Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyorsanız ki Ege bölgesinin Kasım ayında 200 kg yağış ortalaması var o zaman şov yok haklısınız. Ama gelen yağışlara iyi ya da kötü diyebilmek için önce bölgenin ve konumun ortalama yağışını bilmek önemli. Bu benim görüşüm, sizin görüşünüze de saygıliyim.

• Manisanın konumu çok iyi arkasında spil gibi bir canavar var :)

Denizin etkisini kırıyor hocam .Ben haftada 2-3 defa git gel yapıyorum İzmirden Manisaya misal Bornova çok fena rüzgar oluyor bucada biraz daha az ama ılıman öyle sert değil çok 30 km ötede Manisada hafif bir rüzgar ama çok sert oluyor dağın etkisinden .

• Diyorsanız ki Ege bölgesinin Kasım ayında 200 kg yağış ortalaması var o zaman şov yok haklısınız. Ama gelen yağışlara iyi ya da kötü diyebilmek için önce bölgenin ve konumun ortalama yağışını bilmek önemli. Bu benim görüşüm, sizin görüşünüze de saygıliyim.

Teşekkürler itidalli ve anlayışlı yazınız için , demek istediğim uzun soluklu ve bol yağışlı eski sonbaharlar yok artık , gelen sistem de öyle aman aman değil , maalesef ...

• Manisa ile Deinzliyi o illerin arasından alalım hocam yakışmıyor yani Muğla,Aydın,Antalya gibi illerin arasında ben her sene Manisa merkezde kar görüyorum bir geçen sene görmedim o kadar :) 2017 de 50 cm kar vardı kapımın önünde .

Bence de almalıyız; ama önce bir kar görelim tekrar havada da olsa :D Gönül ister ki metrelik karlar olsun kapılarımızın önünde :)

• yaylalideli aslında o bol yağışlı sonbahar tabiri Ege bölgesi için biraz kulaktan dolma klişe. Söylediğim gibi Uşak-Denizli Kasım ayı yağış ortalaması 55 kg. Yani bu sistemde yüzde 70-80 civarında ortalamaya yakınlaşmış olacağız ki ben ay sonuna kadar ortalamanın üzerinde kapatacağımizi düşünüyorum. Önemli olan Aralık ve Ocak bölgemiz adına.

• Zirai Meteorolojik Uyarı

Tarih: 14 Kasım 2018 Çarşamba Saat: 15:15 Uyarı No: 707 Uyarı Kodu: Normal

Beklenen Meteorolojik Hadise

Ege ve Batı Akdeniz'in İç Kesimlerinde Zirai Don Bekleniyor!

Başlama-Bitiş Zamanı

15.11.2018 00:00 - 17.11.2018 09:00

Genel Durum

Yarın (15.11.2018 Perşembe) ilk saatlerden itibaren zirai faaliyetlerin ve seracılığın sürdüğü; İzmir ve Aydın ilinin iç kesimlerinde hafif zirai don, Manisa, Denizli, Isparta ve Burdur illerimizde ise orta kuvvette zirai don olayı beklenmektedir. Zirai don olayının 17.11.2018 Cumartesi günü sabah saatlerinde sona ereceği tahmin ediliyor.

Tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşlarımızın ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler

Don Olayı

Alınabilir Önlemler

Zirai Don Tehlikesi ve Korunma Yöntemleri

Uyarı Yapan Merkez

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi

• Mgm de geçmiş yıllardan bu zamana kadar en yüksek kar Manisada 44 İzmirde 32 Ankarada 33 Uşakta 39 diyor yanlışlık yokmu bunda ? Ankaranın ,Manisadan düşük olması keza Uşağın düşük olması ilginç geldi .

• Mgm de geçmiş yıllardan bu zamana kadar en yüksek kar Manisada 44 İzmirde 32 Ankarada 33 Uşakta 39 diyor yanlışlık yokmu bunda ? Ankaranın ,Manisadan düşük olması keza Uşağın düşük olması ilginç geldi .

Hocam Uşağın bana kalırsa rekoru en az 55-60 cm civarı olmalı Ankara'da en kötü 40-50 cm arası olmalı.Afyon un 88 cm diyor mgm ama belki daha da fazladır benim tahminim 110 vardı.:)^^

• Hocam aynısını düşünüyordum ama çok zor artık. Modeller +6 izotermi girdikten sonra yağışı başlatıyor. Hatta MGM köy ikonlarıni kaldırdı bu yüzden

gfs ile gem kky veriyor hâlâ ecmwf de vermiş az da olsa,yağış baya fazla wrf de falan.Sıcaklığı tutturan yerler bence güzel alır :)