10 Şubat öncü - 20 Şubat Final

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kendi mi bildim bileli uzun vade de hiç konu açmadım. Bu sene bir ilki yapıyorum ve uzun vade de yaşanabilecek atmosfer olaylarını düşünerek değil de sizler ile paylaşarak yapmak istedim....
    Şimdi bu güncel verilerin sürekli olarak değişime açık olması öngörülere yanıltıcı tarafı biz tahminci yazarlar için en zor kısımdır.Ancak bu işe gönül verdiysek bazen riskli tarihler vermek zorundayız...

10 hPa stratosfer Sıcaklığını bir göz atalım...

Mevsim normallerine göre fazla ısınan soğuk kalan kısmı küme şeklinde tam kuzeyimizde birikmiş olan -72 derecelik sıcaklığına aykırı olarak, Sibirya dan kıta Amerika üzerinde doğru yürüyen -12 derece ile -20 derecelik ısınan bir Stratosfer var.

Takriben 10 şubat civarına kadar böyle gidecek olan Stratosfer sıcaklık olayından şunu çıkarabiliriz. Kutbi girdap, ısınan kutup noktasında fazla toplanamadan soğukların güney enlemlere kaçırmasına sebep olacaktır...

AO ve NAO verilerine baktığımızda;

Kuzey Atlantik Salınımı 15 günlük vade de coğrafya konumumuz için uygun konumunu almış [ +1 ]
    Atlantik Salınımı - 2 negatif yolunda

Şu değişime açık olan verilere göre ve birazda tecrübeye dayalı olarak 10 şubat civarı bir sistem olasılığımız var.

Ancak benim Final olarak adlandırdığım ve etkili olmasını beklediğim asıl sistem 20 Şubat civarı.
    Toplamda 25 gün öncesinden tahmin mi olur diye miyavlayan kedileri duyar gibiyim :) İşin şakası bir yana bu tahmini mi dediğim gibi düşünerek değil sizler ile yazarak paylaşmak istedim..
    Aralık ayının başından bu güne 0 izoterminin üzerine bir iki gün çıkmış, gelen her sistemin en az 850 hPa da -10C ortalaması ve sezon başından beri efsane vereceğim diye bağıran sinoptiği son olarak da yukarıda bahsettiğim Stratosfer sıcaklıklarını göz önüne aldığımızda verdiğim tarihin çokta ütopik olmadığını düşünebiliriz...

Mevlam utandırmasın...

• Adaşım Ahmet tebrikler zaten 23 25 şubat aralığında bahsettiğiniz veriler ülkemiz için harika konum alıyorlar şartlar tamamen lehimizde gözükmekte. Ben de başka platformlarda 23 şubat gibi birkaç gün ileri geri oynamalar olabilir tabii, ciddi bir sistem alacağımızı düşünmekteyim. Bakalım neler olacak tanıdığım arkadaş da uzun vadeci Serkanbey o da benzer düşüncede zaten. Amatörler bu tarihlerde ciddi sistem bekliyorlar. Geçen gün şubat ayı bahar gibi geçecek diyen bünyamine kalsa millet kabanla değil montla dışarı çıkacak hasta olacaklardı. Bakalım bekliyoruz 4 gözle inşallah gelir.

3 Mal editiert, zuletzt von GeneralAlonso55 () aus folgendem Grund: başka forum ismi vermek yasak.

• Adaşım Ahmet tebrikler zaten 23 25 şubat aralığında bahsettiğiniz veriler ülkemiz için harika konum alıyorlar şartlar tamamen lehimizde gözükmekte. Ben de başka platformlarda 23 şubat gibi birkaç gün ileri geri oynamalar olabilir tabii, ciddi bir sistem alacağımızı düşünmekteyim. Bakalım neler olacak tanıdığım arkadaş da uzun vadeci Serkanbey o da benzer düşüncede zaten. Amatörler bu tarihlerde ciddi sistem bekliyorlar. Geçen gün şubat ayı bahar gibi geçecek diyen bünyamine kalsa millet kabanla değil montla dışarı çıkacak hasta olacaklardı. Bakalım bekliyoruz 4 gözle inşallah gelir.

görünen o ki şubat karşılaşmasını bünyamin kazanmış :) sağlık olsun

• 12 - 18 Mart arası kıştan kalma günler yaşayacağız. Kayak merkezlerine kar yağma olasılığı yüksek...(twitter paylaşımı)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...