6 Ocak - 11 Ocak Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yeni bir sistem, yeni bir heyecan...

Çocukluğum da televizyonlardan dinlediğim hava durumu bültenlerinde "Yurdumuz Balkanlar üzerinden gelen aşırı soğuk ve yağışlı hava etkisi altına giriyor" bildirisini duyduğumda kalp atışımın hızlanması, yerimde duramama, heyecandan saçma sapan hareket eden uzuvlarım ve aile fertlerim bana garip garip bakmaları geldi aklıma :haha:
    Normalde yatmamak için ailesine direnen yaramaz çocuk ben o akşam erkenden yatağa girer ve bir an önce sabah olması için uyumaya çalışırdım ama nafile. Her on dakika bir camdan dışarı bakar yağmurun kara çevirmesini beklerdim.Hele ki o ilk kar tanesini görünce eyvah ki eyvah gel uyu şimdi :)
    İşte yıllar su gibi akıp gitti.Her şey değişti ama içimde ki heyecan değişmedi...

SİSTEMİN YAPABİLECEKLERİ;

Marmara bölgesi;

Şu anda etkisi altında olduğumuz Lodos rüzgarı yarın sabah saatlerinde hızını artırarak (120 km) öğlen saatlerine kadar devam edecek. Öğlen Saatlerine kadar lodos etkisi ile ılınan hava saat 14:00 civarında rüzgarın önce batıya sonrada kara yele dönerek ılınan havayı yaklaşık 10 C birden düşürecek ve yağışı kar değerlerine çekecek...

Yarın öğle saatlerinde Trakya da kar yağışı başlamış olacak.Saat 14:00 Çatalcadan kar haberleri gelmeye başlayacak.Akşam en geç saat 21:00 da il geneline kar yağışı yayılmış olacaktır.Siklonun konumu itibari ile İstanbul - Sakarya - Bursa -Çanakkale Cumartesi günü yoğun kar yağışı alacaktır. Özellikle Bursa-Sakarya- düzce hattında yağışlar ciddi boyutlarda..

Ege Bölgesi;

Yarın sabah saatlerinde şiddetli yağmur var.Ortalama 40mm yağış gözlemlenecek.
    Cumartesi gece ilk saatlerde Kaz dağlarından Kuş adasına kadar olan kesim kıyılarda dahil yağışlar kar olarak görülecek. İzmirli arkadaşlara müjde. Öğle saatlerinde kıyı Egede akşam saatlerinde İç Egede yağışlar kesiliyor...

Akdeniz Bölgesi;

Kıyı Akdeniz Yağmurlu özellikle cumartesi günü şiddetli yağış var.Su baskınlarına dikkat.İç Akdeniz Kar yağışlı

İç Anadolu Bölgesi;

Cumartesi günü tamamı kar yağışlı pazar aralıklar ile devam edecek..

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu ;

Pazar günü bütün gün kar yağışlı

Karadeniz Bölgesi;

Batı Karadeniz cumartesi ve pazar yoğun kar yağışlı,
    Orta Karadeniz kıyılar hafif Kar yağışlı, iç kesimlerde kar yoğun olacak...

Ekstra sorusu olan varsa sorabilir...

Kazasız,belasız bereketli bir sistem olmasını diliyorum...