl yb dir arkadaş ya en yağışlı aylarımızı yedi.

• Arkadaşlar yanılmıyorsam Haziran 2015 civarı Afyon-Uşak civarı şiddetli yağış uyarısı almıştı. Hatta haritada pembeye boyandığını hatırlıyorum. Yağış alamadıkça eski sistemler aklıma geliyor galiba

• Arkadaşlar yanılmıyorsam Haziran 2015 civarı Afyon-Uşak civarı şiddetli yağış uyarısı almıştı. Hatta haritada pembeye boyandığını hatırlıyorum. Yağış alamadıkça eski sistemler aklıma geliyor galiba

O beklenen kadar olmamıştı.Ama gene de 23-24 mm. almıştık diye hatırlıyorum.Asıl yağış 7 Haziran akşam seçim günüydü dağları yuta yuta geliyordu 38,6 mm. Sonraki gün 8 Haziran öğlenden ikindiye kadar çok güzel yağış almıştık.Bölge istasyonu 27,9 mm. almıştı.2015 Haziran yağış açısından çok iyiydi totalde 170,5 mm. almıştık.2015 hem kar hem yağış açısından efsanedir.:)--:)--

7 Haziran 2015:

• Diagramme GEFS

Antalya Diyagramı. Modeller ısrarla veriyor.Yarın öğlenden itibaren Pazartesiyi salıya bağlayan geceye kadar şiddetli yağış riski var.Sel ve su baskınlarına karşı DİKKAT!!!

• SnowPaladin03 kardeşim muğla coşuyor gördün mü? Ula helikopter pisti muğla merkeze yakındır, 140 mm devirdi bugün fena rakam.

Klasik abi. Menteşe yöresi bizimde az yağış almamızın sebebi o yöre. O yöre olmasa çok daha fazla yağış alırdı Afyon. Yarın pazartesi-salı yağışımız gözüküyor inşaAllah 20 mm'yi aşabiliriz. ECM'nin ana senaryo ortalamaya göre hep yarısı kadar yağış veriyor.

• Klasik abi. Menteşe yöresi bizimde az yağış almamızın sebebi o yöre. O yöre olmasa çok daha fazla yağış alırdı Afyon. Yarın pazartesi-salı yağışımız gözüküyor inşaAllah 20 mm'yi aşabiliriz. ECM'nin ana senaryo ortalamaya göre hep yarısı kadar yağış veriyor.

Dağlardan dolayı mı hocam merak ettim de

• Klasik abi. Menteşe yöresi bizimde az yağış almamızın sebebi o yöre. O yöre olmasa çok daha fazla yağış alırdı Afyon. Yarın pazartesi-salı yağışımız gözüküyor inşaAllah 20 mm'yi aşabiliriz. ECM'nin ana senaryo ortalamaya göre hep yarısı kadar yağış veriyor.

Bol ormanlık ve denizin hemen dibinden yükselen dağlar mevcut haklısın. Ama harika bir yöre ben çok severim :)

İnşallah 20 mm yi aşarız kardeşim kuruduk artık, artık kar yağışları başlasa iyi olacak ama ufukta yok bir şey.

• Bol ormanlık ve denizin hemen dibinden yükselen dağlar mevcut haklısın. Ama harika bir yöre ben çok severim :)

İnşallah 20 mm yi aşarız kardeşim kuruduk artık, artık kar yağışları başlasa iyi olacak ama ufukta yok bir şey.

Geçen kış daha iyi gibiydi diyagramlara yansımaya başlamıştı sistemler. Sonbahara bakarsak kötünün iyisiyiz karda da siftah yaptık. Bakalım inşaAllah kuraklığa faydalı gelecek yağışlar alabiliriz önümüzdeki 3 gün.

Uşak hafiften başladı yağışa.

• Dağlardan dolayı mı hocam merak ettim de

Evet 4-5 tane sırdağ var maalesef.Denizli ve Afyon'un yağışını en çok azaltan faktördür o yüzden çok hoşlanmam o cağrafyadan.Aydın-İzmir'de ki gibi dik uzansa dağlar bak sen gör cümbüşü ne yağışlar alırdık. Özellikle Denizli.Ama Denizli zaman zaman kışın ciddi miktarda yağış alabilen bir yer BKNZ:2012 ocak ayı 300 mm. yağış almış onun 100 mm'sini 10 ocakta almış.

• Evet 4-5 tane sırdağ var maalesef.Denizli ve Afyon'un yağışını en çok azaltan faktördür o yüzden çok hoşlanmam o cağrafyadan.Aydın-İzmir'de ki gibi dik uzansa dağlar bak sen gör cümbüşü ne yağışlar alırdık. Özellikle Denizli.Ama Denizli zaman zaman kışın ciddi miktarda yağış alabilen bir yer BKNZ:2012 ocak ayı 300 mm. yağış almış onun 100 mm'sini 10 ocakta almış.

E hocam o kadar dağ delip tünel yapıyorduk dağları yıkamıyor muyuz : D Şaka bi yana mükemmel olurdu dediğiniz gibi

• Ah Bi Amerika gibi düzlük olacaktık ne güzel orajlar, karlar alırdık. Ne cape sokulabiliyor ne nem. #toroslaryikilsinyerineotelyapilsin (!)

O zamanda bu kadar soğuk olamazdık ılık hava çok rahat sokulurdu.Yağışla soğuğu çakıştırmakta sıkıntı yaşayabilirdik.Ama Dağlar dik uzansa çok daha iyi olurdu gene de bir şekilde kar alırdık.^^