Uzun Vade Merkezi - Tahminci

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yani 20-27 arası ve 30-31 ile ilgileniyorsunuz? 15-19 ve 28-29 ilgilenmediğiniz günler? tam anlayamadım da...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• yani 20-27 arası ve 30-31 ile ilgileniyorsunuz? 15-19 ve 28-29 ilgilenmediğiniz günler? tam anlayamadım da...

20 - 27 Aralık arası beklentim çok yüksek değil. Normal sistemler.

Bu sistemler üzerine fazla konuşmayacağım demek istedim. Asıl hareket Ocak ortası ve Şubat başında. Bir de Ocak başı (1 -2 Ocak) sistem var.

20 gün içerisinde ilgimi çeken sistem 1 Ocak civarı yani.

• Birçok farklı foruma girip çıkıyorum tarihler havada uçuşuyor 25 aralık 27 28 aralık 21 22 aralık ocak başı tarla başı şubat ortası bunları okudukça bu kadar farklı tarihlerin verilmesinin tek bir mantıklı sebebi aklıma geliyor ki o da azorun kuzeye çıkışını engelleyen AB lerin her güncellemede farklı telden çalmalarıdır. Hal böyle olunca modeller bir öyle bir böyle çıktılar vererek tahminci arkadaşların kafasını karıştırıyor. Burada geçen de ifade ettiğim gibi bu cuma akşam modeli ile en geç pazartesi günkü modellerde sistemin nereleri etkileyeceği % 70 oranında netleşecektir. Dikkat edin % 100 demiyorum zira son ana kadar sistemlerde ciddi değişimler yaşanıyor malumunuz. Bu sistemde en şansl bölge Trakyanın Balkanlara yakın bölgeleri olacaktır. Ancak buralarda kar yağışı ile birlikte soğumanın tam anlamıyla çakışması ne derece gerçekleşecek orası da net değil. Bu sistem özellikle Balkanları vuracaktır. Ardından ülkemize giriş yapacaktır bu giriş biraz nazlı olacaktır tabii.

• İlla da şu tarihli sistem diye ifade edebileceğimiz bir sistemden bahsedilmiyor ki Hocam , birçok global verinin de desteklediği soğuk bir döneme doğru giriyoruz ve umarım bozulmaz , herkes ön gördüğü tarihe yada modele odaklanabilir bu normal
    Birden fazla tarihte ve uzun süreli sistem olasılığının var olmasına belki de blokaj görünmesine ancak sevinilir , ha net bir sistem görelim ya herro ya merro da bir seçenek ama böylesi daha iyi

• Hocam paylaştıgınız resmi açarmıdınız bizde anlayalım birde tekirdag adına ilk kar yahısını alabilecegımuzcdistem ne zaman olabilir?

• 13 Aralık'ta yazmışım 15 Ocak civarı beklentimi.

Şu an çok uzun vadede gözlerim Şubat başında. Bir kıpırtı var.

Yakın vadede derseniz, gözüken sistemi bekliyorum. EPS çok iyi. Her gün iyileşiyor.

Modellerde eğilim çok önemlidir. Nereye doğru gittiğimizi gösterir. Bu da bizim yanımızda.

• aktif bir izlanda bekliyorum dediniz ve dediğinz doğru çıktı hocam. yanılmanızı isterdim ama gerçekten izlanda kışımızı çaldı, çürüttü hepimizi

• O zaman daha geç olan Şubat ortasına değil de o bahsettiğim ve sizin de sistem olduğunu kabul ettiğiniz yakın döneme odaklanmak daha doğru olur sanırım :)

Şubat ortası derken 5 -10 Şubat civarından bahsetmiştim. Net tarih aralığı vermek istemiyordum.