28 Aralık - 12 Ocak Sistemler Silsilesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son çıktısını ülkemiz adına kötü yapan GFS nin Kar Haritası 1 Ocak Gecesine Kadar.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Allah utandırmasın kardeşim.

Benim gibi modellerden pek anlayamayan fakat anlamaya çalışan birisi için almanak tarzında açıklayıcı bir başlık olmuş. Bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

Sistemlere gelecek olursak çok iştah açıcı ve açıkçası insanı fazlasıyla mutlu etmeye yetiyor :D

Tahminlerin başarılı olsun veya olmasın ben cesaretinden dolayı seni tebrik ediyorum.

Konunun ve başlığın hayırlara vesile olaması temennisiyle...

• Emeğinize sağlık hocam. Size iki sorum olacak.

1) Akdeniz Bölgesi bu sistemlerden nasıl etkilenecek? Kar olarak mı, yağmur olarak mı?

2) Batıyı etkileyen sistemler neden Doğu Akdeniz'i etkilemiyor. Mesela Batı bölgeler kar sıkıntısı yaşarken 21 Aralık Günü Hatay gün boyu kar yağışı aldı. Bu farklılık neden kaynaklanıyor?

• Hocam hayırlı olsun kütahya nın payına kaç düşüyor en sonki sistemde 8-10 cm arası bir örtü aldık bu sefer daha yüksek yakalar mıyız ?

• Temennileriniz için çok teşekkür ederim . İnşallah dualarımız ile buraya getireceğiz o sistemi :)

Açıklayıcı olabildiysem çok daha mutlu oldum :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Emeğinize sağlık hocam. Size iki sorum olacak.

1) Akdeniz Bölgesi bu sistemlerden nasıl etkilenecek? Kar olarak mı, yağmur olarak mı?

2) Batıyı etkileyen sistemler neden Doğu Akdeniz'i etkilemiyor. Mesela Batı bölgeler kar sıkıntısı yaşarken 21 Aralık Günü Hatay gün boyu kar yağışı aldı. Bu farklılık neden kaynaklanıyor?

Akdeniz bölgesinin kıyıları yağmur iç kesimleri kky var kar yağışları alacaktır önümüzdeki sistemden...

Son günlerde hatayın aldığı kuvvetli kar yağışları 500hpa sıcaklık değerlerinde oluşan ull dan dolayı. hatayın üzerinde 500hpa derecesi zaman zaman -34 lere kadar düştü bu da konveksiyonel yağışlar ile birleşince bu denli kuvvetli kar yağışlarına dönüştü...

Bu oluşan ULL bölgeleri dolaşır blojak olmadığı zaman . 21 Aralıkda hataya ulaşan ULL Batı Karadenizden giriş yaptı iç anadolunun batı ile iç ege arasından akdenizin iç kesimlerinden mersin üzerinden hataya ulaştı . Geçtiği bölgelerde de kuvvetli kar yağışları bıraktı ki mersinin silifke ilçesi bile 25 yıl sonra kar yağışlarını gördü ...

Priestley

• Uğur bey umarım Gem gibi gelir. Gfs gibi gelirse gerçekten çok kıytırık bir sistem olur. Batıyı da hiç tatmin etmez

GFS de sistemi tekrar verecek . Ki bu sene uzun vadede hiç iyi değil GFS. Ecmwf kötü gidiyor bu sene derken GFS ondan da kötü gitmeye başladı..

Merak etmeyin ortalama olarak GEM , ECMWF karışımı bir sistem sunacaktır modeller zamanı gelince..

Priestley

• Izmir in şansı var mı :)

İzmire kar haberi vermek en çok beni mutlu eder ama bu da şöyle birşeye benzer . 20 sene sonra çocuk sahibi olacaksınız demek gibi birşey aileye.

En ufak hatada en çok benim moralim bozulur...

Şunu diyebilirim bir tek şansınız var ;)

Priestley

• hahaha sagol hocam:) yagar ama o kadar da degil hocam örnek absürd oldu :D her sene tutmaz o ayri

Son güncellemelerden sonra nedense bu sene en çok izmire şans vermek benim içimden geliyor :)

Yıllar sonra sahra çölüne kar yağdı...

Yıllar sonra mersine kar yağdı...

Yıllar sonra hataya kar yağdı...

Yıllar sonra antalya merkeze kar yağdı...

Sıra izmirin sırası gibi duruyor :D

Priestley

• @Uğurcan Makaroğlu Soruma verdiğiniz açık cevaplar için teşekkür ediyorum.

Bu arada verdiğiniz cevaptan sonra yazdığınız mesajın birinde "Yıllar sonra hataya kar yağdı..." lafınızı düzeltmek isterim. Zira 2013'ten beri Hatay Merkez Antakya'ya her sene kar yağıyor. 2013 yılından beri Hatay'dayım. Bir iki günlük de olsa yerde bir kaç cm örtü bırakır. Çocukluğumda üç - dört senede bir yağardı. Ancak 2013'ten beri her sene yağıyor.

• @Uğurcan Makaroğlu Soruma verdiğiniz açık cevaplar için teşekkür ediyorum.

Bu arada verdiğiniz cevaptan sonra yazdığınız mesajın birinde "Yıllar sonra hataya kar yağdı..." lafınızı düzeltmek isterim. Zira 2013'ten beri Hatay Merkez Antakya'ya her sene kar yağıyor. 2013 yılından beri Hatay'dayım. Bir iki günlük de olsa yerde bir kaç cm örtü bırakır. Çocukluğumda üç - dört senede bir yağardı. Ancak 2013'ten beri her sene yağıyor.

Rica ederim teşekkürler düzeltmeniz için de yıllar sonra yoğun kar yağdı yazacaktım :)

Priestley