Türkiye'de Kasırga İhtimali: "Kırbaç"

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Meteorolojik Uyarı

Tarih: 28 Eylül 2018 CumaSaat: 12:55Uyarı No: 664Uyarı Kodu: Acil

30.09.2018 Pazar günü Ülkemizin Batı Kesimlerinde Şiddetli ve yer yer Aşırı Yağış Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, 30.09.2018 Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor. Bu sistemle birlikte Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul’da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) , Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Tropik fırtınanın yön şiddet ve etkileyeceği alan konusundaki olası değişiklikler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncel tahmin ve uyarılarından takip edilmelidir.

Başlama-Bitiş Zamanı

30.09.2018 01:00-01.10.2018 09:00

Hadisenin Şiddeti

Aşırı Yağış

Oluşması Muhtemel Riskler

Sel - Su Baskını - Yıldırım - Ulaşımda Aksamalar

Alınabilir Tedbirler

Sellerden Korunma Yöntemleri | Yıldırımdan Korunma Yöntemleri | Fırtınadan Korunma Yöntemleri

Uyarı Yapan Merkez

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi

Yağış Şiddeti Sınıflandırması

Hafif Yağış

1 - 5 mm

Orta Kuvvette Yağış

6 - 20 mm

Kuvvetli Yağış

21 - 50 mm

Çok Kuvvetli Yağış

51 - 75 mm

Şiddetli Yağış

76 - 100 mm

Aşırı yağış

100 mm üzeri

• arkadaş bu nedir ya istanbulda oturan en çok istanbulu vurur aydında oturan en çok aydını çanakkalede oturan en çok çanakkeleyi diyor kasırgayı mı kıskanıyonuz anlamadım ki

Hocam zaten gireceği yerleri yıkar diyeyim güç kaybede kaybede gelecek marmaya marmara denizinden güç alır ise bilemem ama izmir muğla çanakkale antalya buralar ciddi sıkıntılar yaşayacaktır

• İzmir Büyükşehir Belediyesi şu an çalışmalara ciddi anlamda başladı.

"İzmir’de Türkiye’nin batı sahillerini etkileme ihtimali bulunan fırtına ile ilgili tüm birimler alarma geçerken, oluşturulan kriz masası ile koordinasyon merkezi harekete geçirilerek kent 7/24 kameralarla gözetim altında tutuluyor. Ege'de yıkıcı etkileri olabilme ihtimali bulunan tropikal fırtına nedeniyle tüm birimler teyakkuza geçti. İzmir Ulaşım Merkezindeki (İZUM) koordinasyon merkezi de olağanüstü duruma geçti. Merkezde hummalı bir çalışma yürütülürken, kameralarla gece gündüz kent gözetim altında tutulacak."

Şu an riskli ağaçlar çelik hasırlarla sabitleniyor.

• İzmir Büyükşehir Belediyesi şu an çalışmalara ciddi anlamda başladı.

"İzmir’de Türkiye’nin batı sahillerini etkileme ihtimali bulunan fırtına ile ilgili tüm birimler alarma geçerken, oluşturulan kriz masası ile koordinasyon merkezi harekete geçirilerek kent 7/24 kameralarla gözetim altında tutuluyor. Ege'de yıkıcı etkileri olabilme ihtimali bulunan tropikal fırtına nedeniyle tüm birimler teyakkuza geçti. İzmir Ulaşım Merkezindeki (İZUM) koordinasyon merkezi de olağanüstü duruma geçti. Merkezde hummalı bir çalışma yürütülürken, kameralarla gece gündüz kent gözetim altında tutulacak."

Şu an riskli ağaçlar çelik hasırlarla sabitleniyor.

Bizim oturduğumuz evin tam önü açık alan. Geçen ki rüzgarda bile ağaç sürekli pencereye sürttü. Bunu bildirmek için nereye ulaşmak gerekli.

• Merhaba kasırgaya karşı alınması gereken önlemleri az çok internette ve mgm sitesinde okudum ancak balkonlardaki çanak antenler, enlemesine duran doğalgaz kombileri bacaları ne olacak? Böyle şiddetli bir kasırgada doğalgaz bacaları da kırılırsa biz ne yapmalıyız? Evin camlarının kırılma ihtimaline karşı alabileceğimiz önlemler var mı? Bu tür kasırga sonrası yangınlar ya da ev içi su taşmaları görülür mü? Önlem alma konusunda sadece 2 mesaj gördüm forumda detaylı olarak ancak yine de korkuyorum, elimizden gelecek her türlü önlemle ilgili lütfen bizi bilgilendirir misiniz?

Teşekkür ederim.

Hocam camların kırılmasına karşı en ideal şey güvenlik cam filmi. Ama sen kendin yapmayacaksan biraz geç bunun için.

• Mgm'nin acil uyarı vermesinde asıl sebep sabah güncellenen Ecmwf'nin bölge için resmen afet tablosu çizmesi yatıyor.Artık bu saatten sonra alınacak her geç tedbir bir nevi kumar oluyor arkadaşlar.Gfs rotayı değiştirip yağışı azaltsa bile bir sonraki güncelleme de tekrar değiştirebiliyor. Ecmwf ise son güncellemesinde batı kıyıları için 250 mm civarı yağış öngörüyor.Bu aşamadan sonra vakit yaklaştığı için adım adım doğru yorumlayarak gitmemiz lazım.Her güncelleme de farklılık oluyor bu sebeple muhtemel rotada olan İzmir,Muğla,Çanakkale,Balıkesir,Tekirdağ,Kırklareli ve İstanbul da oturan vatandaşlarımızın bu sistem de fırtına ve aşırı yağışa karşı gerekli önlemlerini almaları gerekmektedir.Can ve mal kaybını minimuma çekmek için gelsin yada gelmesin önlem almak şart olmuştur artık.

• bu arada mgm nin verdigi ruzgar hizini hamleli olarak algilamayalim verilen km/h surekli esen bicimde verilmistir. Hamleli anlarda bunun uzerine 20-30 km/h daha ekleyiniz. Ayrica bu yil mgm nin zamanlamasi oldukca yerinde gercege yakin sekilde..tebrik edilmeli.

• Rota belirli periyotlarla güncelleniyor arkadaşlar.İzmir tehlikeyi atlattı yada Çanakkale tehlikeyi atlattı diyemiyoruz.Her güncelleme de farklı durumlar ortaya çıkıyor.Bize göre bu saatten sonra muhtemel rotadaki her il de tedbir alınmalı.Bu saatten sonrası artık kumar oynamak oluyor.