☣ Dünya CO2 (Karbondioksit) Salınımı,Enerji Kullanımı ve Etkileri❗

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hangi ülkeler doğru yönde gidiyor diye yapılan bir anket.

Dünyanın genelinin kötüye gittiğini görüyoruz

• @Great Khan sen bile bile insanoglunun canını hiçe sayabilirmisin canım kardeşim Ülkemizin kalkınması için illa birilerinin canımı yanması lazım senin şuan soludugun hava öldürücü virüslerden ibaret bi anlık dalgınlıgına bakar ve sonunda küt diye insanoglu yok olmuş sen hala kalkmış diyorsun ki ülkenin kalkınması için yapılması lazım diyorsun ve canını hiçe sayıyorsun o işler öle olmuyor işte insanoglu olmadıktan sonra sen Ülkeyi kalkındırsan teknoloji hat safada kalkındırsan ne olur ki... senin şuan söledigin zararlıysa zararlı lafın bile bile insanoglunu ölüme atmaktır ben hiç o niyette degilim her insanın canı kıymetlidir,teknoloji geliştirmek ülkeyi kalkındırmak elbette iyi ama dogaya çevreye dünyaya insanogluna zarar vermicek şekilde olursa...

Nükleer santral bir ülkenin nükleer ile ilk tanışmasıdır. Bu şekilde nükleer silah üretecek dönanıma yavaş yavaş sahip olur.

Çevreye zararlıymış falan filan boş verin. Önlemi alacaksın her şeyi en düzgün temiz yoluyla yapacak halimiz yok. Bunun haricinde tabii ki yenilenebilir kaynaklar da kullanılabilir ama nükleer silah üretmek için önce nükleer teknoloji ile tanışmak gerek.

• @Great Khan

Hocam ikisi farklı şeyler nükleer santralde radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik üretirsin.

Nükleer silah başka bir boyut. Yanlış bilmiyorsam fisyon tepkimeleri ile uranyum,plütonyum kullanılarak yapılıyor.
    nükleer silah için nükleer santral ile başlamamız lazım düşüncesi saçma bence.

Ve bir nükleer silahın ne işe yarıyacağını kime ve nasıl kullanıcağını anlatır mısın?

• Hayır nükleer ile ilk tanışmadır ve bu aşama olmadan devamı gelmez. Binayı kurarken direk 3.katı yapamayız.

Nükleer silah sahibi ülkeler neye kullanıyorsa ona. Amerika Japonya da ne yaptıysa bizde gerektiğinde onu yapacağız.

• Neye kullandıklarından bahsedin.

Bir atom bombası yaptığınızı düşünün, avrupa ile savaşa girdiğiniz atabilir misin hayır. Rusyaya atabilir misin hayır.

Siber savaş dönemindeyiz son demlerini yaşıyor silah falan 50 yıl sonra konuşulmaz

• Benim düşüncem nükleer çok tehlikeli bir enerji olmasına karşın yapmakta mecbur olduğumuzdur.
    Rüzgar ve güneş enerjisi sistemleri üst düzey olana kadar bir ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek seviyede değildir en azından Türkiye gibi neredeyse 80milyonluk bir ülke için.
    Enerjide sürekli borçlu durumda olarak ülke gelişimini de olumsuz etkilediğini düşünüyorum.
    Nükleeri sevdiğimden bunları demedim yanlış anlamayın sadece günümüzde güçlü bir alternatifinin olmadığını düşünüyorum

Almanya 2 yıl evvel yaz ayında benim bildiğim elektriği sadece güneşten üretmeyi başarabilmişti, şu an ise enerjisinin %45'ini güneşten sağlıyor. Almanya 80 milyon nüfusu olan bir ülke bu arada ve sanayi olarak bizden çok daha fazla işletmesi var. En önemli olan kısım ise yıllık güneş ışığından yararlanma olayına baktığımızda Almanya bizim %25-30'umuz kadar güneş alıyor. Bence tamamen karşılanamasada sağlam yatırımla sadece güneşten rahatlıkla %60-70'i görebileceğimiz görüşündeyim.

Cevap harici genel bir değerlendirmek yapacak olursam nükleerde çok geç kaldığımızdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilmesi taraftarıyım. En önemli sebepleri çevreci olması, kendi öz kaynaklarımız olması ve dışa bağımlılık yaratmaması. Güneş olarak zenginliğimizden bahsetmeme gerek yok sanırım. Rüzgar destekleyici rolde olacaktır. Birde şu var ki biz deprem kuşağında olmamızın hep dezavantajlarını görsekte, jeotermal enerjiyi kullanarak avantajada çevirebiliriz. Bu konudada çok zengin olduğumuzu belirtmek isterim..

Bu dünyanın pek bir geleceği kalmadı, Suudi Arabistan bile 2040'larda petrolünün biteceğini bildiği için harıl harıl çöle güneş paneli dikiyor. Birşeylerin farkına varmamız lazım. Tabi bu işi Türkiye olarak değil Dünya geneli olarak yapmamız şart. Ülkemizinde Akdeniz coğrafyasında bulunduğunu düşünerek en fazla etkilenen yerlerden biri olacağımızı belirtirim.

Termik santral ise devlete sadece yük. Kömür yakılarak üretilen enerjiden bahsediyoruz ki bu devasa boyutta karbon saçıyor. Çevreye etkisi çok fazla, misal vermek istersem Zonguldak'ta termik santral bölgesinde oluşan ısı adacıklarını verebilirim. Devlete yük olan kısım ise kömür. Bizde çıkan kömür bize yeter diyoruz ama yetmiyor şu an santrallerde kullanılan kömürün %50'si ithalat.

Neyse biraz dağınık bahsetsemde genel olarak durum bu, enerjinin duygusallığı falan olmaz. Adımlarımızın sağlam olması gerekli. Ülkemiz adına ne hayırlısı ise o olması dileğiyle..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Atarsın neden atamayacaksın? Ölecek insanlardan mı çekineceğiz?

Almanya ile savaşa girdiğini düşün ona attın etrafındaki ülkeler etkilenmeyecek mi. Belki biz bile etkileniriz. Belki değil kesin etkileniriz. El bombası atmıyosun sonucta. :D

Rusya ile aran bozuk ona attığını düşün bütün karadeniz etkilenir heralde.

İran-ırak-suriye atsan yine biz etkileniriz.

Ha istersen ABD'ye atabilirsin biz etkilenmeyiz.

Nükleer silah yapıcağına Eğitim ve bilim alanında gelişirsin ve güçlü bir ülke olursun güçlü bir ülke olursanda seninle uğraşan olmaz.
    Örn(ABD)

• @Pangea
    Nükleer bombayı illa ki atmak gerekmiyor olması bile caydırmak için yeterlidir.
    Örneğin abd bizi bir gün nükleer bomba ile tehdit etse karşı koyma imkanımız bile yok yanlış mıyım?

• @Pangea
    Nükleer bombayı illa ki atmak gerekmiyor olması bile caydırmak için yeterlidir.
    Örneğin abd bizi bir gün nükleer bomba ile tehdit etse karşı koyma imkanımız bile yok yanlış mıyım?

Evet caydırıcılık konusunda haklısın.

Ama çevrendeki ülkelerde kendisine karşı kullanmayacağını bilir.

ABD'yi tehdit içinde nükleer silah saçma :D

• @Pangea eğitim ve bilim alanında gelişmekle doğru orantılı zaten nükleer silah vb. hepsi. Abd nin elinde Nükleer silah olmasa dünyanın jandarmalığını yapabilir mi?

Abd'nin elinde nükleer silah olmasa yine yapabilir.

Abd bilim alanında kastederken uzay projeleri gibi diğer ülkelere göre çok uç noktaya ulaşmış olması. aynı şekilde Rusya

ve siber güç anlamında yine Abd,Çin ve Rusya başı çekiyor.

Bu ülkelere neden bulaşamıyorlar çünkü güçlüler bizimle neden uğraşıyorlar. Türkiyeyi sevmedikleri için değil güçsüz olduğumuz için uğraşıyorlar.

sizin gibi düşünürsek Hindistan'da ve Güney Kore'de Nükleer silah var ama Dünya çapında söz sahibi değil.

Güçlü olmak için doğru şeyleri yapmak lazım.

ABD'nin 18 Trilyonu aşan ekonomisi
    Dünyanın rezerv parasının sahip ülke
    Dünya'da en çok patent başvurusu yapılan ülke
    Dünya çapında en iyi üniversitelerin bulunduğu ülke
    Uzay ve Bilim çalışmalarında en çok ilerlemiş ülke

Gelişmek,Güçlenmek işte budur. Size anlatamıyorum galiba.

Amerika Milli Geliri : 16.99 Trilyon Dolar
    Türkiye'nin Milli Geliri: 800 Milyar Dolar

Sen bu milli geliri ikiye katla 1.6 Trilyon Dolar yap. Dış Mihrakların %50'si gider.
    onuda iki katına çıkar 3.2 Trilyon Dolar yap. Dış Mihrak diye bir şey kalmaz.
    Onuda ikiye katla 6.4 Trilyon Dolar yap.
    O zaman Dünya'da kimse seninle uğraşamaz. Siyasi,Ekonomik,Politik her yönden rahat olursun Terör diye bir şey kalmaz yok olur. Fetö'yü ABD Başkanı gelir eliyle teslim eder.

Rakamlar yalan söylemez. İnşallah bir şeyler anlatabilmişimdir.

Kaynak: Hepsini farklı kaynaktan aldım. İnternet'ten araştırırsan verilerin hepsi doğru.

• Ben söyleyeceğimi söyledim bunların hepsi birbiriyle doğru orantılıdır. Eğer nükleer silahın yoksa bir hiçsin. Gerektiğinde kullanmasını da bileceksin. Ölüp gidecek insan ne kadarsa ölüp gider kimsenin umurunda da olmaz.

• Ben söyleyeceğimi söyledim bunların hepsi birbiriyle doğru orantılıdır. Eğer nükleer silahın yoksa bir hiçsin. Gerektiğinde kullanmasını da bileceksin. Ölüp gidecek insan ne kadarsa ölüp gider kimsenin umurunda da olmaz.

hocam verilerle rakamlarla bunun yanlış bir önerme olduğunu açıkladım.

Ve bir atom bombası kullanarak. İnsanları öldürmek ne kadar doğru. Attığınız yerdeki 100-200 yıllık yaşamı engelliyor.
    tamam onu geçtim bizim ülkemizi etkileme ihtimali ? O da mı umurunuzda olmaz?

• Savaşta her şey mübahtır @Pangea. Eğer bugünün kuvvetlileri ellerindeki silahlara güvenip milyonlarca masum insanın kanını döküyorsa kuvvet bizim elimize geçtiğinde onlardan dökülecek milyonlarca insanın kanı zerre umurumda olmaz

4 Mal editiert, zuletzt von GeneralAlonso55 () aus folgendem Grund: Minik değişiklik Forumda yaşı küçükler olduğu için :)

• Gıcık gıcık tamam yazıp bırakmayın bir şey yazacaksanız açıkça yazın.

Vandalist bir yaklaşımın var yanlış.Savaşın her türlüsüne hayır.Güçlü olmak için de nükleere gerek yok.Eğitimde bilimde gelişirsin kimse de seninle uğraşamaz.

• Vandalist bir yaklaşımın var yanlış.Savaşın her türlüsüne hayır.Güçlü olmak için de nükleere gerek yok.Eğitimde bilimde gelişirsin kimse de seninle uğraşamaz.

Vandalist falan değil. Eğitimde bilimde geliştiğin zaman zaten ister istemez nükleer silah yapıp caydırıcı etkiye sahip olabiliyorsun kimse seninle uğraşamıyor.