İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • skew t haritasını iyi güzel atıyorsunuzda insan 3-5 cümle ile açıklar bu değer böyle olursa şu olur bu renkler birleşirse şöyle olur diye

• berkay_tuku engin bilgilerinle bizi bilgilendirebilirsin sistemle ilgili?

xsonerx skew-t diagramının yanında bazı değerler var, amacımız kimseyi yargılamak değil ancak internete skew-t yazınca belli başlı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca forumumuzun arşiv kısmında da yararlı konular var buralara da bakabilirsiniz. Eğer skew-t ile ilgili bir anlatım bulamazsanız bu konuyla ilgili yönetimle konuşup bilen birisinden örneğin siberiantigerdan bunu isteriz oda açıklama yapar.

Sorunuza cevap olarak cape değerleri 1000 lerin üstüne çıkıyor buda havada sağlam kararsızlık var demek lifted indexte -4 ile -6 arasında buda oraj oluşumu için güzel bir değer.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Sayın Baybars abinin paylaştığı Skew-T grafikleri için teşekkür ederim, grafiklere göre 1-2 birşey yazmak istedim.

Yarın ;

LI değeri -5, -6'ya kadar iniyor, büyük kararsızlık mevcut, oraj için bu değer yeterli.

K değeri de 34-35 civarında, bu da oraj için iyi bir değer.

TT değeri de 50-53 bandında görünüyor. Bu da oraj için iyi bir değer.

CAPE değeri ise 1400'lere yaklaşıyor, bu da oraj için yeterli görünüyor fakat iri bir dolu yağışını desteklemiyor.

Yarın öğleden sonra şiddetli oraj görülebilir, yanına ufak taneli dolu da zaman zaman eşlik edebilir fakat havaforum tahminine katılarak iri taneli dolu beklemiyorum. Umarım zarar-ziyansız bir gün olur.

Çarşamba gecesi daha farklı duruyor, daha şiddetli hava durumları yaşanabilir.

Cümleten hayırlı geceler..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Vintersaga kesinlikle şuan için çarşamba akşamı-gecesi daha riskli, yarın daha çok trakya için risk mevcut aslında

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil Kesinlikle abi, CAPE Trakya tarafında 1500'ü aşıyor. Umarım cümleten kazasız-belasız bir gün olur.

Şehrimiz adına da hareketli günlerdeyiz. Bu sene bakalım neler göreceğiz..

Oraj güzel ancak dolu vs umarım fazla görmeyiz. Salı Trakya Çarşamba bizim için riskli bakalım,tam süreci haziran, temmuz ayı ile beraber sıcaklar iyiden iyiye çullanır üstümüze...

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• slm aleyküm kardeşlerim özlemişim buraları uzun zamandır girmedim işlerden dolayı maşallah site içerik herşey değişmiş sezona bomba gibi girecez inşallah kusura bakmayın buraya yazdım henüz alışamadım yeni uygulamaya