Şubat sonu - Mart Başı göreceksiniz Kar - Soğuk ve Yağışı


 • sistemin batıyı vurma olasılığını daha yüksek görüyorum


  O zaman Manisa içinde birşeyler bekleyebiliriz.

  İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
  Albert Einstein

 • attığınız kaynaktan anladığım kadarıyla el ninosu la ninası yok bu işin iki durumda da dünya sıcaklık ortalaması artıyor ancak ülkemizde sıcaklıklar normal civarlarında artış yok deneek kadar az Akdeniz havzası biraz ısınmış

  Ben fotoğrafçıyım, ve bir doğa aşığıyım. Bu konu açılmışken facebook da denk gelip izlediğim bir belgeseli anlatmak istedim. Bulursam paylaşırım. Ünlü bir fotoğrafçı (adını hatırlayamadım) yıllarca küresel ısınma sorununa inanmamış. Ancak kutuplarda kaydettiği görüntüler onu şok etmiş ve bu belgeseli yapmış. Videoda Kuzey Kutbu'nda devasa bir buz kütlesinin kırılıp kopması görülüyor. Ancak bu kütle ABD'nin Manhattan bölgesi büyüklüğündeydi. Son 10 yılda buzullardaki erime 100 yılda gerçekleşen erime kadarmış ne yazık ki. Yani bu gibi olaylar anormal hava şartlarına yol açacak gibi önümüzdeki yıllarda... Saygılar.
  Buldum bu video işte, sonundaki sunumda anlatıyor:

 • Konunun başında belirtmiş olduğum iki senaryodan İskandinavya yuksegini + Azor birlikteliği sonucu oluşan soğuk senaryoyu daha çok ECMWF çalıştırıyor. Gfs ise bence bu sistemin ilk ışığını yaktigindan ve uzun vadede gösterdiğinden dolayı hakkının çok da yenmemesi gerekiyor. İlk söylediğimi yine söylüyorum, iç ege, iç anadolunun batısı Marmara nin güney ve doğusu ile Tekirdağ ve Goller yöresi Konya Karaman civarlarında bu sistemin etkisini daha fazla gostereceginin altını çözmekte fayda var. Şimdilik izlemeye devam :thumbsup:

 • hangi bölgelerin etkilenme ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu konunun başında ve ara ara yazdıklarımda da belirttim. İl il sorulara cevap verecek duruma gelmedi daha sistem. Detayları perşembe sabah ECMWF güncellemesinden sonra bir nebze konuşmaya başlayabiliriz. -15 lere inen senaryolarin Mart ayının ilk günlerinde arttığını görebiliriz. Azor ve İskandinavya birleşmesi olmazsa basit bir siklonik sistemden öteye gidemeyen kıyılarda günü birlik Kar yapan bir sistem olması kaçınılmaz olur. Ama İskandinavya yuksegini ile birleşen bir Azor hem sistemin ömrünü hem de İskandinavya üzerinden aşağı enlemlere çekeceği soğuk ile kuvvetini artıracaktır. Sistemin girişine 120h varken bu oluşumun akıbeti kendini belli edecektir.