28 Aralık - 12 Ocak Sistemler Silsilesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kelimelerinizden bal damlıyor hocam bal. :hfyeni (29): İşte görmek ve duymak istediğim sözcükler. İnşallah dediğiniz gibi olur. :gun_bandana:

:) Bu arada beyler @TT SiNaN NN üstadımız 8 i gibi sistem alabileceğimize dair bir yorum paylaşmış İzmir Özel Meteorolojik Yorum Konusu altında.

Bilgim yoktu , sizinde bilginizin olmasını istedim :) Yalnız değilmişim ;)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Teşekkürler Hocam Gerçek Şu ki Hayatım Boyunca İstanbul da Sadece 2 Mükemmel Karlı Sistem Gördüm Biri 2001 veya 2002 Olması lazım Diğeri İse 2004 Bu İki Karlı Sistemi Geçebilecek Bir Karlı Sistem Daha Henüz İstanbul da Yaşanmadı diye düşünüyorum

Mükemmel dediğiniz sistemler bölgeniz itibari ile evet sıradışı olmasada çok üst düzey sistemlerdi.

Uğur bey son bir sorum olacak. 8 ocak ve sonrası için beklenen kuvvetli bir sistem mevcut bunun istenilen şekilde gelmesi durumunda özellikle İstanbul 2004 benzeri bir sistemi bize tekrardan yaşatabilir mi

Sistemi bir kaç veri ışığında görebiliyoruz şimdilik. Bir kaç ihtimal var blokaj oluşabileceğine dair . Bu blokaj oluşursa evet 8-14 ocak arası 6 günlük bir sistem olabilir. 2004 benzeri bir sistem yaşıyabilme ihtimaliniz her zaman vardır. İnşallah benzeri olması dileğiyle :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• kocaeli izmit ne olur bu sistem de ?

Orta zaman zaman kuvvetli kar yağışları almasını bekliyorum . 5-16 ortalama kar örtüsü verdim marmara bölgesi için. Detaylar pazar akşamı.

Priestley

• 2-10 ocak arasi final haftamiz. kocaeli universitesi umuttepe kampusu cok yuksek 410 rakimlarda, acaba bi tatil olurmu diye düsünmüstüm de :)

bi keresinde birisini ziyarete gitmiştim kar bastırdı askerler öğrencileri merkeze götürmek için damperli kamyon getirmişti :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• 2-10 ocak arasi final haftamiz. kocaeli universitesi umuttepe kampusu cok yuksek 410 rakimlarda, acaba bi tatil olurmu diye düsünmüstüm de :)

Sonlarına doğru ihtimal olabilir 7-8 i gibi :)

Priestley

• bi keresinde birisini ziyarete gitmiştim kar bastırdı askerler öğrencileri merkeze götürmek için damperli kamyon getirmişti :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18):

Kamyon da gerçekten büyük çözüm :D İnşallah damperi kaldırıp dökmemişlerdir öğrencileri merkezde :D

Priestley

• Bu gece gerçekleşen GFS güncellemesini dikkate almayınız sinoptiğin çok fazla dışına çıktı :)

Priestley

• Mükemmel dediğiniz sistemler bölgeniz itibari ile evet sıradışı olmasada çok üst düzey sistemlerdi.

Sistemi bir kaç veri ışığında görebiliyoruz şimdilik. Bir kaç ihtimal var blokaj oluşabileceğine dair . Bu blokaj oluşursa evet 8-14 ocak arası 6 günlük bir sistem olabilir. 2004 benzeri bir sistem yaşıyabilme ihtimaliniz her zaman vardır. İnşallah benzeri olması dileğiyle :)

Türkiye Sistemi

• Hala uzun vadede görebilirsiniz belkide bende hala garantiye yakın görüyorum sistemi ...

Priestley

• Bahsettiğimiz üzere GEM modelleri de sistem merkezi marmaranın doğusu ve batı karadeniz dedi...

GFS nin ve ECMWF nin zaman zaman modellerinde farklı sinoptikler görebilirsiniz . Bu gayet normal birşeydir çünkü tüm ihtimaller göz önünde bulunduruluyor.

Vade kısaldıkca sistemin merkez üssü ve yağış miktarları da daha çok netleşecektir...

GEM

ECMWF

JMA

NASA

Priestley