Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şubat kalırmı bilmem ama kalırsa da hemen başı gibi bir sinyal veriyor modeller evet sistemler batıya çalışıyoruş gibi ama sanki beklenen ölçüde gelmeyecekmiş gibi iki akşamdır bilmem siz ne düşünüyorsunuz

• Bu sene gerçekten tuhaflık var. Beklenen sistem isteneni vermiyor, sürpriz sistemler ise (olası 18 ocak) daha aksiyonlu oluyor. Şubata kadar dayanın dostlar.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• şu modellerde öyle görüntüler var ki insanın canını sıkıyor,o görüntülerin düzelmesi de öle 3-5 günde olmaz...hani şu basınç şurada olsa şuradan gelir denebilecek durumlar da yok...öyle kısır bir yerleşim var modellerde...

• sunulan her model bizim için olumsuz olunca kötü çıktı dememiz doğaldır. Böyle diye diye sert bir sistem indirecegiz okeys13123 17 şubata kadar sibirya desteği olur mu bilemem ama azor destekli polar atak gelecek soğuğu bayağı iyi olursa tadından yenmez çünkü karadeniz sıcak. Yığarız en az 40 cmleri kapıya .

• kışın göbeğinde kışa hazirlik haftasi gibi.Yağmur kar kky olan son ocak 10 gun yaşayacağız.Inanıyorum bu hazırlık haftasından sonra d. D.karadeniz bölgemize bizi tatmim edecek bir polar atak inecek .bu hazirliktan ben bunu cikariyorum.eger sert bir sistem alsaydık ocak son hafta yani sahillere sağlam bir örtü olsaydı işte o zaman şubat beklentim olmazdı.ama sert bir sistem almadığımız için ocak son hafta tatmin etmeyecek soğuma ile kışa hazırlıktır görün bakın peşinden sağlam bir sistem inecek en geç şubat 17 ye kadar

• zaga seni böyle umutlu görmek güzel :D genel olarak bölgemizde kış kışın ikinci yarısı yaşanır geldik ikinci yarıya bakalım hayırlısı inşallah bol karlı güzel sistem yada sistemler alırız

• İleriye dönük görüntüler güzel. Bakalım ne çıkacak bahtımıza. Dün akşam modellere bakmadım bile o derece canımı sıktı bu kış. Birkaç gün sonra güzel görüntüler yansır o zaman bakarız ama sonu nere varır bilemiyorum. Bu senenin trendi ıskalamak..

• dünde demiştim sanki batıya gelen sistem gücünü azaltmış diye şuanda gelen modellerde öyle gösteriyor bir son dakika golu dahamı geldi dersiniz

• @Ozzie Windy; GFS,ECMWF ve ya ICON modelini baz alarak hazırlanmış bir site.Saydığım modeller ne kadar güvenilir ise bu sitede o kadar güvenilir.
    Ancak o kadar yüksek çözünürlük model piyasada şuanda yok.Sokak sokak kar miktarı haritası hazırlayamaz.Harita hazırlanırken kıyı,dağ,ova ayırt etmeden gelişigüzel hep içine katmış kar haritasında.Kar haritasına bakmaya değecek bir site değil.Yanıltır.

Rüzgar yönleri, basınç alanları anlama, vs. diğer meteorolojik terimleri anlayıp kavramanıza yardımcı olacak site olarak kullanılabilir.

• @Ozzie Windy; GFS,ECMWF ve ya ICON modelini baz alarak hazırlanmış bir site.Saydığım modeller ne kadar güvenilir ise bu sitede o kadar güvenilir.
    Ancak o kadar yüksek çözünürlük model piyasada şuanda yok.Sokak sokak kar miktarı haritası hazırlayamaz.Harita hazırlanırken kıyı,dağ,ova ayırt etmeden gelişigüzel hep içine katmış kar haritasında.Kar haritasına bakmaya değecek bir site değil.Yanıltır.

Rüzgar yönleri, basınç alanları anlama, vs. diğer meteorolojik terimleri anlayıp kavramanıza yardımcı olacak site olarak kullanılabilir.

son gfsye gore kiyida kar varmi sogugu biraz daha sokuyo sanki bize dogrumudur