☣ Dünya CO2 (Karbondioksit) Salınımı,Enerji Kullanımı ve Etkileri❗

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tamam kardeşim sen yap atom bombasını nükleer silahını ama kalsın kıyıda köşede.Bu silahlarla birilerini öldürmek veya vurmak gayet vandalist bir yaklaşımdır yanlıştır.Suçsuz bir sürü insanın ölümü demek bu.Hemde baya fazla kişi.Hayal edemeyeceğin kadar.

• Tamam kardeşim sen yap atom bombasını nükleer silahını ama kalsın kıyıda köşede.Bu silahlarla birilerini öldürmek veya vurmak gayet vandalist bir yaklaşımdır yanlıştır.Suçsuz bir sürü insanın ölümü demek bu.Hemde baya fazla kişi.Hayal edemeyeceğin kadar.

Hayal edebiliyorum sıkıntı yok kardeşim. ^^

Tabii ki boş yere insanlar ölmesin. Caydırıcılık anlamında her zaman önemlidir en başında bunu belirtmek istiyordum ama diğer arkadaş ahkam kesmeye başlayınca buralara kadar geldi yoksa anlıyorum tabii ki ne söylediğini.

• Anladım yedekte bekletmek istiyosun ama o tartışma esnasında hoş olmayan kelimeler kullandın.Profil resmine yakışıyor mu bu laflar :D

Biliyorum ama gerektiğinde kullanmak gerekiyor bu aralar gereksiz bir mutluluk var içimde üşenmiyorum hiçbir şeye ondan kaynaklı ne gelirse yazıyorum. :D

Bu profil resmine olumsuz hiçbir şey yakışmaz. ^^

• Gıcık gıcık tamam yazıp bırakmayın bir şey yazacaksanız açıkça yazın.

Hocam sana her seyi verilerle sayılarla anlatmaya çalıştım. Sen anlamak istemiyorsun onun için tartışmaya gerek yok.

Sende nükleer neden gerekli olduğunu bana verilerle açıkla sana cevap veriyim. Yoksa bu sığ düşüncelerine cevap vermeyi düşünmüyorum.

Ben neden gerekmediğini gayet açık şekilde anlattımz

• Benim düşüncelerim sığ değil gayet açık ve net şekilde ortada. Uzaması halinde kalpler kırılır o nedenle devam etme taraftarı değilim. Kırdıysam kusura bakmayın iyi akşamlar.

• güzel sohbet etmişsiniz:):) böyle tartışmaları severim.

@Great Khan a katılıyorum caydırıcılık konusunda. Türkiye enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke ve yapılacak 2 nükleer santral Türkiyenin elektrik enerjisinin önemli bir kısmını karşılar. He temiz enerji kaynaklarına yönelemezmiyiz? Elbette yöneliriz, rüzgar enerjisi güneş enerjisi gibi önemli enerji kaynakları var yalnız bunlar henüz tam olarak oturmadı. Bir kimyager olarar ve işin içinde birisi olarak güneş enerjisinde tam olarak yararlanılamamakta kullanılan güneş pillerinin verimliliğini ve kullanım süresini arttırmada dünya sorun yaşıyor. Ve tabikide güneş enerjisi için güneş lazım bulutluluk oranının az olduğu yerler lazım.

Bence bunun için bölge bölge enerji türleri kullanılabilir ancak bunun için henüz alt yapımız yok. Nükleer enerjiye asla karşı değilim oldukça işimizi görecek bir enerji kaynağı, @Great Khan silah için ilk adım derken doğru dedi, çünkü sen nükleer santralde radyoaktif elementi kullanırken bunu zenginleştirmesini öğreniyorsun ( google dan uranyum ve plütonyum zenginleştirilmesiyle ilgili bilgi bulabilirsiniz) ve nükleer silah için zenginleştirilmiş uranyum yada plütonyum kullanmanız lazım.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• @Baybars

Hocam caydırılıcık konusunda dediklerinize katılıyorum. Yukarıda da belirtmiş.
    Benim dediğim Teknoloji bu kadar ilerlemişken nükleere gerek var mı?

Şu an Rüzgar+güneş+jeotermal ile elektriğin %10'unu karşılıyoruz. teknoloji son sürat geliştiği bir noktada 20 yıl sonra bunu %50 yapabiliriz belki daha fazla.

Almanya mesela güneş enerjisi ile çok büyük bir kaynak sağlıyor. Bizim ulke olarak onlardan konumumuz cok daha iyi. (Prof.Dr.Ozgur Demirtas)

Hocam kendimi anlatamiyorum galiba ama.
    Boyle bir zamanda gerek olmasidigini dusunuyorum acikcasi.

Sanayi cagini gectik
    Petrol caginida gectik
    Teknoloji cagindayiz ve kisa bir surede yetismemiz lazim bu gelisime ulke olarak.

• Benim düşüncelerim sığ değil gayet açık ve net şekilde ortada. Uzaması halinde kalpler kırılır o nedenle devam etme taraftarı değilim. Kırdıysam kusura bakmayın iyi akşamlar.

hocam burada medenice bir tartisma yapiyoruz karsilikli goruslerimizi belirtiyoruz.
    Hakeret olarak algiladiysaniz kusura bakmayinz

• Almanya 18 aktif nükleer reaktörü ile yılda yaklaşık 21 GigaWatt enerji üretmektedir Bu üretim Almanya'daki toplam enerji ihtiyacının ('ini karşılamaktadır.

birde biz santrelleri kapatıyoruz Türkiye bu yola girmesin diyor.cok seviyorlar bizi

• @Pangea dediğim gibi doğal enerji kaynaklarının şuan sıkıntıları var herşey oturmuş değil ama nükleer enerjide bu sıkıntı yok, alt yapısı iyi olan bir nükleer enerji santrali ülkemiz için önemli bir olay olacak. Benim bu konuda tek sıkıntım ülkemize yapılacak olan santrallerin ruslarla ortak yapılacak olması..

Çağ petrol çağı değil çağ sanayi çağı değil ama 6-7 ülke dışında herkes senin bu geçti dediğin çağın kaynaklarıyla iş yapıyor. Teknoloji herkezde yok maalesef. Bir güneş pili hücresi üretmek ve onun uygulamasını yapabilmek oldukça maliyetli ve tek paremetre yok. Rüzgar enerjisi için pek fazla bilgim yok ama bunların kullanımı için uygun yer ve alanlar gerekli, sürekli rüzgar alan yerler, sürekli güneş alan yerler gibi. Almanya bunu yapıyor evet, ama senin dediğin sanayi çağını çok iyi geçirip tamamlamış, oradan gerekli hammadde, yetişmiş eleman ,araştırma geliştirme alt yapılarını sağlamış çok sonra güneş enerjisine geçmiş.. Bizde daha alt yapı konusunda eksiklikler var bunlar tamamlanmadan zor.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Almanya 18 aktif nükleer reaktörü ile yılda yaklaşık 21 GigaWatt enerji üretmektedir Bu üretim Almanya'daki toplam enerji ihtiyacının ('ini karşılamaktadır.

birde biz santrelleri kapatıyoruz Türkiye bu yola girmesin diyor.cok seviyorlar bizi

almanyadan ornek verdiginiz icin tebrik ediyorum :)

http://www.ntv.com.tr/dunya/al…or,uj8cRRKTJUW7CEPWxrflDQ

Almanya kademeli olarak nukleer santrallerini kapatiyor.

2015 yilinin Temmuz ayinda ulkenin enerjisini gunes ve ruzgar enerji ile %78 saglanmis. 2 sene once olmus bu.
    nukleerden daha fazla enerji saglamis. Ama ulkenin o zaman ki iklim etkisi varmis Temmuz ayi cok sicak gecmis.
    Ama normal yillarda bile %30-40 arasini sagliyor. Ve Nukleer santralleri kapatmaya basladi 2015'te biri kapatildi

• buarada şu kapatılan nükleer santrallerin neden kapatıldığı daha önemli.. Acaba nükleer enerjiden mi vazgeçiyorlar, yoksa eski, korumaısz ve teknolojisi eski santraller mi kapatılıyor. Buradaki haberden öyle anladım;

• @Baybars

Hocam dediklerinizde haklisiniz ama kisa vadeli dusunmemek lazim. Suan yapilacak bie nukleer santral 3-4 yil icinde tamamlanir.
    Bunun yerine uzun vadeli dogal kaynaklara yatirim yapmak lazim.
    Ulkemiz sonunda Ruzgar enerjisi icin cok iyi konumda oldugumuzu anladi ve hizli bir sekilde buna yatirim yapiliyor bunun daha cok artmasi lazim.

2012 yilinda Ruzgar ile %1
    2016 yilinda ruzgar ile %7.3
    Ne kadar az yatirimla bile %6'lik bir artis var. Buyuk bir yatirimla bu miktar 30-40 olur. Maliyeti onemli degil. Ulkemiz icin en onemlisi bu.

Hocam sunuda belirtiyim.

2002 yilinda Dunyanin en zengin 5 sirketi arasinda 3 petrol 1 banka 1 teknoloji(microsoft var)

2016 yilinda ilk 5 sirkette teknoloji
    (Ilk sirada Apple var)

2016 Aralik ayi sonu Apple'in kasasindaki nakit para

246 Milyar Dolar

Bu para Turkiye'nin tum borcuny siler
    Tum sirketlerini satin alir.

Not:mobilden hizli bir sekilde yaziyorum. Yazim hatalari icin kusura bakmayin.

• buarada şu kapatılan nükleer santrallerin neden kapatıldığı daha önemli.. Acaba nükleer enerjiden mi vazgeçiyorlar, yoksa eski, korumaısz ve teknolojisi eski santraller mi kapatılıyor. Buradaki haberden öyle anladım;

hocam baska bir haberde ise 2022'ye kadar kademeli olarak bir cogunu kapatacagini cunku dogal enerji kaynaklarinda daha basari oldugu icin. Ve bunlarin risk tasidigi icin
    Kaynak bulursam atiyim

• @Pangea bak güzel kardeşim yaşın19 sanırım bundan 18 yıl önce bu ülkede akşam lari bu ülkede enerji olmadığı için her ilde 2 saat elektrikler kesildi.ve Almanya Bi araştır bakalım 2015 buyana kaç nükleer santral kapatmış.adamlar şunu diyor Türkiye herşey yapsın ama nükleer santral yapmasın sence bu ne anlam taşıyor.bu yeterlide değildir seninde belirttiğim gibi tüm doğal enerji kaaynaklarida kullanmalıyız.çünkü ve bence 15 yıl sonra bu düzeni sizler yoneteceksiniz. http://www.eud.org.tr/TR/Genel…74CFB32E1EEC9C772194F9F9E

• Bilişim teknolojisiyle konuştuklarımızın ortak tek yanı var teknoloji bunun dışında enerjisiyle pek alakası yok, ülkeler enerji gibi ekonomi gibi planlamalar yaparken kısa vadelei-orta vadeli ve uzun vadeli planlar yaparlar. Her vade için önemli planlar vardır ve uygulanması gerekir. Şimdi senin dediğin gibi uzun vadede enerjiyi doğal enerjiye çevirelim desek şuanda ne yapacağız? Ülkemizin şuanki haliyle dışarıdan büyük miktarlarda enerji aldığını milyon dolarları buna harcadığını biliyoruz. Mesela nükleer santrale harcaması yapılıp enerjiye dışarı verilen para ülke ekonomisinde kalsa ve bunu orta ve uzun vadeli planlar için kaynak oluştursa? Bak gerçektende kulağa doğru geliyor. Ve bence şuanda ülkemizin yaptığı bu.

Burdan şu çıkmasın ben doğal enerji kaynaklarını destekliyorum, ama olayları geniş perspektiften bakmak lazım. Söylediklerin doğru ama tek başına değil:)