OCAK AYI ve 8 ocak 2017

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @sistemci5534 Hocam Öngörüleriniz için teşekkür ederim peki bölgem yarın kar almaya devam eder mi yoksa Kky mi alacacak

Bence saf kar almaya devam eder mgm sıcaklıkları biraz yüksek tutmuş gibi geldi bana bu gece -2 diyor ama çoğu yere sultangazi daha şimdiden -1 lerde, yani gece reel olarak -3, bandında olursak sabaha karşı -1 ile girersek rahat saf kar alırız öğleden sonra belki 2-3 derecelerde seyir edebilir ama yağışı kky çevireceğini pek düşünmüyorum bu sıcaklık sınırında. Sadece yağışın biraz kalitesi düşebilir.

• teşekkür ederim @sistemci5534 hocam Sizide meşgul ediyorum sorularım la kusura bakmayın ama kar sevdalısı olmak böyle çılgınca bir iştir öyle ki bölgem adına 2004 ü geride bıraktık 1987 den sonra gelen en muhteşem karlı sistem oldu bizim Nazarımızda bu sistem umarım radar da bulunan dek bandı bizi vurur ^^

• @sistemci5534 ben geçen geceyi merak ediyorum bulutlar boğazdan aşağıya inemedi neden?

Sen olsan bu soğuk havada boğaz turu yapar mıydın?? :) işin espirisi tabi kardeşim de :)
    Arkadaşlar bulutların rotasını rüzgar belirler biraz da yani o an hakim rüzgar ne taraftan esiyorsa o tarafa doğru yol alır. Bir de o dediğin gece avrupa yakası ile anadolu yakası arasında kalan bölüm yani boğaz hattı iki faklı hava akımı arasında kalmış olabilir belki bundan ssebep bulutlarda bir kararsızlık meydana gelmiş de olabilir. o anlık bir şey biraz da kardeşim ;)

• teşekkür ederim @sistemci5534 hocam Sizide meşgul ediyorum sorularım la kusura bakmayın ama kar sevdalısı olmak böyle çılgınca bir iştir öyle ki bölgem adına 2004 ü geride bıraktık 1987 den sonra gelen en muhteşem karlı sistem oldu bizim Nazarımızda bu sistem umarım radar da bulunan dek bandı bizi vurur ^^

İnşallah kardeşim bakalım sonuçta aynı güzergahtayız etkileşim içerisinde olan iki ilçede yer alıyoruz. Bakalım sistemin seyri neleri gösterecek.

• @sistemci5534 hocam yaklaşık 2 günden beri tekrarlıyorum 16-17 18 ine sarkabilir diye hatırlarsınız belki ;) şuanki sistemden çok daha kuvvetli ve etkili olacaktır Dek bantları bu sefer kuzey kıyılarını gömecek inş sıcaklıklar tavan yapıcak son baktıgım verilere görede dediginiz gibi endekslerde de düzelme kaydedilmeye başlandı şu sistemi keşke ülkece 13 üne kadar getirebilseydik ama 15 ocaktan sonraki sistem bu sistemden çok daha kuvvetli olacak,ben bu sene 1929 a benzer kış olacagını düşünüyorum.. :)

• @xsonerx teknoloji ilerlemiş kardeşim bilgisayardan açıp araştırıyoruz 1929 daki kışa bak 2017 e bak bide 1929 daki benzerlik şuan 2017 de yaşanıyor 1929 da 7 ocak ta kar başlamış 2017 de de 7 ocakta başladı eski topraklar ne derler duymuşsundur istanbul a kış gelmeyince Türkiye ye kış daha gelmemiştir ;) ben 1929 a benzer diyorum zaten.. diyelim ki yaşadık 1929 a benzer kışı hayat durur şu şartlarda istanbul dahil olmak üzere Tüm Ülkede :D

• @sistemci5534 hocam yaklaşık 2 günden beri tekrarlıyorum 16-17 18 ine sarkabilir diye hatırlarsınız belki ;) şuanki sistemden çok daha kuvvetli ve etkili olacaktır Dek bantları bu sefer kuzey kıyılarını gömecek inş sıcaklıklar tavan yapıcak son baktıgım verilere görede dediginiz gibi endekslerde de düzelme kaydedilmeye başlandı şu sistemi keşke ülkece 13 üne kadar getirebilseydik ama 15 ocaktan sonraki sistem bu sistemden çok daha kuvvetli olacak,ben bu sene 1929 a benzer kış olacagını düşünüyorum.. :)

Olaya meteorojik açıdan ve bir kar sever açıdan bakarsan evet güzel, ama ben kar seven soğuk seven biri olarak her şeyin gerektiği kadar yaşanması taraftarıyım. Yani geçen yaz nasıl aşırı sıcaklar olduysa. Bu kış da aşırı kar yağışları ve aşırı soğukların bizlere yararından çok zararı olacağı kanaatindeyim. Benim şahsi düşüncem bu, sırf 1929 kışı yaşayalım diye halicin donmasını beklemek ve bundan bir yarar elde edeceğimizi düşünüyorsak bence yanılırız. Şu sistemde soğuktan hasta olandan tut maddi manevi tüm zararların ülke ekonomisine zararını bu ülkede kimse konuşmaz. Biz hep buz dağının görünen yüzüne aşık olmuşuz, kim bilir görünmeyen yüzünde neler var neler.... Onun için hayırlısı ise bazı şeyleri Allahtan niyaz etmek lazım dikiz kardeş bence ;)

• @sistemci5534 hocam onlar ayrı konular ben şuanki gidişattaki düşüncelerimi beyan ediyorum 1929 a benzer diyorum herşeyin gerektigi kadar ama dogal afetlerin önüne geçilmiyor bazende şuanki gidişatın ben 1929 a benzer gittigini söledim sadece.. herşeyin hayırlısı tabikide.. kar berekettir hocam ama gerektigi kadar kar yagmadıgımı zamanda milletimiz gribal bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarıyla boguşuyor hastalıklar çogalıyor ayrıca dediklerinizin sonuna kadar katılıyorum.. herşey mevsiminde güzeldir çok aşırıya gidilmedigi sürece... ^^

• @sistemci5534 hocam onlar ayrı konular ben şuanki gidişattaki düşüncelerimi beyan ediyorum 1929 a benzer diyorum herşeyin gerektigi kadar ama dogal afetlerin önüne geçilmiyor bazende şuanki gidişatın ben 1929 a benzer gittigini söledim sadece.. herşeyin hayırlısı tabikide.. kar berekettir hocam ama gerektigi kadar kar yagmadıgımı zamanda milletimiz gribal bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarıyla boguşuyor hastalıklar çogalıyor ayrıca dediklerinizin sonuna kadar katılıyorum.. herşey mevsiminde güzeldir çok aşırıya gidilmedigi sürece... ^^

Aynen öyle de GFS şu sistemi bir yakıyor bir söndürüyor vay arkadaş bu işin bir ortası olmalı. ama bana kalırsa o sistem ecmwf nin de öngörüsü gibi ya kuvvetlenip ayın 17 si değil de bizim verdiğimiz tarih olan 24 ünde girecek bence modeller bazı hareketleri zaman aralıklarına göre tutturamayabiliyor. Evet ortada bir kuvvetli sistem olabilir ancak ötelenme veya daha da güçlenerek geç gelme, hatta yok olma şansı bile var bu tabloya göre. :)

• hocam ooo gfs ye bakarsan afrikaya bile kar yagdırır o yagdırda zaten :) benim için artık gfs fostur takibi bıraktım zaten ben şu kış sag salim geldi ya artık benim için asıl kış şimdiden sonra başlıyor ben hala daha 15-16 sından sonra çok daha kuvvetli sistemler bekliyorum şuanki sistemden 1-2 tık daha fazla kuvvetli olucak b.ihtimal.. bu gelecek olan sistemde ülke sistemi olacaktır hocam muazzam Antalya ya dahi kar yapıcak bi sisteme eşlik edecegiz şuanki sistemi daha önceden hissedip sölemiştim 6-7 sinde 8 sine sarkabilir diye bahsetmiştim geçmiş yazılarımda okumuşunuzur belki şuanki sistemde de iddaa ediyorum o sistem gfs ve modellere bakmaksızın güçlenerek inş hayırlısıyla gelecek diyorum :)

Einmal editiert, zuletzt von dikiz ()

• @eKo34 kardeşim 3-4 güne modellere de yansımaya başlar daha iyisi olacak inşallah yukarda belirttigim gibi hayırlısı ile gelmesini temenni ediyoruz herşeyin fazlası zarardır daha fazla detaya girmek istemiyorum vaadesi kısaldıgında modellerde bekledigim sisteme yeşil ışıkları yakmaya başlar..

Einmal editiert, zuletzt von dikiz ()