Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dünyanın en büyük gemilerinden birisi olan George H.W Bush kardak dan uzaklaşsın bakalım Depremler duracak mı?
    Deprem ile ilgili profesyonel bilgilere sahip değilim, ancak paranoyak da değilim ve her türlü ihtimalin değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim.
    Bu gemi tam 2.5 gündür Kardak'da ve bu süre içerisinde Türkiye genelinde olan depremlerin %95'i Çanakkale bölgesinde olmakla beraber 500'ü geçmiş durumda. Normal mi?

Söylediğiniz gibi bu depremlerin doğal yollarla olması bencede pek mümkün değil.
    Hem dediklerinizede katılıyorum 2 gündür o gemi orda olduğundan beri deprem oluyor...

• neden mümkün değil? gayette olabilir, o gemiyle bağlantısı var mı yok mu onu bilemem ama depremlerin doğal olarak bu şekilde olması normal

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• arkadaşlar inanmayın şu muabbetlere. söyleyen i melih, yazan gazetede akit!! bilimsel bulgularadan ve verilerden asla şaşmayın. Türkiye miyosen'den( 30 milyon yıl) beri aktif tektonizma altındadır. bu depremler normal ve de malesef yaşanmaya da devam edecektir. gemiydi oydu buydu bunlar hikaye. ben bi jeoloii mühendisi olarak söylüyorum ki hatta yüksek lisansımı da yapıyorum şuan,okulda bu muabbetler asla bi kere bile geçmedi olamazda zaten. lütfen inanmayın. son olarak şunu söyleyim. deprem öldürmez, kötü bina kötü yapılaşma öldürür.

• neden mümkün değil? gayette olabilir, o gemiyle bağlantısı var mı yok mu onu bilemem ama depremlerin doğal olarak bu şekilde olması normal

Hocam yanlış anladınız tabiikide doğal olabilir. Fakat o gemi orada gezdiğinden beri en çok deprem o bölgede olmuş.
    Arkadaşımızın söylediği gibi 500 Depremin %90-95'i Çanakkale'de o bölgede meydana geldi ondan dolayı tesadüf olamayacağını düşünüyoruz.

• @Baybars haklı.
    Ayrıca bir konuya dikkat çekmek istiyorum bir önceki sayfalarda paylaşıldı mı bilmiyorum.
    Televizyonlarda Çanakkale depreminden bahsedilirken hep ''Acaba büyük İstanbul depreminin habercisi mi? '' başlığıyla haberler yapılıyor. Bu nedir ya? Çanakkale'de oturan vatandaşlarımız insan değil mi? Her konuda İstanbul çarpıtılmamalı. Ki zaten oradaki kırıkla İstanbul depreminin beklenen fayıyla alakası yok.
    Umarım en az zararla bu deprem fırtınasını atlatır Çanakkale.

• arkadaşlar inanmayın şu muabbetlere. söyleyen i melih, yazan gazetede akit!! bilimsel bulgularadan ve verilerden asla şaşmayın. Türkiye miyosen'den( 30 milyon yıl) beri aktif tektonizma altındadır. bu depremler normal ve de malesef yaşanmaya da devam edecektir. gemiydi oydu buydu bunlar hikaye. ben bi jeoloii mühendisi olarak söylüyorum ki hatta yüksek lisansımı da yapıyorum şuan,okulda bu muabbetler asla bi kere bile geçmedi olamazda zaten. lütfen inanmayın. son olarak şunu söyleyim. deprem öldürmez, kötü bina kötü yapılaşma öldürür.

Melih Gökçek'in yazdıklarından sonra ortalık alevlendi hocam zaten bende öyle bir fikir yoktu Melih Gökçek yazınca bende öyle düşünmeye başladım.
    Fakat vazgeçtim tabii :)
    İYİ FORUMLAR HF AİLESİ...

• @Merteoloji57 algını bu şekilde yönlendirme tabikide çanakkaledeki vatandaşımız bizim, ama istanbul depremi konum itibariyle tüm marmarayı etkileyebilecek bir deprem olma potansiyeline sahip. Türkiyenin hangi şehrinde 15 milyon insan yaşıyor değil mi:)
    KAF ın kuzey kolu marmarada, güney kolu uzantısı üzerinde depremler oldu oluyor. Habercisi demek bencede doğru değil.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Takip edenler var mı bilmem ama en az Kaf'ın İstanbuldaki uzantısının tehlikesi kadar Erzincanda ki Yedisu fay hattı da çok tehlikeli.7 ve üstü büyüklüğünde deprem yapabilecek kapasiteye sahip bir fay.

• Bu bahsettiğim Yedisu fay hattı 1939 Büyük Erzincan Depreminden sonra Kuzey Anadolu Fay hattının doğuda kalan kırılmamış son parçasıdır.Zaten KAF'ın üzerinde kırılmamış iki büyük Fay parçası kaldı.Biri İstanbul'un güneyindeki Adalar hattı biri de Erzincan'ın güneydoğusundaki Yedisu hattı.İki fay da çok büyük bir stres altında.

• @maestro24 KAF da bir deprem fırtınası yaşanıyor ve Erzincan hattından başladı o deprem fırtınası. Şu anda Erzincan Türkiyede deprem bakımından en güvenli yerlerden biri enerji birikimi tamamıyla batıda kaldı çünkü.

• @Baybars haklı.
    Ayrıca bir konuya dikkat çekmek istiyorum bir önceki sayfalarda paylaşıldı mı bilmiyorum.
    Televizyonlarda Çanakkale depreminden bahsedilirken hep ''Acaba büyük İstanbul depreminin habercisi mi? '' başlığıyla haberler yapılıyor. Bu nedir ya? Çanakkale'de oturan vatandaşlarımız insan değil mi? Her konuda İstanbul çarpıtılmamalı. Ki zaten oradaki kırıkla İstanbul depreminin beklenen fayıyla alakası yok.
    Umarım en az zararla bu deprem fırtınasını atlatır Çanakkale.

tabiki de ordakilerde insanımız ama şöyle bir nokta var. gelecekte (belkide bu gelecek 5 dakika sonra bilemeyiz) 7'den 7 şiddetinden büyük vede 2 metre boyutunda tsunaminin olacağı bir deprem olacak. İstanbul'un nüfusunu 20 milyon düşünürsek bu bir facia niteliğinde. insanların korkmasıda bu yüzden. ancak çanakkale nekadar hareketli bir bölgede olsada deprem açısından, büyük fay hattı altında değiller. yani en fazla 6 şiddetinde deprem yaşanabilir verilere göre. ama istanbul öyle değil vede herhangi bir bölgede deprem olduğunda insanların istanbul-orta marmara fayını etkiler mi telaşı içinde olmaları normal. umarım kentsel dönüşümler hızlanır ve binalar güçlendirilir en kısa sürede.

şimdi öncelikle şunu söylemeliyim ki belli bir gazeteyi ve belli bir kişiyi işaret ederek neyi kastediyorsunuz ? Bu gazete ve bu kişiden çıkan haberler yalan mı ? Lütfen bunu yapmayın rica ediyorum kim ne yazmış benim umrumda değil . akit gazetesi yazmışsa n'olmuş yani ? doğru olamaz mı ? Bu gazete sözcü de olabilir akit de olabilir cumhuriyet de sabah da fark etmez. İsim vererek hedef göstererek yorum yapmışsınız kusura bakmayın ama eleştirmek zoundayım.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• şimdi öncelikle şunu söylemeliyim ki belli bir gazeteyi ve belli bir kişiyi işaret ederek neyi kastediyorsunuz ? Bu gazete ve bu kişiden çıkan haberler yalan mı ? Lütfen bunu yapmayın rica ediyorum kim ne yazmış benim umrumda değil . akit gazetesi yazmışsa n'olmuş yani ? doğru olamaz mı ? Bu gazete sözcü de olabilir akit de olabilir cumhuriyet de sabah da fark etmez. İsim vererek hedef göstererek yorum yapmışsınız kusura bakmayın ama eleştirmek zoundayım.

haberlere, kişilere inanıp inanmamak size kalmıştır. bu gazete sözcüde olabilir milliyette ama ben bu gazete'nin çok yalan yanlış haberlerini yakaladığım için söylüyorum. Bu resmen bilim uzak ve milleti galyana getirmektir. sonuçta medya bize göstermek istediklerini gösterip okutur. doğru olanı araştırıp sorgulayıp bulmak size kalmıştır. en basitinden size şöyle bir link verebilirim
    https://eksisozluk.com/akit-ga…-yalan-haberleri--4479867

• @maestro24 KAF da bir deprem fırtınası yaşanıyor ve Erzincan hattından başladı o deprem fırtınası. Şu anda Erzincan Türkiyede deprem bakımından en güvenli yerlerden biri enerji birikimi tamamıyla batıda kaldı çünkü.

Aslında bakılınca öylede.Erzincan ve çevresi Hataydan uzanan Doğu Anadalu fay hattı ile KAF'ın kesişim noktası.Bir nevi kavşak.İşte benim bahsettiğim Yedisu fay hattı da 1939 depremi kadar olmasa da en az gölcük depremi kadar ciddi bir enerj biriktirmiş Kaf'ın bir parçası.
    Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama 1939 da KAF'da ki deprem fırtınası tam Erzincan'dan değil Refahiye'nin batısından başlamıştır.Yani Kaf direk en doğusundan kırılmaya başlamadı.Araştırırsanız Erzincan'ın doğusunda Yedisu çevrelerinde arada Kaf'ın bir parçası kırılmamış halde bekliyor.

Tekrar söylüyorum.KAF çevresindeki illerimizden ciddi risk altında iki ilimiz kalmıştır.
    Erzincan ve İstanbul.

• @Mutu bence gazete ismi vermeden genel bir terim kullanabiliriz, sonuçta sadece akit yapmıyor bunu, @manasbalasy de bence bunu düşünerek söyledi.

• Mutu 2 metre boyunda tsunami mi? Oldukça korkutucuymuş.

malesef kardeşim. örneğin olası istanbul depreminde küçük çekmece gölüyle deniz birleşip arada ki o avcılara giden e-5 hattı kapanacak. bunlar kötü senaryolar ve konuşmasak daha iyi. inşallah bu depremi kolay atlatırız

• buarada risk altında çok yer var arkadaşlar, geçen günde yazmıştım tekirdağ-mürefte açıklarındaki ganos fayı 1912 den beri kırılmıyor ve her 100 yılda bir 7.0-7.2 civarında deprem üretir, onunda eli kulağında olabilir

• buarada risk altında çok yer var arkadaşlar, geçen günde yazmıştım tekirdağ-mürefte açıklarındaki ganos fayı 1912 den beri kırılmıyor ve her 100 yılda bir 7.0-7.2 civarında deprem üretir, onunda eli kulağında olabilir

Çok doğru.Kaf Gölcük hattını geçtikten sonra Marmara'da bahsettiğiniz gibi parçalar halinde bütün Marmara'ya yayılıyor.