Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ve az önce açıklanan güncelleme ile Gfs de mjo çizgisinde ECM nin dediğine geldi , ne demiştik sabah ” ; Aralık ayı mjo kralı ECM olacak

Peki sadece mjo diyagramı yeterli mi

Tabiki hayır , önemli olan o veri ve faz filtrasyonuna tabi döngüyü okuyarak ve bunun PV etkileşimini hesaplayarak sinoptik yorumları

Şimdi hayırlı bir süreç umuduyla diyelim

bundan tam 25 gün önce yani 2 Aralık günü Aralık ayı MJO kralını ilan etmiştim

Hem de yabancı yorumculardan “intihal, kopya , yardım” şu bu almadan

Önemli olan taklitçi olmamak , kendi tezlerini geliştirmek

Bu cümlelerimizi okuyup okuyup kendinin gibi sunanlar komik duruyor

Bazısı Gfs, Bazısı Ecm , bazısı Jma, hatta Bazısı Bom mjo’suna bakar , ama biz Ecm kazanacak dedik ve Aralıktaki bu öngörümüzü bazıları yeni farketmiş.

Eğer Amerikan İngiliz meteorolog taklitçiliği yapsam onlar 11/13 ve 19/20 de bizi ılık gösterirken ben bağıra bağıra sistem geliyor demezdim

Mesele Mjo diyagramı değil onu yorumlayacak TAHMİN başarısı

Çok şükür GGS zaferleri kazandık

Bazıları haset etse de bu bir hakikat

Şimdi 31/2 ve 3/5 dönemi peşpeşe iyi gelecek ve en önemli tezimiz olan Adım Adım Nirvana ve Zafer tezi gerçekleşecek inşaAllah

Bilime ve HF sinerjisine destek verenlere ne mutlu

• Mjo konusunda bu forumda senin gibi bir cevher olması bizim için büyük şans Bastardi falan hikaye emekli günlerini yaşıyor benim gibi :)

o sizin nezaket ve tevazunuz hocam

Pv/ssw analizleri konusunda ne dediyseniz çıktı

Tahmin işlerini de düzeltseniz olacak :)))

Bu arada Basto , Coho yada benzerleri bizim için bir yorum yada bakış açısı olabilir , Basto bizi çoğunlukla ılık verdi hepsinin farkındayım ve sebebini de biliyorum

Ezik falan olmayacağız kimsenin karşısında , onları geçeceğiz yeri gelirse , özellikle bu ikisi siyonist yanlısı ve duygusal yorumcular , teslim ve taklit yakışmaz Türk atmosfer aşıklarına

Bize hava forum sinerjisi ve herkese açık olan verileri yorumlamak yeter

3afa6945e5a88.jpgüd58eaa4707448.jpg

Bunlar Bastardının 11/13, 19/20 ve 25/27 sistemleri öncesi faz ve kış yorumladıydı

Görüldüğü gibi büyük usta da olsa yanıldı

Koho ise kitap yüklü bişeye benziyor

Eğer bilgi doğru kullanılsa işe yarar , yada neden her Prof bu işlerde zirve olamıyor ( zengin olmak için prof olma şartı da yok 😀)

Akademik Bilgi başka , tahmin yeteneği başka şey , belki de hisle alakası daha çok

• 3/5 Ocak sistemi ne olacak sorularını duyar gibiyim

Faz yorumlarımızı bilen bilir

23/26 dönemi , 25/27 olarak ortaya çıktı , 29/2 dönemi diye takip ettiğimiz 31/2 ve 5 dönemi diye bahsettiğimiz ve epeydir sadece Birkaç arkadaşla takip ettiğimiz dönem olan ve modellerde görünen sistem 3/5 olacak gibi duruyor

Sıkıntı yok panik yok

Sistemin gücü -12 bandı gibi duruyor

Adım adım sertleşme tezi de başarılı

Kuzeydoğulu gitme ihtimali epey düşük

Tam bu anomali güzergahı bekliyorum

2/3 Ocak geçişi çok kritik

31/2 arası İstanbul yüksekleri hala kar alabilir , 500 ve yer seviyesi çok oynak

Takip takip takip

50e59bafb696f8af2b1e966ed.png7460d0.png

• Hocam son Gfs güncellemesindeki gibi mi bekliyorsunuz salınımı ve soğukların gücünü?

hatırlarsanız herkes uzun vade konuştu Aralık boyunca

Cold.EFso ne dedi??

Uzun vadeyi bilmeyen kurcalamasın dedik

Bilmeden Kurcalayanlar ne hale geliyor ?)

Pekii 144/216 vade hakkında yorumu olamayan , 240/384 ü nerden bilecek ?

Önce 5/8 gün analizleri olmalı tahmin yapmak isteyen için

Yeni yıl girişiyle beraber 2/3 Ocak önemli demiştim birçok yerde ve o ara bile kar beklemiştim

Çok kritik bir geçiş var orada ve düzeliyor

ELHAMDULİLLAH yine yanılmıyoruz

Sistemi 2/5 arası bekliyoruz

Gfs kadar olmasa da ona yakın birşeyler bekliyorum

GGS teorimiz başarılı ama bence sırayla peşpeşe gelen sistemler Adım Adım Sertleşecek ( AAS) teorimiz çok daha başarılı ve gerçekleştiğini görmek mutlu ediyor

Edebiyat ve laf kalabalığı değil , İş yapıyoruz , bilen bilir

Yaşasın Hava Forum Sinerjisi :hfyeni (29)::gun_bandana:uzays327165312670c572ab.jpg

• Eyvallah İlker abi :)

31 gece 1-2-3 döneminin peşini bırakanın kaşığı kırılsın ☃️rk223_kgigf-12351:hfyeni (29):

bundan tam 5 gün önceki paylaşımımız

6-7 Ocaklara uzaklara değil , 2/3 Ocaklara yoğunlaşmışız

2/3 te taşlar yerine oturup kar başlayabilir

Sistem 2/5 sistemi haline hatta belki 1/5 sistemi halini bile alabilir

31/1 de bir soğuma var ama artık bizi ancak BALYOZ teorisi keser

• Cold.EFso

Hocam,

Çalışma/öngörü/tahmin/GGS ya da neyi uygun görürsen, çalışma aralıklarını azaltınca, detaylara ulaşmak "doğru" olur :)

Zaten bu işlere yeni başlayan bir acemi olarak, uğraşı vadelerini kısa tutup sonuca ulaşmanı doğru bir yöntem olarak düşündüm.

Kola gelsin, ellerine sağlık

• Valla twitterdan yazdılar millet çok dikkatli 30 olsa ne olur 31 olsa ne olur.Sanki mgm den sorumlu devlet bakanıyım :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 1) Hocam aralik soguk gecen kislarda diger aylar nasil geciyo. Boyle yillar oldumu?

2) 3 ocak sisteminden sonra kisin geri klaani nasil sonuclanabilir?

yukarıda yazılarımda uzun değerlendirmiştim

1- değişiyor bu durum , modoki var işin içinde , biraz mola ve sağlam bir geç kış da olası - siber atak

2- halen sistemin net aralığı belli değil 2/5 ocak ihtimali de var hatta 1 Ocak akşamı ile bütünleşebilir

2/5 sistemi olursa tam gfs-p gibi olur , yoksa kuzeybatılı girer hafif zayıflayıp