İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @sistemci5534

Ben o soğukların 48 saat içinde biraz daha doğulu gelip ortalama -6 bandında değilde -8/-9 civarına yükselmesini bekliyorum.Bakalım beklediğim oluşum olacak mı? Ama senin dediğinde doğru +150 m üstü bu sistemde kar görebilir dew point ve rüzgar falan bakmak lazım ama ben bu işlere pek girmeden yukarı seviye soğuğunun artmasını beklemeyi daha uygun buluyorum.Yoksa 13 Aralık gibi bir kar bir kky gidip gelen yağışla artık kış ortasında uğraşmak istemem açık konuşmak gerekirse.Mühim olan Semih Bey'in söylediği sistemin gelmesi zaten.Ayrıca Cuma yağış olsa da Cumartesi yok bunun da değişimini beklememiz gerekecek.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Sarıyere düşen buz parşasıyla ilgili Orhan Şen'in söylediği mantıklı görünüyor. Büyük ihtimalle İnişe geçen uçağın iniş takımları açılırken kapağın oraya biriken buz düşmüştür. @dikiz demiş ki uçaktan biri atmış olabilir. O yükseklikte bir dene bakalım uçağın kapısını açmayı da bak neler oluyor 1/kahkahas23s1

• @sistemci5534

Ben o soğukların 48 saat içinde biraz daha doğulu gelip ortalama -6 bandında değilde -8/-9 civarına yükselmesini bekliyorum.Bakalım beklediğim oluşum olacak mı? Ama senin dediğinde doğru +150 m üstü bu sistemde kar görebilir dew point ve rüzgar falan bakmak lazım ama ben bu işlere pek girmeden yukarı seviye soğuğunun artmasını beklemeyi daha uygun buluyorum.Yoksa 13 Aralık gibi bir kar bir kky gidip gelen yağışla artık kış ortasında uğraşmak istemem açık konuşmak gerekirse.Mühim olan Semih Bey'in söylediği sistemin gelmesi zaten.Ayrıca Cuma yağış olsa da Cumartesi yok bunun da değişimini beklememiz gerekecek.

Zaten 6 ocak sistemini yaşamış biri olarak kky ve kar sınırındaki yağışlar bizi kesmeyecektir. Yine de şükür etmek lazım. Sonuçta yağmur döngüsü halen devam ediyor. Bu da aslında bu sene yağış yönünden sıkıntılı bir süreçte olmadığımızı gösteriyor bize. Tek sıkıntı şimdilik yukarı enlemlerdeki sıcaklıkların -8,-12(en az) bandında seyir etmesi, zaten -12 lik bir çekirdek ülkemize giriş yaptığı anda -8,-6 lık çekirdeğe dönüştüğü için, bizlere -20 lik kararlı bir kırım çekirdeği en makul olanı olacaktır. Hem de ülke adına daha güzel sonuçları olmasın açısından ;)

• Sicilyada ki siklon biraz daha doğuya kaysaydı.Belki şuan ikinci efsaneyi konuşurduk.
    Ama Sicilyanın orada takılı kaldı ve Balkan Ve italyanlar kazandı.

• Soğukla Yağışın muhteşem çakışmasıyla oluşan muhteşem bir sistem.
    Cuma Akşamı yağan kar bana efsane olacağının habercisiydi.
    Karın geleceği çok belliydi.Yağmur sonra muhteşem dolu yağışı ve kar.

• Açıklıyorum @Can Bayrakdar .
    Öncelikle özür diliyorum hepinizden. Kasım sonunda elime değişik bir veri geçti (ne olduğu şimdilik bende kalsın) ve anlayabildiğim kadarıyla yorumlayınca ocak ikinci yarında bir blocking olacağını ve soğukların bir süre ülkemize hapsolması şeklinde bir yorum ortaya çıkardım.
    Evet doğru yorumladığımı şimdi farkediyorum tek sorun koordinatlar :) tahminim aslında tuttu ocak ikinci yarı devasa bir blocking hadisesi gerçekleşti amaaaa italyaya :(
    Yani blocking tahminim tuttu ancak blockingin olacağı yer tahminim tutmadı. Bu elimdeki veriyi biraz daha takip edeceğim çünkü genel olarak tutturuyor 17 aralık sistemini de görmüştü. Uzun vadede yeni klavuzum olacak bu veri, arada tahmin yaparken minik kesitler atarım belki.
    Ah ulan ah rex blocking, 300 km doğulasan şu an 1,5 ay önceden günü gününe efsanevi bir sistem tutturmuştum, neyse keyfini italyanlar sürsün biraz :(

• Sarıyere düşen buz parşasıyla ilgili Orhan Şen'in söylediği mantıklı görünüyor. Büyük ihtimalle İnişe geçen uçağın iniş takımları açılırken kapağın oraya biriken buz düşmüştür. @dikiz demiş ki uçaktan biri atmış olabilir. O yükseklikte bir dene bakalım uçağın kapısını açmayı da bak neler oluyor 1/kahkahas23s1

@Bay Hava hocam ben uçaktan atmışlar demedim medyanın bazı yayın organlarının demesi o dediginiz gibi o yükseklikteki uçagın kapısını açmaya kalksınlar bakalım neler oluyor o uçakta o zaman :)

• @sistemci5534

Gördün mü dün akşam Ecmwf güncellemesini beklediğim oldu soğukları-6/7 bandından-8/9 a kadar çıkarttı fakat bir diğer sorunu çözemedi Cumartesi yağış yok soğuğun en kuvvetli olduğu gün yağışı bir şekilde düzelmesi lazım yoksa bu sistem sadece Cuma günü kky yapar rakım farkı konuşur kar için Cumartesi'de Marmara kuru soğuk çeker.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.