Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Baktığımızda hayatın başlangıcı başlı başına bir mucizeden ibarettir. Sıcaklık anomalileri bir yana basınç anomalileri daha da çarpıcı görüntüler veriyor.

• Baktığımızda hayatın başlangıcı başlı başına bir mucizeden ibarettir. Sıcaklık anomalileri bir yana basınç anomalileri daha da çarpıcı görüntüler veriyor.

Hocam bu ılık günlerden ne zaman kurtulabilirşz trakya olarak? Son bir kar görme şansımız varmı? 22 aralıkta azda olsa kar gördük sonrası için çok umutluydum ama olmadı

• 13 Şubat tarihinden itibaren değişen basınç yerleşimleri Doğu Avrupa, Balkanlar ve Karadeniz havzası için umutvari görünüyor. @Efsane-Semih e ortaya koymuş olduğu senaryolarinda katılıyorum. Batı Sibirya eğer merkezini Hazar'in güneybatısına taşıyabilirse muhtemelen Güney İskandinavya ile birleşecektir. ULL + Doğu Akdeniz tepki AB si bu durumda oluşabilir, bu şartların gerçekleşmesi ay ortasını birkaç gün geçebilir. Bu YB birlikteliği sonucu oluşan YB'in kuvveti olduğu kadar kuzeydoğu güneybatı yönünde olması da önemli. Eğer Batı Sibirya pasifize olur da güney iskandinavya yükseği güçlenirse polar atak oluşması olasılığı daha muhtemel görünüyor. Şahsi görüşüm eğer Batı Sibirya pasifize olmazsa güney iskandinavya yükseği nin indirecegi polar atak da o kadar güçlü olmayacaktır. Haftaiçi takibimize yorumlarimizla devam edeceğiz.

• Geçtiğimiz Pazar günü yapmış olduğumuz analiz ile uyumlu bir çıktı görüyoruz. Tam da belirtmiş olduğumuz mantık silsilesi içinde gelişen ve yükselen basınç değerleri Arctic bölgedeki kuvvetli soğuk havayı Baltık coğrafyası üzerinden Ukrayna Romanya hattına doğru indiriyor. Takibe devam, kısa vadede takip edilecek en önemli değişken orta Avrupa üzerindeki kararsız hava koşullarının değişerek 1030 MB ve üzerinde bir YB alanı oluşturması ve izlandayi bloke etmesi. Bu gerçekleştiği takdirde sistemin girişine 144h dahi kalsa size eldiveni bereyi kızağı hazırlayın mesajı vereceğim.

• Geçtiğimiz Pazar günü yapmış olduğumuz analiz ile uyumlu bir çıktı görüyoruz. Tam da belirtmiş olduğumuz mantık silsilesi içinde gelişen ve yükselen basınç değerleri Arctic bölgedeki kuvvetli soğuk havayı Baltık coğrafyası üzerinden Ukrayna Romanya hattına doğru indiriyor. Takibe devam, kısa vadede takip edilecek en önemli değişken orta Avrupa üzerindeki kararsız hava koşullarının değişerek 1030 MB ve üzerinde bir YB alanı oluşturması ve izlandayi bloke etmesi. Bu gerçekleştiği takdirde sistemin girişine 144h dahi kalsa size eldiveni bereyi kızağı hazırlayın mesajı vereceğim.

hocam elinize saglik ama iki hocamizda kafasinda bitirdiler bu kışı ve sizin umudunuzu yitirmediginizi gormek bizleri mutlu ediyor . Ki zaten supriz bekliyoruz.

• 13 Şubat tarihinden itibaren değişen basınç yerleşimleri Doğu Avrupa, Balkanlar ve Karadeniz havzası için umutvari görünüyor. @Efsane-Semih e ortaya koymuş olduğu senaryolarinda katılıyorum. Batı Sibirya eğer merkezini Hazar'in güneybatısına taşıyabilirse muhtemelen Güney İskandinavya ile birleşecektir. ULL + Doğu Akdeniz tepki AB si bu durumda oluşabilir, bu şartların gerçekleşmesi ay ortasını birkaç gün geçebilir. Bu YB birlikteliği sonucu oluşan YB'in kuvveti olduğu kadar kuzeydoğu güneybatı yönünde olması da önemli. Eğer Batı Sibirya pasifize olur da güney iskandinavya yükseği güçlenirse polar atak oluşması olasılığı daha muhtemel görünüyor. Şahsi görüşüm eğer Batı Sibirya pasifize olmazsa güney iskandinavya yükseği nin indirecegi polar atak da o kadar güçlü olmayacaktır. Haftaiçi takibimize yorumlarimizla devam edeceğiz.

Loading...

• hocam cok bekledik sansimiz nekadar

144h'e girdiği takdirde %85 evet yanlış duymadınız. Böyle sistemler kararlı hava basınç koşullarının oluşturduğu ve jet akımlarının yollarının öngörülebilir olduğu sistemlerdir. O yüzden yarın akşam hem GFS hem de ECMWF çalıştırmalarını dikkatle inceledikten sonra bazı açıklamalarda bulunacağım. Kafamdaki bir iki şüpheli / gri nokta dışında ben aslında sistemi şu anda çeşitli farklı senaryolarda yaşıyorum diyebilirim.

• Benim icin ilk etapda gfs-ecmwf mutabakatindan ziyade hocalarimizin mutabakati onemli.o da saglandigina gore gerisi alemlerin rabbinin takdiri.

• @wildleo1907 değerli hocam sizin bakış acınız farklı bence siz daha iyi bilirsiniz rabbim utandırmasın inşallah dediginiz gibi 144h'e girer de kendimize geliriz sizce gelme ihtimali % kaç hocam ufak bir tüyo verirmisiniz birde gri nokta disinda dediniz 8|

• Yaklaşık 10 gün önce yazmış olduğum yukarıdaki yorumumda iki ayrı tip sistem bekliyorum demiştim lakin herşeyin 1030 luk YB'nin Orta Avrupa ve İskandinavya hakimiyeti ile başlayacağını belirtmiştim. Neredeyse koca bir kış bizi sıcak ılık tarafta bırakan patern yarın değişiyor. Benim için kış yarın başlıyor. Tövbe haşa değil üç cemre 5 tane Emre düşse bu durum geçmişte de olduğu gibi kar yağmasına engel değildir, olmayacaktır da... Şurada üç beş yıla kadar içine girmemizin olası olduğunu düşündüğüm mini buzul çağı için şu günler hattı zatında kışın tam da ortası olarak kabul edilecek ne de olsa... :yes:

• Benim icin ilk etapda gfs-ecmwf mutabakatindan ziyade hocalarimizin mutabakati onemli.o da saglandigina gore gerisi alemlerin rabbinin takdiri.

Biz @Efsane-Semih ile o mutabakatı neredeyse 10 gün önce sağlamıştık, yukarıdaki yorumlarımda bulabilirsiniz... Rahat olun, takdir elbette Yüceler Yücesi Allah'ındır...

• @wildleo1907 işte bu habere ateş edilir hocam sen çok yasa emi allah nice kışlar nasip etsin uzun uzun ömürler versin aminin 8) 8) 8) 8) hava-kars323 uzays3271653126 hava-kars323 :gun_bandana: :gun_bandana: mesaj alındı hocam tesekurler

• @wildleo1907 değerli hocam sizin bakış acınız farklı bence siz daha iyi bilirsiniz rabbim utandırmasın inşallah dediginiz gibi 144h'e girer de kendimize geliriz sizce gelme ihtimali % kaç hocam ufak bir tüyo verirmisiniz birde gri nokta disinda dediniz 8|

@karbulutu bu akşam bunu söylersem yarın akşamın bir manası kalmaz, kaldı ki yarınki sinoptiği görmeden bir şey söylemek istemiyorum. Gri nokta var ama 144h dan geriye doğru saymaya başlarsak o griliklerin kar beyazlığa dönüşeceğini düşünüyorum ve umuyorum.